Menu

ثبت جهانی چوگان

 

دهمین روز تعطیلات نوروزی امسال میدان نقش جهان شاهد برگزاری یک مسابقه نمادین چوگان بود. این میدان یکی از قدیمی ترین محل های برپایی مسابقات چوگان در ایران بود. برپایی این مسابقه حکایت از برنامه جدی ایران برای تثبیت نام خود بر این بازی تاریخی ایرانی داشت؛ همین گونه هم شد و طبق اعلام مسئولان سازمان میراث فرهنگی پرونده نامزدی ثبت جهانی چوگان در تعطیلات نوروزی امسال به یونسکو ارسال شد تا مرکز میراث جهانی یونسکو، تصمیم نهایی خود را در اجلاس سال ۲۰۱۷ نسبت به جهانی شدن این بازی اعلام کند.

چوگان 7

معاون میراث فرهنگی سازمان با اعلام این خبر گفت: پرونده نامزدی ثبت جهانی چوگان با حمایت مسئولان مرتبط با این ورزش و پس از بررسی و تکمیل نهایی از سوی مسئول تهیه پرونده این بازی روز پنجشنبه ۱۱ فروردین ماه به دبیرخانه کمیته میراث ناملموس یونسکو ارسال شد تا پس از بررسی و ارزیابی در سال ۲۰۱۷ در کمیته میراث جهانی یونسکو مطرح شود.

محمدحسن طالبیان افزود: تهیه پرونده این بازی هم زمان با نام گذاری شورای بین المللی بناها و محوطه های تاریخی (ایکوموس)، به مناسبت نام روز جهانی محوطه ها و یادمان ها با عنوان <<میراث ورزش>> صورت گرفته است که هرساله هدفی را در قالب عنوان یا شعار برجسته می کند.

وی با اشاره به اینکه میراث های ورزشی جنبه ای از خلاقیت های انسانی است که به کیفیت های فرهنگی توجه می کند گفت: تاریخ ورزش با فرهنگ های کهن گره خورده است و به لحاظ ارزش های برجسته آن است که شاهد توسعه معماری، هنر و فناوری های مرتبط با آن در طول اعصار هستیم.

طالبیان ورزش های زورخانه ای و چوگان را ازجمله ورزش های کهن ایران دانست که رد پای آن را می توان در جای جای تاریخ کهن ایران زمین دید. قدیمی ترین میدان چوگان در ایران در میدان امام اصفهان مربوط به دوره صفویه است که دارای شهرت جهانی است.

وی اظهار امیدواری کرد: در سالی که از سوی ایکوموس میراث ورزش نام گذاری شده ایجاد موزه ورزش و ثبت دیگر عناصر تاریخی مرتبط با ورزش همچون میادین اسب دوانی و… در اولویت قرار گیرد.

چوگان 4

فرهاد نظری، مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی، نیز از ثبت مجموعه چوگان و سوارکاری فرح آباد و مجموعه چوگان و سوارکاری نوروزآباد به شماره های ۳۱۲۵۱ و ۳۱۴۱۰ در فهرست آثار ملی در سال گذشته خبر داد.

چوگان 5

مرتضی رضوانفر، مسئول تهیه پرونده چوگان نیز این بازی را یک بازی سنتی سوار بر اسب همراه با موسیقی و روایتگری ذکر کرد و گفت: این بازی دارای سه بخش اصلی شامل: چوگان بازی، اجرای موسیقی محلی و روایتگری (نقالی و مرشدخوانی) است.

رضوانفر درخصوص تاریخ بازی چوگان در ایران افزود: این بازی قدمتی بالغ بر دوهزار سال دارد که ابتدا در میان عشایر رواج داشته و سپس به مرور زمان به دلیل کارکردهای فرهنگی- اجتماعی نهفته در آن، عمومیت یافته است. وی با تأکید بر اینکه چوگان به دلیل ارتباط با عناصری چون خانواده (بازیکنان و هنرمندان)، طبیعت، اسب و هنر، اهمیت فوق العاده ای در فرهنگ ایران دارد، گفت: امروزه نقش و فیگورهای بازی چوگان در موتیف های صنایع دستی، نقاشی سنتی مینیاتور، تزئینات معماری و سنگ برجسته ها استفاده می شود؛ همچنین در ادبیات و زبان های ایرانی حضوری گسترده دارد.

چوگان 6

این مسئول درزمینه بخش ورزشی این بازی اظهار کرد: گسترش <<بخش ورزشی>> بازی چوگان در بیش از صد کشور جهان به شکل ورزش پولو، نشانه ای از جذابیت، اهمیت و توانایی های این بازی است که تنها بخش ورزشی آن جهانی شده است.

رضوانفر گفت: چوگان در تاریخ دوهزارساله خود به انبانی از تنوعات فرهنگی و خلاقیت های بشری تبدیل شده است. دو عنصر ماندگاری و گسترش جغرافیایی در این بازی دلیلی بر وجود تنوع و خلاقیت بشری در این بازی است.

به اعتقاد وی، ثبت چوگان می تواند باعث توجه و آگاهی بیشتر جوامع شهرنشین به ارتباط میان انسان، هنر، طبیعت و حیوانات در جوامع بومی شود و همین تنوعات باعث شده تا در ایران این بازی <<شاه بازی ها>> نام بگیرد. مسئول تهیه ثبت این پرونده با اشاره به اینکه این بازی در مناطق مختلف کشور برگزار می شود، افزود: در ۳۴ سال گذشته انجمن های چوگان در چهار منطقه تهران، قزوین، کرج و اصفهان و همچنین انجمن مرکزی چوگان در تهران تأسیس شده است.

برگرفته از شرق‌آن‌لاین

پیشنهاد مدیر سایت :   مرمت و حفاظت بنای ایوان خسرو در آتشکده آذرگشسب یا تخت سلیمان

Categories:   تازه ترین خبرها

Comments

  • Posted: فروردین ۱۸, ۱۳۹۵ ۱۲:۴۷

    ناشناس

    چوگان ورزش اصيل ايران است