Menu

نسخه شناس برترایرانی،فرزند مشروطه خواه شیرازی

 

همزمان با بیست و دومین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران،سازمان اسناد و کتابخانه ملی از نسخه شناس برجسته استاد سید عبدالله انوار تجلیل می کند.
به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، نخستین برنامه از سلسه آیین بزرگداشت فرهیختگان کتابخانه ملی،به تجلیل از سید عبدالله انوار اختصاص دارد و همزمان با برگزاری این مراسم از تالاری که به نام این استاد پیشکسوت در کتابخانه ملی نام گذاری شده رونمایی خواهد شد.
این مراسم همزمان با پنجاهمین سالگرد انتشار نخستین فهرست نسخه های خطی کتابخانه ملی و نودمین سالگرد تولد استاد انوار در کتابخانه ملی برگزار می شود و در این مراسم مهدی محقق، کامران فانی، احمد مسجد جامعی، نصرالله پورجوادی،  نجفقلی حبیبی و غلامرضا امیرخانی درباره جایگاه فرهنگی و علمی استاد سید عبدالله انوار سخن می گویند.
در این مراسم فیلم مستند دره التاج به کارگردانی محسن سلیمانی فاخر اکران خواهد شد.این فیلم  زندگی این نسخه شناس، ریاضی دان، مورخ و فیلسوف به تصویر کشیده است.
انوار2

سید عبدالله انوار نسخه شناس، کتاب شناس، مترجم، فرهنگ نویس و مصحح متولد ۱۳۰۳ تهران است. او فرزند سید یعقوب انوار شیرازی از آزادی خواهان عصر مشروطه است. وی همزمان با شروع آموزش ابتدایی، مطالعه ۱۴ عنوان از متون سنگین فلسفه، صرف،نحو، منطق را در خانه آغاز کرد. استاد انوار از دانشگاه تهران در رشته حقوق فارغ التحصیل شد و تالیف حرف “خ” و بخشی از حرف “ک”  لغت نامه دهخدا را زیر نظر دکتر محمد معین بر عهده داشت.
او همچنین به مدت ۲۲ سال مدیر بخش خطی کتابخانه ملی بود و موفق شد ده جلد از فهرست نسخ خطی این کتابخانه را منتشر سازد.  سیدعبدالله انوار سال هاست که علاوه بر تدریس در مراکزی چون دانشگاه صنعتی شریف و بنیاد ایران شناسی، در منزلش به دانشجویان و استادان علاقه مند ، مباحث ریاضی، فلسفه، فقه و اصول، زبان انگلیسی، نسخه شناسی، فهرست نگاری و متن پژوهی آموزش می دهد.
شایان ذکر است مراسم بزرگداشت استاد عبدالله انوار ساعت ۱۵ عصر روز دوشنبه ۲۶ آبان ماه سالجاری در مرکز همایش های کتابخانه ملی برگزار خواهد شد.

برگرفته از وب سایت کتابخانه ملی ایران

 

پیشنهاد مدیر سایت :   ایران مقصد اصلی گردشگران در سال 2016

Categories:   تازه ترین خبرها

Comments

 • Posted: آبان ۲۴, ۱۳۹۳ ۱۰:۵۹

  ناشناس

  فونت ریزه لطفا درشت تر کنید
  • Posted: آبان ۲۴, ۱۳۹۳ ۱۱:۰۵

   ساسانیان

   سلام حق با شماست. حتما همین حالا اصلاح می شود. همچنان همراه ما باشید.
 • Posted: آبان ۲۷, ۱۳۹۳ ۲۲:۲۴

  شروين

  زنده و سامت باشن استاد انوار عزيز
 • Posted: آذر ۳, ۱۳۹۳ ۱۲:۵۷

  nazila

  پاينده باد استاد. (شاگردي كه به نسخه شناسي عشقي وافر داره)
 • Posted: اردیبهشت ۳, ۱۳۹۵ ۰۰:۰۰

  Saeed

  درود بر نامداران ايران همان سرزمين جاويدان