Menu

آیین سنتی پنجاه‌به‌در

 

پنجاه‌به‌در آیین سنتی و قدیمی مخصوص مردم شهر قزوین است که به پاس بارش‌های بهاری، پنجاهمین روز سال یا فصل بهار را در دامن طبیعت سپری می‌کنند.
در پنجاهمین روز از شروع هر سال مردم قزوین به باغ و بوستان می‌روند و در سال‌های پر باران، از بارش این رحمت آسمانی شکرگذاری می‌کنند و چنانچه سالی کم بارش باشد، آیین طلب باران بجای می‌آورند.

50 بدر (1)
تناول غذاهای محلی مثل آش‌رشته و دُیماج و تنقلاتی مثل آجیل باقی‌مانده از عید نوروز، بخشی از رسوم پنجاه‌به‌در در قزوین است.  دُیماج پیش‌غذایی محلی مخصوص اهالی قزوین است که  مخلوطی از نان محلی خردشده، پنیر، سبزی، گردو، کشمش و سیر است. در واقع آیین سنتی پنجاه‌به‌در، شباهت بسیاری به آیین سیزده‌به‌در در سراسر ایران دارد. همچنین این مراسم، بهانه‌ای برای دید و بازدید آشنایان و اقوام نیز هست.

50 بدر (2)

در حقیقت آیین سنتی پنجاه‌به‌در، جشنی محلی برای شکرگزاری بارش‌های بهاری و آرزومندی به ادامه این نعمت خداوندی است. اهالی باصفای قزوین از بهترین هوا برای طبیعت‌گردی و گشت‌و‍گذار در طبیعت استفاده می‌کنند.
در روز پنجاه‌به‌در بعضی‌ها ناخونکی به میوه‌های فصلی و نوبرانه درختان می‌زنند. پیرامون شهر قزوین باغ‌های میوه بسیار زیبایی وجود دارد که لطافت خاصی به هوای این شهر تاریخی می‌بخشد.

50 بدر (4)

چنانچه علاقه‌مند به مطالعه مطلبی مرتبط هستید، این صفحه از ساسانیان را نیز ببنید.

پیشنهاد مدیر سایت :   گردشگری تاریخی

Categories:   تازه ترین خبرها

Comments

 • Posted: اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۵ ۱۳:۲۵

  ناشناس

  عااااالی
 • Posted: اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۵ ۱۶:۳۴

  ناشناس

  چه آئین جالب و باحالی???
 • Posted: اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۵ ۰۸:۱۳

  علی

  برای من جالب بود ولی اگه ممکنه درباره عاشیق های آذربایجان و ریشه های تاریخی شون هم بگین