Menu

معدن سنگ ساسانی

 

محل استخراج سنگ‌ در دوره ساسانی شناسایی و ثبت شد. معدن سنگ پودنه متعلق به دوره ساسانیان است که در فیروزآباد فارس و در دره پودنه قرار گرفته است. آنگونه که باستان‌شناسان می‌گویند در دوره فرمانروایی ساسانیان، حجاران و سنگ‌تراشان در منطقه فیروزآباد فارس برای ساخت سازه بناهایی مانند شهر گور، بنای معروف شاه‌نشین و همچنین سازه‌های سنگی تربال از معدن مورد اشاره بهره‌برداری می‌کردند.

معدن پودنه به‌دلیل قرار گرفتن در ارتفاعاتی که گیاه پونه بر آن می‌روییده، به این نام خوانده می‌شود. معدن پودنه در انتهای تنگ معروف پودنه در کوهی به همین نام در شمال شرقی شهر فیروزآباد قرار دارد و شرایط زمین‌شناسی این کوه و وجود سنگ‌های مطبق و لایه‌ای با ترک‌های طبیعی تقریبا منظم در بسیاری از قسمت‌ها شرایط مناسبی را جهت برش و تراشکاری در دسترس حجاران دوره ساسانی قرار داده است؛ بگونه‌ای که با انتخاب بهترین قسمت از لحاظ نوع ترک سنگ‌، ابعاد و دسترسی، اقدام به بریدن آن با قلم و چکش نموده‌اند.

پیشنهاد مدیر سایت :   مسجد جامع ساوه

Categories:   پژوهش های ایران ساسانی

Comments

  • Posted: آذر ۱۰, ۱۳۹۳ ۰۶:۳۷

    ناشناس

    از كار خوبي كه ميكنين تشكر ميكنم سوال اينه كه در آن زمان از چه ابزارها و فني براي استخراج و پرداخت سنگ استفاده ميشده و آيا در محل اين معدن سنگ ساساني ابزارهاي بكاررفته هم كشف شده؟