Menu

ایران همان‌قدر اسرارآمیز است که در زمان مارکوپولو بود

 

ایران که برای یک دهه دور از دسترس جهانگردان بوده، بالاخره درهایش را باز کرده و مجالی برای دیدار از شهرهای قصه‌ها و آثار تاریخی و گرم ترین نقطه زمین فراهم می‌کند.
نیک میدلتون، استاد کالج سنت آن در آکسفورد و متخصص کویر شناسی در نشریه فایننشال تایمز نوشت: جای تعجب ندارد که فردی به نام امیر صفی آبادی در روستای صفی آباد زندگی کند. او همه زندگیش را در اینجا بوده، و در گوشه از کویر لوت سرگرم نگهداری از گله گوسفندان و درختان خرمایش بوده است. اما بوی تغییر رسید و او فرصت را دریافت. چهارزانو روی فرشی نشسته بودیم و در حیاط نوساخته اش چای می نوشیدیم. او خود را آماده ورود موجی از جهانگردان می کرد.

روستای امیر آخرین منطقه مسکونی پیش از ۱۹۰ کیلومتر کویر است، منطقه ای که به یمن منظره بی بدیلش تحت بررسی برای ثبت در میراث جهانی یونسکو قرار دارد. اینجا همچنین جایی است که بالاترین دما روی کره زمین در آن ثبت شده. در سال ۲۰۱۵ بررسی های یک ماهواره بین المللی دمای زمین ۷۰٫۷ درجه سانتیگراد را در این مکان نشان داد. این دلیل ما برای آمدن به اینجا بوده‌است. ما عاشق مکان‌های دارای ویژگیهای سخت هستیم. در حالی که پیش از این به گرم ترین نقطه زمین از نظر متوسط دمای هوا (صحرای داناکیل در اتیوپی) رفته بودیم، مشتاقانه انتظار اضافه کردن این آرزو به فهرست سفرهایمان را می کشیدیم. مدت ها از وجود این منطقه خبر داشتیم، اما هیچ وقت به خیالمان هم نمی رسید که واقعا روزی اینجا باشیم. حالا، باز شدن درهای ایران به روی خارجی ها، پس از توافق هسته ای سال گذشته، فرصت آن را برایمان فراهم کرده است. وزارت خارجه انگلستان اخطارش برای سفر به ایران را برداشته؛ شرکت های هواپیمایی بریتیش ایرویز، ایر فرانس و KLM پروازهایشان به ایران را از سر گرفته اند؛ تورهای جهانگردی برای ایجاد برنامه های تازه سفر باهم رقابت می کنند و بوی فرصت حتی به روستای کوچک صفی آباد در گوشه کویر لوت هم رسیده است.

lut desert 2

جنوب شرقی ایران پر از تصاویر چشمگیری است که توامان واقعی و سورئال به نظر می آیند. در میانه این مرز خیال و واقعیت بم، بزرگترین ارگ خشتی جهان قرار گرفته که سفرمان به لوت را از آنجا آغاز کردیم.

قلعه باستانی بم با زلزله سال ۲۰۰۳ تخریب شده و مقامات محلی از آن زمان درحال بازسازی ارگ بوده اند. حالا بخش زیادی از آن مانند قلعه ای شنی در ساحل از میانه صحرا سر بر آورده است. بم دست کم ۲۵۰۰ سال قدمت دارد و در محل اتصال راه هایی قرار گرفته که از کویر پیرامون به جاده ابریشم وصل می شوند. با قدم برداشتن در مسیری که مارکوپولو از آن گذشته بود، یکی از این راه ها را به سوی غرب در پیش گرفتم. بزرگراهی که به بیرون شهر رفته بود با تصاویری از شهدای جنگ با عراق پوشانده شده بود.

پس از یک ساعت گذر از زمین های خشک و برهوت به ماهان رسیدم، شهری کوچک که به داشتن مقبره دانشمند، عارف و شاعر ایرانی، شاه نعمت الله ولی مشهور است. شاه نعمت الله ولی در سال ۱۴۳۱ میلادی در سن ۱۰۱ سالگی درگذشت، و آرامگاه او ترکیب زیبایی از کاشی های آبی و گنبدی فیروزه ای بود.

در فاصله کمی کرمان قرار گرفته که یکی دیگر از مراکز تجاری دوران باستان و مرکز کنونی استان است. دیوارهای خشتی به طول بیش از یک کیلومتر بازار کرمان را در خود جای داده اند که با گذر از پیچیدن صدای کوبیدن مسگرها را از گنبدهای بی پایان این طولانی ترین بازار ایرانی می شنوید. اینجا دومین استان ایران از نظر بزرگی است و برای پسته و ادویه هایش معروف است. زیره به کرمان بردن برای ایرانی ها به معنی انجام کاری بیهوده است، مانند انگلیسی ها که این اصطلاح را درباره زغال و بردنش به شهر نیوکاسل به کار می برند.

بهار بهترین فصل رفتن به کویر لوت است. هرچند گرمای آن را در شدیدترین حالتش تجربه نکردیم، اما حتی در اواخر فوریه هم مثل اجاق داغ بود. تابستان علاوه بر بیشترین گرما با خود بادهای ۱۲۰ روزه را نیز همراه دارد. این باد شمال-شرقی می تواند بی وقفه تا روزها ادامه داشته باشد، به طوفان تبدیل شود و ابری بزرگی از شن داغ و خاک را به هوا ببرد. کمی دورتر در شرق، این طوفان شن درختان را از برگ هایشان تهی می کند و موجب تخریب ساختمان ها می شود. بادهای ۱۲۰ روزه باعث ایجاد منظره خیره کننده کویر لوت هم بوده اند. میلیون ها سال طوفان شن هزاران یال شنی به نام کلوت را شکل داده که به شیارهای ایجاد شده با باد در منظره ای با گستره عظیم اشاره می کند. برخی از این یال ها ده ها متر بلندی و چندین کیلومتر درازا دارند. آن ها مساحتی حدود ۸۰۰۰ کیلومتر مربع را به خود اختصاص داده اند.

حیرت انگیزترین نکته ای که از این منطقه شنیدیم تپه های شنی بود که به گفته راهنمایمان، محمدرضا در پس یال های شنی ۵۰۰ متر ارتفاع داشت. چند نقطه در جهان ادعای داشتن بلندترین تپه شنی جهان را دارند، از جمله صحرای نامیبیا و بیابان باداین جاران در چین. ما قبلا از تپه ای در باداین جاران بالا رفته ام که بیش از ۴۰۰ متر بلندی داشت، اما هرگز چنین چیزی را از ایران نشنیده بودیم. اینجا بود که دریافتیم، برای ذهن های غربی این گوشه آسیا، ایران همان‌قدر اسرارآمیز است که در زمان مارکوپولو بود و دلیل خوبی شد تا برنامه سفری دیگر به ایران را بچینیم.

پیشنهاد مدیر سایت :   بزودی چهره مومیایی‌ مردان نمکی را خواهیم دید

Categories:   تازه ترین خبرها, گردشگری مجازی

Comments

 • Posted: فروردین ۲۶, ۱۳۹۵ ۲۱:۴۳

  ناشناس

  ايران سرزمين افسانه اي و تمدن کهن است
 • Posted: فروردین ۲۹, ۱۳۹۵ ۰۶:۵۳

  سادات

  به نظر من مديريت صنعت گردشگري در ايران ضعيف است و قدرت كافي براي توسعه توريسم را ندارد.
 • Posted: اردیبهشت ۳, ۱۳۹۵ ۰۵:۴۸

  ناشناس

  صنعت توريزم مزيت اصلي اقتصاد ماست ولي نياز به سياستگذاري و تصميم گيري مقامات كشور داره تا رشد كنه
 • Posted: اردیبهشت ۵, ۱۳۹۵ ۰۶:۵۶

  ناشناس

  ايران سرزمين هزار و يك شب