Menu

کتاب و میراث مستند ایران

 

 موزه کتاب و میراث مستند ایران در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افتتاح شد. در این موزه بخشی از نفایس خطی، کتاب‌های چاپ سنگی، اسناد تاریخی، تابلوهای نفیس، عکس‌های تاریخی و اسناد مرتبط با برخی مشاهیر فرهنگی معاصر برای نخستین بار در معرض دید عموم قرار گرفته‌است. در این موزه که از بخش‌های مختلفی تشکیل شده آثار مکتوب، اسناد و تصاویری ارزشمند تاریخی، علمی و ادبی نگهداری می‌شود.

بخشی از این موزه به نمایش نسخ خطی دوره اسلامی اختصاص دارد که قرآن‌های خطی، صحیفه سجادیه، دیوان امیرالمومنین و آثاری ادبی شامل کلیات سعدی، مثنوی، تاریخ طبری، گلشن راز، شاهنامه و … از جمله این عناوین است. بخش دیگری از این موزه به نشریاتی از دوره قاجار و پهلوی اختصاص داد که از جمله این موارد نشریه شکوفه، صوراسرافیل، ماهنامه بهار و … است. قسمتی دیگر این موزه نیز به فرامینی از نادرشاه افشار و  شاه سلطان حسین صفوی و اسنادی از دوره قاجار (مانند متمم قانون اساسی) و دوره پهلوی (مانند عقدنامه‌های آن دوران) اختصاص دارد. همچنین در این موزه تابلو خط‌هایی از خوشنویسان مطرح نیز به نمایش درآمده است.
این موزه کم‌نظیر، مکانی برای معرفی بخشی از منابع کتابی، میراث مستند کشور و بخشی از میراث جهانی است. مأموریت این موزه کمک به ارتقای ارزش‌های فرهنگی در جامعه است. همچنین مجموعه‌ای از تصاویر حاوی بیش از ۴۲۰ هزار فریم عکس که در طول چهار دهه گذشته توسط یک تیم عکاسی حرفه‌ای با اشراف و مدیریت کامران قاجار از میراث فرهنگی، طبیعی، محیط زیست، آداب و رسوم و آئین‌ها، مشاغل، مسائل اجتماعی و … عکاسی شده، در این موزه به‌نمایش گذاشته شده‌است. این مجموعه تصویری در فهرست ملی حافظه جهانی ثبت شده‌است. موزه کتاب و میراث مستند ایران از تاریخ بیست و چهارم بهمن ماه سال جاری پذیرای علاقه‌مندان میراث مکتوب ایران در مجموعه کتابخانه و مرکز اسناد ملی ایران خواهد بود.
f6rmEnglishLiterature

تصاویر از آرشیو برگزیده شده است.
پیشنهاد مدیر سایت :   اسطوره و مد

Categories:   تازه ترین خبرها

Comments

 • Posted: بهمن ۲۵, ۱۳۹۴ ۰۸:۵۳

  ناشناس

  آفرین
 • Posted: اسفند ۱, ۱۳۹۴ ۱۲:۰۶

  ناشناس

  فوق العاده بود.دیدن کتابخانه های باعظمت آدمو به وجد میاره.ممنون.
 • Posted: اسفند ۲۷, ۱۳۹۴ ۱۰:۳۱

  ناشناس

  ابن كتابخانه كجاست؟
 • Posted: فروردین ۳, ۱۳۹۵ ۰۷:۰۲

  ناشناس

  به كمپين خريدن كتابهاي مفيد و هديه دادن آنها به عزيزان مان بپيونديم