Menu

فرصت طلایی ایران برای جذب گردشگران روس

 

از اول سال میلادی جاری تا دو روز پیش، ۳٫۳ میلیون نفر، سال قبل ۴٫۵ میلیون نفر، دو سال پیش، ۴٫۳ میلیون نفر، سه سال پیش ۳٫۶ میلیون نفر. این اعداد و ارقام میلیونی تعداد گردشگرانی است که در این سال ها از روسیه به ترکیه سفر کرده اند. سفرهایی که حاصل آن میلیاردها دلار سود خالص برای اقتصاد ترکیه بوده است. نه فقط ترکیه، که کشورهای دیگر منطقه مانند، امارات متحده عربی و مصر هم در این سال ها از خوان گسترده سفر گردشگران روس بی نصیب نماندند. اما در پی حوادث خشونت بار، اقدامات تروریستی و رویدادهای جنگی و شبه جنگی که این مدت در منطقه خاورمیانه رخ داده است، روابط گردشگری روسیه با این کشورها به شکلی اساسی مختل شده است. روز ۳۱ اکتبر (۹ آبان)، یک هواپیمای مسافربری روسی که از مصر راهی مسکو بود هدف یک حمله تروریستی قرار گرفت و سقوط کرد، در این حادثه ۲۲۴ سرنشین هواپیما جان خود را از دست دادند. پس از این حادثه، دولت روسیه همه پروازهای این کشور به مقصد مصر را به حالت تعلیق درآورد و همه اتباع خود در این کشور را که با هدف گردشگری به مصر رفته بودند، بلافاصله به روسیه بازگرداند. همین ماجرا باعث شد گردشگران روسی مصر را از فهرست مقاصد گردشگری خود خط بزنند. دو روز پیش نیز، ارتش ترکیه یک جنگنده سوخوی متعلق به روسیه را که در حال مأموریت در سوریه بود، هدف قرار داد که منجر به سقوط این جنگنده و کشته شدن حداقل یک خلبان روس شد. پس از این ماجرا نیز اتحادیه گردشگری روسیه فروش بلیت تورهای گردشگری از این کشور به ترکیه را به صورت کامل لغو کرد. به گزارش خبرگزاری راشا تودی، اتحادیه گردشگری روسیه از همه شرکت های فعال در زمینه گردشگری در این کشور خواست که فروش بلیت های گردشگری به ترکیه را لغو کنند. پس از این تصمیم، شرکت نتالیا تورس روسیه، از بزرگ ترین شرکت های گردشگری در این کشور، از روز سه شنبه فروش بلیت  های گردشگری به ترکیه را متوقف کرد. در بیانیه ای که این شرکت در این خصوص منتشر کرده آمده است: به دلیل وضعیت سیاسی بی ثبات در ترکیه و با توجه به تدابیری که دولت روسیه برابر اقدامات تحریک آمیز و خصمانه ترکیه در قبال مسکو اتخاذ کرده است، شرکت آنتالیا تورس از روز ۲۴  نوامبر دیگر به فروش بلیت گردشگری به ترکیه مبادرت نمی ورزد.
این در حالی است که گردشگری در ترکیه یکی از منابع اقتصادی اصلی این کشور محسوب می شود. البته بر اساس گزارشی که خبرگزاری آنادولو پیش از قطع کامل روابط گردشگری این دو کشور نوشت، به دلیل ناآرامی های داخلی ترکیه که منجر به کاهش ۲۵ درصدی حضور گردشگران روس در شهرهای ترکیه و به خصوص شهر ساحلی آنتالیا شد، تا همین جای کار ضرری ۱۱میلیارد دلاری را به اقتصاد این کشور تحمیل کرده است.
طبق گزارش خبرگزاری CHN، درحالی که ترکیه با بهبود فضای اقتصادی این کشور از ۲۰۱۲ به این سو و نیز ایجاد ثبات نسبی پس از دهه ها خشونت، شاهد سیل گردشگران خارجی بود که امید می رفت به بهبود اقتصاد این منطقه نیز کمک کند. اما با تشدید ناآرامی ها این فضای مثبت به پایان رسید و بسیاری از هتل ها و مراکز گردشگری خبر از لغو رزروها داده اند که با کاهش سریع تعداد گردشگران همراه بود. در چنین شرایطی، حالا ایران می تواند از فرصت به وجودآمده بیشترین بهره ممکن را برای جذب گردشگران روس ببرد. درست یک روز پیش از زدن جنگنده روسیه توسط ترکیه، ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه میهمان ایران بود و دیدارهایی مهم و تعیین کننده با مقامات بلندپایه کشور داشت. در همین دیدار، رؤسای جمهور ایران و روسیه تصمیم گرفتند سطح همکاری های دو کشور را افزایش دهند.  در این وضعیت، فعالان حوزه گردشگری معتقدند این یک فرصت طلایی برای ایران است، هم برای کشاندن گردشگران روس به ایران و هم شناساندن و تثبیت ایران به عنوان یکی از کشورهای اصلی هدف گردشگری روسیه.
طبق آخرین تحقیقات انجام شده توسط <<اس او اس  اینترنشال>>، شرکت بین المللی که در زمینه خدمات امنیتی و پزشکی سفر در سطح جهانی فعالیت می کند، زمانی که از بسیاری از مسافران خاورمیانه درباره امنیت مقاصدشان پرسیده می شود، می گویند که بی ثباتی سیاسی و حملات تروریستی در این مناطق بسیار اندک است. در همین گزارش آمده است، ایران به عنوان کشوری که انتظار می رود گروه های زیادی به آنجا سفر کنند، از نظر بسیاری از تجار منطقه امن به شمار می رود و بیش از نیمی از شرکت کنندگان (۵۴ درصد) در این تحقیق بر این باورند که این کشور از امنیت بالایی برخوردار است؛ طبق این گزارش، ایران اگرچه با دو کشور افغانستان و پاکستان همسایه است، سطح امنیتی بالایی مانند امارات متحده عربی و کشورهای اروپایی دارد.
درباره تبادلات گردشگری میان ایران و روسیه، آرش نورآقایی، رئیس کانون سراسری انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری می گوید: اهالی کشور روسیه در مجموع شناخت بسیار اندکی از ایران دارند اما در اجلاس ها و برنامه های فدراسیون راهنمایان گردشگری جهان و دیگر برنامه های مشابه، ما همیشه با این مواجه بودیم که فعالان صنعت گردشگری روسیه و حتی کشورهای همسایه آن مانند بلاروس، لیتوانی، لتونی، اوکراین و… علاقه مندی زیادی به آشنایی با ایران داشتند، به اعتقاد من در شرایط موجود، با توجه به اینکه روسیه کشوری با اقلیم سرد است، کشور ما با اقلیم گرم و معتدل می تواند مقصدی جذاب برای روس ها باشد. این کشور تاکنون به دلایلی در بازار هدف ما نبوده و برای جذب گردشگران آنجا هم برنامه ریزی خاصی نکردیم، اما حالا و در پی فرصت به وجود آمده می توانیم حداقل تراز تبادل گردشگرمان را برای گام اول با آنها مثبت کنیم، چون هر سال تابستان ایرانی های زیادی به این کشور سفر می کنند. این در حالی است که در مجموع روسیه برای گردشگران ایرانی گران است و ایران برای گردشگران روس، کشوری ارزان به حساب می آید.
بهرام خلفی راهنمای گردشگری مسلط به زبان روسی که چندین سال است در زمینه آوردن گردشگران اهل روسیه به ایران فعالیت می کند در این زمینه می گوید: واقعیت این است که ما تبلیغات مان برای جذابیت های ایران در روسیه بسیار اندک است، اهالی روسیه کشور ما را اصلا نمی شناسند، بسیاری از آنها کشور ما را با عراق اشتباه می گیرند، تصور می کنند اینجا جنگ است و… اما جالب این است که همین تعداد محدود گردشگر روسی که هر سال به ایران سفر می کنند با دیدن کشورمان به معنای واقعی کلمه سورپرایز می شوند، آنها به شدت عاشق کویرهای ایران و همچنین غذاهای ما هستند، فرهنگ ایرانی ها را بسیار دوست دارند و به صورت مشخص می گویند، اینکه مردم ایران همیشه به توریست ها در خیابان سلام می کنند خیلی برایشان دوستانه و جالب است، من در بازخوردهایی که از گردشگران روس داشته ام همیشه این نکات را ذکر می کنند.
این راهنمای گردشگری می گوید، اصفهان و شیراز، همچنین مناطق کویری و غارهای ایران از جذاب ترین نقاط کشورمان برای گردشگران روس هستند.

فرصت طلایی ایران برای جذب گردشگران روس برگرفته از شرق نیوز هشتم آبان ماه است.

پیشنهاد مدیر سایت :   بررسی کارنامه یکساله باستان‌شناسی ایران

Categories:   تازه ترین خبرها

Comments

 • Posted: آذر ۸, ۱۳۹۴ ۱۰:۰۵

  ناشناس

  آفرين به اين ميگن وقت شناسي و استفاده از فرصت بدست اومده
 • Posted: آذر ۸, ۱۳۹۴ ۱۶:۳۸

  اصغر اسکندری

  به امید روزی که بتونیم از گنج گردشگری ایران استفاده درست کنیم.
 • Posted: آذر ۱۱, ۱۳۹۴ ۰۹:۱۶

  ناشناس

  بهر گيري از پتانسيل صنعت گردشگري الزاماتي دارد كه ايران فاقد آن است
 • Posted: آذر ۱۷, ۱۳۹۴ ۰۹:۲۰

  ناشناس

  درود.ميزباني هنري است كه خدا كند بياموزيم و آبروداري كنيم.