Menu

گردش مجازی موزه بانک ملی

 

در سال ۱۲۹۱ خورشیدی به هزینه جعفر قلی خان بختیاری (سردار اسعد سوم)، در ضلع شمال غربی میدان توپخانه در کوچه باغ ایلخانی که بعدها خیابان علاء الدوله نام گرفت، یکی از زیباترین خانه های مسکونی ساخته شد . کوچه باغ ایلخانی با کف سنگ فرش و کناره های درخت کاری شده محل سکونت بسیاری از درباریان قاجار و سفرای خارجی بود.

بعد از تغییراتی که در اجرای طرح توسعه شهری بین سالهای ۱۲۹۹ تا ۱۳۲۰ خورشیدی رخ داد، خیابان علاء الدوله به خیابان فردوسی نام گذاری شد . این بنا بسیار زیبا و دل انگیز و نموداری از ذوق و هنر معماری اواخر دوره قاجاریه است و در سالهای اخیر توسط سازمان میراث فرهنگی کشور مرمت گردیده و به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده است.

BMI MUSIEM2

طی ساخت و سازهای که در سال ۱۳۰۷ در خیابان فردوسی انجام گرفت ، بنای صندوق پس انداز ملی و دیگر بناهای ادارات مرکزی بانک ملی ساخته شد. بنای مذکور که در داخل مجموعه مذکور وافع شده بود توسط بانک ملی ایران خریداری و مورد استفاده های گوناگون قرار گرفت.

از آن جمله است : دایره فلاحت و کشاورزی- باشگاه ورزشی ، محل پذیرایی از میهمانان ، کتابخانه و …

تا اینکه بانک ملی بر آن شد با به نمایش گذاشتن پیشکش ها و هدایای نفیسی که به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس بانک ملی ایران در بیستم شهریور ماه ۱۳۵۷ از بانک های سراسر جهان به بانک ملی ایران فرستاده شده است این بنا را به نام “موزه بانک ملی ایران” جاودانه سازد.

BMI MUSIEM

در موزه بانک ملی می توانید پیشکش ها و هدایای نفیسی را ببینید که به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس بانک ملی ایران در بیستم شهریور ماه ۱۳۵۷ از بانک های سراسر جهان به این بانک فرستاده شد.

برای گردش مجازی موزه بانک ملی وارد موزه بانک ملی شوید، امیدواریم لذت ببرید.

پیشنهاد مدیر سایت :   دیدنی های تهران

Categories:   گردشگری مجازی

Comments

 • Posted: تیر ۲۰, ۱۳۹۴ ۱۹:۴۴

  ناشناس

  ممنون مثل همیشه عالی بود. من از جلوی بانک ملی زیاد رد شدم ولی نمی دونستم بانک ملی موزه داره .ازکیفیت این گردش مجازی لذت بردم
 • Posted: تیر ۲۱, ۱۳۹۴ ۱۰:۴۷

  مهشید

  به دلیل سرعت پایین اینترنت از تماشای بیرون موزه و نما و معماری فوق العاده زیبای ساختمان بیشتر لذت بردم.ممنون . " مستدام باشید"
 • Posted: تیر ۲۱, ۱۳۹۴ ۱۱:۲۱

  مهشید

  بالاخره به گردش در موزه موفق شدم.بلور های صورتی رنگ وظروف های آبی فیروزه ای بسیار چشم نواز بود.ممنون