Menu

گل مهرهای دوره ساسانی

 

۷۳ اثر باستانی ارزشمند که اغلب شامل مهرهای گلی پخته‌شده روزگار فرمانروایی ساسانیان هستند و کتیبه‌هایی به زبان پهلوی ساسانی دارند، به ایران بازگشتند. گفته می‌شود بسیاری از این آثار باستانی، اثر مهرهای سلطنتی و بسیار نفیسی هستند که نظیر آنها در کشور وجود ندارد.
مجموعه ۷۳ اثر باستانی در سال ۲۰۰۲ میلادی و زمانی‌که به صورت غیرقانونی در حال وارد شدن به کشور امریکا بود، از قاچاقچیان ضبط شد و مدتی پیش توسط وزارت خارجۀ امریکا به ایران تحویل داده شد. محموله‌ مهرهای دوره ساسانی عصر دیروز طی مراسمی از طرف نماینده وزارت امور خارجه به رییس موزه ملی ایران تحویل شد. اکنون هنوز مشخص نیست گل مهرهای دوره ساسانی مذکور از کدام محوطه باستانی کشف شده بودند.
به گفته مدیرکل اداره موزه‌های کشورمان، از مدتی پیش که وزارت خارجه‌ امریکا به صورت داوطلبانه از وجود این گل مهرهای دوره ساسانی در کشورش به ایران خبر داده بود و ایران پیگیر بازگرداندن آن‌ها به کشور بود که روند این اتفاق نیز حدود سه ماه طول کشید.
یادآور می‌شود، این چهارمین محموله اشیا تاریخی است که در دو سال اخیر به کشور بازگردانده می شود.

نخستین محموله تاریخی شامل ۳۴۹ قلم شئ باستانی متعلق به منطقه خوروین بود که دی ماه ۱۳۹۳ بعد از چند دهه دعوای حقوقی، از بلژیک به ایران بازگردانده شد.

IMG135621421

دومین محموله ارزشمند تاریخی؛ حاوی ۱۰۸ شیء منطقه چغامیش از سوی مؤسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو در اردیبهشت ۱۳۹۴ به مسئولان سازمان میراث فرهنگی و موزه ملی ایران تحویل داده شد.

چغامیش1

سومین محموله اشیاء تاریخی ایران، شامل ۳۰ قطعه از اشیا و آثار فرهنگی متعلق به دوران قبل و پس از اسلام توسط دولت ایتالیا تحویل سفارت ایران در رم شد.

تحویل 30اثر باستانی در موزه هنرهای شرقی رم2

اکنون با تحویل ۷۳ قلم شئ تاریخی با ارزش از سوی آمریکا به ایران، روند بازگشت اشیا تاریخی به کشور شدت گرفته است.

این محموله از نظر باستان شناسی دارای ارزش بسیار بالایی است و از نظر کارشناسان موزه ملی ایران، دارای اصالت تاریخی بوده و از سلامت و صحت برخوردار است. گل مهرهای دوره ساسانی از قدمتی حدود ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ سال برخوردارند.
خبر خوب اینکه؛ قرار است طی چند روز آینده، این آثار در موزه ملی ایران رونمایی شوند.

چنانچه علاقمند به مطالعه مطالب مرتبط هستید، لطفا این مطلب را در ساسانیان ببینید.

پیشنهاد مدیر سایت :   تاریخ جامع ایران

Categories:   تازه ترین خبرها

Comments

 • Posted: اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۵ ۱۰:۱۶

  ناشناس

  احسنت آفرين
 • Posted: اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۵ ۱۴:۲۹

  ناشناس

  خبرهای خوش فرهنگی میرسد
 • Posted: اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۵ ۱۵:۱۳

  ناشناس

  در مقایسه با اشیائی که دزدیدند اینا چیزی نیستن که باعث خوشحالی بشه
 • Posted: اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۵ ۰۵:۲۶

  ناشناس

  اگه راست ميگن پيكره هاي دورازه ملل تخت جمشيد رو از لوور پس بگيرن
  • Posted: اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۵ ۱۶:۳۷

   ناشناس

   پس بگیرن که کجا و با چه شرایطی نگهداری کنند؟ لااقل اونجا به خوبی ازشون نگهداری میکنن و برای نسلهای آینده هم باقی می مانند.
 • Posted: اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۵ ۱۹:۱۵

  ناشناس

  با درود و سپاس عكسها و مشخصات دقيق اين اشياي تاريخي رو بنويسين
 • Posted: اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۵ ۰۷:۳۶

  ناشناس

  بی عرضه بودن بعضی از مسئولان گذشته میراث فرهنگی که باعث تاراج رفتن موزه هامون شد دلیل نمیشه که میراث تمدن و فرهنگ ایرانی توی موزه های کشورهای دیگه بمونه.
 • Posted: اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۵ ۰۸:۱۱

  علی

  اخیرا رییس میراث فرهنگی از همه ایرانیا در همه جای دنیا خواسته اگه از اشیاء تاریخی ایران که به کشورای دیگه قاچاق شدن اطلاعی دارن به میراث خبر بدن تا اونا پیگیر استردادشون بشن
 • Posted: مهر ۲۵, ۱۳۹۷ ۲۲:۳۱

  اکسیر

  سلام.یک گل مهر ساسانی دارای 12نماد مصور بهمراه نوشته ای بخط پهلوی توسط یکی از اشنایان در مناطق حومه شهرستان کنگاور کرمانشاه پیدا شده. اینو از اینجهت عرض کردم ک شاید سر نخی برای کارشناسان باشه.
 • Posted: مهر ۲۵, ۱۳۹۷ ۲۲:۳۵

  اکسیر

  خیلی از اثار بطور اتفاقی بدست مردم در روستاها میفته و چون از ارزش اونا اطلاع ندارن بقیمت نازل توسط عوامل قاچاق خریداری و خارج میشن. اگر در مناطق باستانی مردم بدون نگرانی و با قیمت کمی بتونن بفروشن هم این اثار از کشور خارج نمیشه. ساکنان چنین مناطق شاهد غارت وسیع اثار هستن.
 • Posted: خرداد ۱۱, ۱۴۰۰ ۱۳:۴۴

  ناشناس

  کارکنان موزه ملی از دید فنی برخوردار نیستند و با پنهانکاری اشیاء خزانه را منتشر نمی کنند و از هر گونه پژوهش روی آنها جلوگیری می کنند غارت پنج سینی ساسانی موزه تبریز سال 1392 و شمار ناپیدایی زمان ریاست وقت رئیس بدنام موزه ملی ایران در آن دوره