Menu

گرامیداشت دکترعبدالحسین زرین کوب

 

آیین گرامیداشت سالروز درگذشت دکتر عبدالحسین زرین‌کوب با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،مهدی محقق رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی،دکتر روزبه زرین‌کوب استادیار تاریخ ایران باستان دانشگاه تهران،توفیق سبحانی،حجت‌السلام سید هادی خامنه‌ای،عظیم زرین‌کوب،دکتر ماهوزی و جمعی از مفاخر فرهنگی،عصر دیروز برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فازس ، این مراسم با سخنرانی دکتر روزبه زرین کوب ، استادیار تاریخ ایران باستان دانشگاه تهران همراه بود.

images.jpgییییی

دکتر روزبه زرین‌کوب برادرزاده مرحوم دکتر عبدالحسین زرین‌کوب در این مراسم گفت: امیدوارم من را یکی از منسوبان زرین‌کوب ندانید زیرا مردان علم از اینکه بخواهند نسبتی با مردی کوچکی چون من داشته باشند مبرا بوده و ایشان با تمام مردم سرزمین خود نسبت دارند. در زمان خودمان محققان و مورخان عالی‌رتبه کم داریم که یکی از دلایل آن این است که امثال بنده با امور عادی و روزمره مشغول شدیم و فراموش کردیم که با موضوع تحقیق خود ارتباط برقرار کنیم.

وی افزود: می‌خواهم به یکی از ویژگی‌های دکتر زرین‌کوب اشاره کنم و آن هم نسبتی است که ایشان با موضوع تحقیق خود برقرار کرده‌اند . با مردم، آداب و فرهنگ سرزمین خود ارتباط برقرار کرده و ایشان گفته که من همه چیز را از عینک تاریخ نگریسته‌ام اما این به آن معنی نیست که ایشان در گذشته‌های دور زندگی می‌‌کردند بلکه به این معنی است که ایشان در جستجوی ایران گذشته بوده‌اند تا بتوانند در امروز آن را زندگی کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: برای ایشان مفهومی به نام “یاد مداوم” وجود داشت که آن یاد مدوام ایران است ایرانی که بیش از ۲ هزار سال تاریخ مکتوب دارد و به نظرم این موضوع اهمیت دارد که در مورد آن صحبت شود. ایران پیوسته‌ترین اندیشه زرین‌کوب بود و لحظه‌ای از تفکر در باب گذشته، اکنون و آینده ایران فارغ نبودند از همین‌روست که ایران برای استاد زرین‌کوب “یاد مداوم” بوده است.

وی افزود: ایشان از آنجایی که هیچ ادعایی نداشت اما اگر ایران را در خطر می‌دید در خط مقدم دفاع از ایران می‌ایستاد. برای مثال در سال‌های پیش از انقلاب و در جریان مطرح شدن نام خلیج عربی وی با بحث‌های تاریخی نشان داد که این نامی مجعول بوده است. استاد نمایش‌واره‌ای دارند به نام «گفت‌وشنود درباره ابدیت ایران» که در سال ۵۰ نوشته شده و به مسئله استمرار تاریخ ایران می‌پردازد که فردوسی و رستم دو شخصیت این نمایش‌واره هستند که در باغ آرامگاه فردوسی در طوس با هم روبه‌رو می‌شوند و سخن می‌گویند که این دو نفر در طول این نمایش‌واره در مورد ایران و تاریخ این سرزمین با هم سخن گفته‌اند. مرحوم زرین‌کوب دارای داستان کوتاه نیز است که یکی از آنها به نام «درخت‌های دهکده» است که ابتدا در مجله کلک چاپ شده است که این داستان روایت پیرمردی است که در حال شرح روزگار گذشته برای نوه‌های خود است. پیرمردی که در دوران کودکی از این سوی ارس در ایران به آن سوی ارس رفته و مشغول شرح اتفاقات آن دوره است.

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که نیز دراین مراسم حضور داشت ، گفت: به منظور احترام و ادب به ساحت استاد زرین‌کوب به این جلسه آمدم. برگزاری اینگونه بزرگداشت‌ها به صورت رسمی و غیررسمی تجلیل از مقام علم است و همین‌طور تجلیل از خدمات افرادی است که به علم و فرهنگ این کشور خدمت کرده‌اند که امروز در میان ما نیستند ولی آثارشان به دست ما رسیده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در روزگاری که به راحتی از کنار سرمایه‌های اجتماعی می‌گذریم و نسبت به آنها بی‌اهمیت هستیم به همین راحتی از کنار سرمایه‌های فرهنگی و اقتصادی نیز می‌گذریم که برگزاری چنین مراسمی قابل تقدیر و درخور توجه است و تجلیل از خدمات بزرگان این کشور امری شایسته است.

مهدی محقق ، رئیس انجمن آثار و مفاخرفرهنگی ، در مراسم بزرگداشت عبدالحسین زرین‌کوب گفت:‌ مرحوم زرین‌کوب مصداق قطعه شعری به عربی است که می‌گوید که علما بعد از مرگ‌شان مورد توجه قرار می‌گیرند و این واقعیت برای بسیاری از استادان در کشور ما نهادینه شده که علما در گوشه‌ها بمانند و جاهلان در میدان باشند اگر در تاریخ بخوانیم هیچ دانشمندی نیست که از این موضوع گلایه نکرده باشد. آخوند ملاصدرا به این نکته در ابتدای کتاب اسفار اشاره کرده است و این موضوع در کتب سایر علما نیز مورد اشاره قرار گرفته است که افراد جاهل بر دانشمندان برتری یافتند. ملااحمدنراقی وملاهادی سبزواری از دیگر علمایی هستند که به این نکته اشاره کرد‌ه‌اند و امثال زرین‌کوب نیز از همین نوع است و ایشان مورخ بزرگی است که در تاریخ مانند ایشان را نداریم.

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی گفت: من از سال ۳۷ با زرین‌کوب آشنا بودم در آن زمان در انجمن فرهنگی که متعلق به یونسکو بود و ماهی یکبار جلسه داشت اساتید در آنجا سخنرانی می‌کردند که در این انجمن استاد زرین‌کوب از نظر علمی می‌درخشید و از چهره‌های شاخص آن جمع بود و در هر موضوعی که بحث می‌شد ایشان اظهارنظر می‌کرد و بعد از آن هم در دانشگاه تهران بعد از من مدیر گروه ادبیات این دانشگاه شدند که با حضورشان جان تازه‌ای به این گروه دادند که به اعتراف همگان درخشان‌ترین دوره علمی آموزشی ادبیات این دانشگاه بود. هانری‌کربن در همان دوران سالی ۶ ماه در دانشگاه تدریس می‌کرد پرفسور ریچارد والزر و دانشمندان بزرگ دیگری در دانشگاه تهران رفت و آمد می‌کردند.

66

تقی پورنامداریان ، شاگرد دکتر زرین‌کوب دراین مراسم گفت:‌ برخی افراد به خاطر دست تقدیر به جایی می‌رسند که دیگر آن جایگاه دست‌یافتنی نیست. زرین‌کوب هم به قله‌ای رسیده بود که به نظرم قله‌ای دست‌نیافتنی بود ذوقی که در «نقد ادبی» همه انتظار داشتند در آثار دیگر زرین‌کوب متجلی شده بود و تحقیق‌ها زرین‌کوب بی‌نظیر و جلب‌توجه کننده است اما جای تأسف است که زرین‌کوب نماند تا بیشتر از این تحقیق‌ها انجام دهد و کتاب‌های وی نه فقط برای محققان بلکه برای همه مردم ایران بود کتاب «پله پله تا خدا»‌ اثری است برای تمام مردم ایران‌زمین. زرین‌کوب کاخی را بنا نهاد که وقتی آخرین آجر را روی آن گذاشت طوفانی وی را در بر گرفت و از این دنیا رفت ولی این کاخ تا همیشه خواهد ماند و زرین‌کوب از نوابع ادبیات ایران خواهد ماند. شبی که فردای آن وی برای درمان به آمریکا می‌رفت پیش ایشان بودم که پس از بازگشت مستقیم به بیمارستان رفت و برای ملاقات شب قبل از مرگ وی به دیدارش رفتم که دکترش به وی گفت فلانی آمده که ایشان به سختی پلک‌های خود را باز کرد و دو بار تکرار کرد مرگ همه جا هست، مرگ همه جا هست و فردای آن روز خبر درگذشت ایشان را شنیدم.

عظیم زرین‌کوب برادر دکتر زرین‌کوب در این مراسم گفت: چندین اثر از زرین‌کوب تاکنون منتشر شده و این آثار برای همگان شناخته شده است و سخنی در موردشان باقی  نمانده که بخواهم بگویم. زرین‌کوب شعر نیز می‌سروده ولی هیچگاه ادعای شاعری نداشت.

(برگرفته از خبرگزاری فارس)

پیشنهاد مدیر سایت :   تخت‌ جمشید رتبه نخست بازدیدکنندگان بین آثار جهانی ایران را بدست آورد

Categories:   تازه ترین خبرها

Comments

 • Posted: شهریور ۲۵, ۱۳۹۳ ۱۴:۱۶

  ناشناس

  روحش شاد و یادش گرامی باد.
 • Posted: شهریور ۲۵, ۱۳۹۳ ۱۴:۴۰

  علیرضا

  کتاب دو قرن سکوت دکتر زرین کوب خیلی خواندنیه به دوستان توصیه می کنم
 • Posted: شهریور ۳۰, ۱۳۹۳ ۲۲:۱۲

  فرزانه

  در بخش خبرنامه تون ثبت نام كردم ولي هيچ خبري نشد !!!
  • Posted: مهر ۹, ۱۳۹۳ ۱۶:۲۳

   admin

   با سلام و تشکر از همراهی شما لطفا برای فعالسازی خبرنامه به قسمت inbox و یا spam ایمیل خودتون مراجعه کنید و در ایمیل ارسال شده از طرف سایت برای شما بر روی لینک فعالسازی کلیک نماید تا ایمیل شما تایید شده و هر روز مطالب به روز شده در سایت برای شما ارسال شود.
 • Posted: آبان ۲۳, ۱۳۹۳ ۰۹:۰۳

  شروين

  درود بر روان دكتر زرين كوب بزرگ