Menu

کندوان روستای تاریخی شگفت انگیز

 

احتمالا شما هم فکر می کنیند که روستای کندوان، یکی از ۳ روستای سنگی و صخره‌ای دنیا ، در حوالی تونل کندوان ، در امتداد جاده چالوس قرار دارد . اما در حقیقت اینطور نیست ! روستای شگفت‌انگیز و منحصربه فرد کندوان در استان آذربایجان شرقی، تبریز واقع شده است.

index.jpg8

روستایی که مردمان آن سال‌های بسیار است که در دل کوه‌ها و صخره‌ها زندگی می‌کنند.  یعنی حدود ۷۰۰ سال قبل همزمان با یورش مغول ها به این سرزمین اهالی روستای کندوان در دل خانه‌هایی فرو رفته اند و در صخره‌های ماسه‌ ای فشرده زندگی می‌کنند.

گونه ای معماری روستایی که در سراسر جهان اگر نتوان گفت بی نظیر،لااقل کم‌نظیر است و آن چنان حیرت آور که همه ساله گردشگران زیادی را به سوی خود می‌خواند، بقدری که دیگر اهالی روستا از دید و بازدیدهای گردشگران کلافه شده‌اند و از حضور آنها در روستا گلایه می‌کنند!کندو1.jpg2
خانه‌های مخروطی و دوکی شکل ۲ تا ۳ طبقه مهم‌ترین ویژگی این روستا و دلیل جذب گردشگران هستند. این روستا به عقیده کارشناسان با نوع معماری خاص خود نشان دهنده شکل ویژه‌ای از معماری و الگوی سکونت انسان‌ها، نمونه منحصر به فردی از نحوه استقرار و زندگی جماعت‌های اولیه انسانی در دوره‌های بسیار دور تاریخی است.

کندو6

پژوهشگران تاریخ ایران می‌گویند اهالی این روستا در قرن هفتم هجری برای در امان ماندن از حمله مغول‌ها به دشت مقابل روستای کندوان فعلی مهاجرت کرده و بعد از گذشت مدت زمانی به تدریج حفاری را شروع کرده و خانه‌های سنگی خود را ساخته و در آن پناه گرفته‌اند.

غارهای دستکن و خانه‌های کله قندی این روستا که توسط اهالی حفاری شده‌اند ، یکی از شگفت انگیرترین آثار تاریخی بشری را در تمام دنیا رقم زده‌اند.
در دل تپه‌های این روستا صدها آغل، انبار و اتاقک حفاری شده است و البته در کنار خانه‌های شگفت انگیز خود چشمه آب معدنی دارد که اهالی مدعی اند برای درمان بیماری‌های کلیوی مفید است.کندو2
این روستا در زمره ۳ روستای شگفت انگیز دنیا و یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان سهند بخش مرکزی شهرستان اسکو واقع شده‌است. اگر قصد سفر به این روستای بی نظیر را دارید،بدنیست بدانید سوغات مسافران کندوان عسل طبیعی این روستاست.

هتل صخره‌ای کندوان هم پیشنهادی برای اقامت در این روستای زیبا است. این روستا آنقدر جاذبه‌های طبیعی و زمین شناسی و مردمی دارد که حتی اگر یک هفته هم در آن ساکن شوید،باز وقت رفتن دوست ندارید روستا را ترک کنید.
برای سفر به روستای تاریخی کندوان باید به تبریز سفر کرد و پس از آن به سمت اسکو در دامنه سهند حرکت نمود گفتنی است که شهر اسکو در جنوب شرقی تبریز واقع شده است.کندو5.jpg2

پیشنهاد مدیر سایت :   نیایشگاه تاریشا یا اشکفت سلمان

Categories:   پژوهش های ایران باستان

Comments

 • Posted: آبان ۲۰, ۱۳۹۳ ۱۴:۳۹

  علیرضا

  خیلی خوبه
 • Posted: آبان ۲۰, ۱۳۹۳ ۱۴:۴۱

  ماهان

  پیشنهاد می کنم اطلاعاتی راجع به شهرهای باستانی ایران مثل شهر استخر که اکنون اثری از آن باقی نیست در سایت بگذارید
 • Posted: آذر ۸, ۱۳۹۳ ۰۸:۵۹

  nazila

  سلام.از مطالب خوبتون ممنون.مي شه لطف كنيد و اطلاعاتي درباره آتشكده ها در ايران و قدمتشون در سايت بذاريد.