Menu

نگارخانه ای به وسعت یک شهر

 

حال و هوای تهرون این روزها بهاریه. نه اینکه فقط آسمون هوس باریدن گاه و بیگاه داره یا اینکه باد چند روزیه فوت های محکم به پرچم های بزرگ سه رنگ میکنه و به کمک نفس کشیدن ریه های دودی مون اومده، البته که اینها هم برامون غنیمته اما دوتا اتفاق مهم دیگه باعث شده هوای تهرون بهاریه بهاری بشه! اولیش دیگه سنت مرسوم هر سال شده، نمایشگاه کتاب تهران که بهار کتاب و کتابخوناست و دیگه ضیافت رنگها و نقش های دلپذیر هنریه که چشمامونو نوازش میده.

kamalolmolk self portrait«سلف پرترۀ کمال الملک یکی از تصاویر نقش بسته بر تابلوهای تبلیغی خیابانهای تهران است»

راستش رو بخواین چشمامون دیگه عادت کرده بودن اسمها و عکسهای جورواجور محصولات ریز و درشت رو روی بیلبوردهای خیابونا و بزرگراهها ببینن ولی حالا چند روزیه که هزاران تصویر آثار هنری ایرانی و غیر ایرانی، متقدم و متأخر و کوچیک و بزرگ، شهرمون رو به بزرگترین نگارخانه جهان تبدیل کرده. اونچه بنظر مهم میرسه علاوه بر فکر بکر شهرداری تهران که در جای خود شایستۀ آفرینه، نحوۀ انتخاب این آثار هنریه. به شکلی که اغلب ادوار تاریخی ایران و همینطور سبکهای متنوع نگارگری و هنرهای تجسمی رو شامل میشه. این روزها اگه فقط هربار که از کنار بیلبوردها رد میشیم یه نگاه گذرا هم بهشون بندازیم، تصاویر بی بدیلی از ناب ترین آثار هنری جهان رو از تابلوهای مشهور موزه های معتبر و معروف گرفته تا کاشیکاریهای مساجد اصفهان و کاشان رو یک جا می تونیم تماشا کنیم. این روزها تهران نگارخانه ای به وسعت یک شهر شده. بهار و طراوت بهاری مهمون همین چند روزه است. این بهار هنری هم فقط چند روز مهمون نگاهامون خواهند بود، فرصت نفس کشیدن و دیدن رو از دست ندیم!

ایشتار«تصویری از نگارۀ شیر در دروازۀ ایشتار که در تابلوهای تبلیغی شهری تهران نقش بسته است»
پیشنهاد مدیر سایت :   همایش آرمان ایران: بزرگداشت پروفسور گراردو نیولی

Categories:   تازه ترین خبرها

Comments

 • Posted: اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۴ ۰۰:۳۳

  محسن

  موافقم , این روزها شهرمون نسبتا جالبتر شده شاید بشه گفت یکی از کسلی در اومده بعضی وقتی تو این شهر بزرگ , دل آدمای بزرگ بدجور میگیره
 • Posted: اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۴ ۲۰:۲۵

  Nima

  Afarin be shahrdari
 • Posted: اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۴ ۱۰:۰۲

  سیب نقره ای

  سلام. روزتان آرام و شاد... من که چند روزیه توفیق اجباری نصیبم شده از هیاهو و قیل وقال تهران دور بشم.اما شما که اونجا هستید، حتما استفاده کنید چون معلوم نیست بهار دومی حالا حالا ها تکرار بشه.اقدام شهرداری خیلی خوبه ولی خیلی خوب تر میشه اگه حالا که اینقدر دیر به فکر افتادند، لااقل زود به زود از این این جوراقدامات شایسته مرتکب بشن.
 • Posted: اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۴ ۱۱:۴۴

  نهال

  کاملا موافقم کار بسیار بی نظیری بود. آفرین به شهرداری
 • Posted: اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۴ ۱۳:۵۷

  نازيلا ابويي

  درود.ابتدا از حسن نظر و تيزبيني شما سپاس.و بعد جالب اين كه اتوبان تهران-كرج هم از اين چشم نوازي بي نصيب نبوده و بسيار تماشاييه .تصاويرآدم رو مي بره به دنياي تماشايي نگارگري ايراني.
 • Posted: اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۴ ۰۸:۲۰

  ناشناس

  درود بر شهرداری تهران و درود بر شما
 • Posted: اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۴ ۰۸:۳۱

  ناشناس

  ایکاش توضیحات این تابلوها بزرگتر بود که قابل خوندن میشد. چون در حال گذر از اتوبان و خیابان نمیشه ایستاد و دقت کرد. ولی به هر حال اقدام مناسب و موفقی بوده انشالله بازهم تکرار بشه تا ما با موزه هامون آشتی کنیم.
 • Posted: خرداد ۹, ۱۳۹۴ ۲۲:۴۲

  ناشناس

  حیف که برشون داشتن