Menu

بازدید مجازی از اشیاء بی نظیر و باستانی محوطه باستانی خوروین

 

آثار باستانی محوطه باستانی خوروین که حدود چهار دهه پیش از ایران خارج شده بود، در کشور بلژیک نگهداری می‌شد و اکنون به کشور بازگردانده شدند، سرانجام رونمایی شد. آثاری ارزشمند شامل سفال‌ها و ظروف فلزی و مفرغی اکنون در مجموعه‌ای تماشایی، در موزه ملی گرد هم آمده‌اند و بازدیدکنندگان را به سوی فرامی‌خوانند.
آثار باستانی مکشوفه از ناحیه خوروین حدود ۴ هزار سال قدمت دارند و به تدریج از کشور خارج شده بوده اند که پس از سال ها پیگیری حقوقی در دادگاه های بین المللی سرانجام به کشورمان بازگردانده شدند.
گفتنی است که محوطه باستانی خوروین شامل دو تپه به نام‌های گنج‌ تپه با ۲۰ متر ارتفاع و سیاه تپه با ۷ متر ارتفاع در موقعیت روستای خوروین از توابع شهرستان ساوجبلاغ استان تهران، بخش کوهسار واقع گردیده‌است و به شماره۱۰۸۲۷ در فهرست آثار ملی قرار دارد.

پیشنهاد می شود که برای مشاهده از نزدیک  این آثار بی بدیل به موزه ملّی ایران برویم، ولی اگر مجال کافی برای این بازدید را ندارید، اکنون می توانید مجموعه تصاویر آنها را در بازدید مجازی مشاهده کنید.

[flgallery id=8 /]

پیشنهاد مدیر سایت :   ایران همان‌قدر اسرارآمیز است که در زمان مارکوپولو بود

Categories:   گردشگری مجازی

Comments

 • Posted: دی ۲۸, ۱۳۹۳ ۱۲:۲۷

  ناشناس

  محوطه بازستانی خوروین در استان البرز واقع در ۸۰ کیلومتری شمال غرب تهران و در شمال جاده کرج به قزوین قرار دارد و شامل دو تپه به نام گنج تپه و سیاه تپه است و پس از آنکه در سال ۱۳۲۸ خورشیدی در بازار عتیقه جات ایران اشیاء زیبایی از جنس سفال خاکستری رنگ ظاهر شد، اداره کل باستان شناسی وقت موفق شد محل کشف این آثار را پیدا کنند.
 • Posted: دی ۲۹, ۱۳۹۳ ۰۸:۰۹

  ناشناس

  واقعاً خوب بود متشکرم
 • Posted: دی ۳۰, ۱۳۹۳ ۰۹:۳۵

  shakoori

  از ديدن تصاوير لذت بردم .ممنون.پيشنهاد مي كنم اگه يك بار سفري به شهرستان آشتيان داشتيد از تنها موزه اين شهربازديد كنيد كه یكی ازمكان های دیدنی بازار آشتیان است كه منزل 'میرزا هدایت الله متین دفتری' بوده است و امروزه با عنوان موزه به حیات تاریخی خود ادامه می دهد این منزل تاریخی از جمله بناهای عهد قاجار به شمار می رود و مصالح به كار رفته در آن خشت، گل، چوب، آجر و گچ است.در این موزه نسخ خطی، سفالینه های دوره اسلامی، ابزار و وسایل روشنایی، وسایل آشپزخانه از دوران كهن نگهداري مي شود و ساختمان آن نيز معماري منحصر به فردي دارد.
 • Posted: دی ۳۰, ۱۳۹۳ ۱۰:۵۷

  جواد

  درود.بسیار عالی.سپاس فراوان
 • Posted: بهمن ۵, ۱۳۹۳ ۲۳:۰۴

  عليرضا

  سلام به ساسانيان مدتيه خبري از گردش مجازي هاي متنوع و خوبتون نيست.
 • Posted: اسفند ۴, ۱۳۹۳ ۱۷:۳۱

  ناشناس

  گردشگری های مجازی سایتتون خیلی باحال و متنوع هستش.
 • Posted: خرداد ۱۴, ۱۳۹۵ ۰۱:۲۲

  سعید

  دیدن تصاویر موزه