Menu

عشاق ایرانی ۸۰۰ سال پیش از میلاد مسیح

 

سال ۱۳۵۱ خورشیدی تیم مشترک پژوهشی ایران و ‌آمریکا به سرپرستی دکتر رابرت.اچ.دایسون مشغول تحقیقات در تپه باستانی حسنلوی نقده بودند که گوری را پیدا کردند. گوری با پیشینه حدود ۳ هزار سال که در آن اسکلت دو نفر در آغوش یکدیگر پیدا شد. تصویر عکس این گور در لحظه کشف، که دو دلداده را در آغوش یکدیگر نشان می داد با شماره ۹۷۴۸۲ در موزه باستان شناسی و مردم شناسی دانشگاه پنسیلوانیا امریکا نگه داری می شود و به «عشاق ایرانی ۸۰۰ سال پیش از میلاد مسیح »مشهور شده است.

تپه حسنلو1
رابرت  هنری دایسون در فاصله سالهای ۱۹۵۷ تا ۱۹۷۷ میلادی، سرپرست پروژه حسنلو در شمال غرب ایران  را بود.  وی پیش از این پروژه در محوطه های باستانی اریحا و نیپتون در عراق ، شوش در ایران و جزیره بحرین در خلیج فارس به فعالیت پرداخته بود وی در فاصله  سالهای ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۲ میلادی ریاست دانشکده هنرها و علوم دانشگاه پنسیلوانیا را  عهده دار بود و در سال ۱۹۸۲ به مدیریت موزه  این دانشگاه انتخاب شد . او مقالات بسیاری در زمینه  باستان شناسی ایران بویژه تپه تاریخی حسنلو  منتشر کرده است . «بازیابی حسنلو»  یکی از این مقالات است که در آن دایسون به روند کشف و تفسیر مشکل نتیجه گیری های  اولیه در حفاریهای  و حفاریهای تپه مرکزی حسنلو و چالشهای تفسیر  آن  پرداخته است.

تپه حسنلو2

برخی از افرادی که پرفسور دایسون را در این پروژه یاری کردند عبارتند از: مری ویر جینیا هریس  لیسانس دانشگاه واشنگتن و فوق لیسانس رشته تاریخ مشروطیت انگلیس از دانشگاه شیکاگو ، اسکار وایت ماسکارلا از پژوهشگران ارشد بخش هنر خاور نزدیک باستان در موزه هنر مترو پولیتن که دکتری خود را در رشته باستان شناسی کلاسیک از دانشگاه پنسیلوانیا اخذ نمود، میشل .ای .مارکوس که در سال ۱۹۸۸  دکترای خود را از دانشگاه پنسیلوانیا در رشته تاریخ هنر اخذ نموده و در رساله دکترای خود که با موضوع مهره ها و اثر مهره های حسنلو است شیوه ها و مسائل تاریخ هنر را با مدارک باستان شناسی خود تلفیق کرده، تامی . جی  اشنایدر نویسنده مقاله دژ حسنلو در سال ۱۹۸۴  که دکترای خود را در بخش تاریخ باستان دانشگاه پنسیلوانیا اخذ نموده است.
وینسنت .سی . پیگوت که دوره های باستان شناسی را در دانشگاه پنسیلوانیا گذرانده و در سال ۱۹۷۹ به مرکز علوم کاربردی موزه دانشگاه پیوست.
و آخرین نفری که در این رابطه با رابرت هنری دایسون همراه بود است دیوید . اس . ریس  است که رئیس دانشگاه هاروارد است که به مطالعه باستان شناسی و جانور شناسی  پرداخت و دکترا ی خود را در رشته باستان شناسی از دانشگاه کمبریج اخذ نموده است.
و اما مفصل ترین مقاله که در مورد تپه حسنلو نوشته شده است  مقاله  ایرین . جی . وینتر  و مربوط به ” جام زرین” حسنلو است . وی استاد دپارتمان هنرهای دانشگاه هاروارد بوده و از سال ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۸ در دانشگاه پنسیلوانیا به تدریس پرداخته است.جمع بندی و گزارش تحقیقی پرفسور رابرت هنری دایسون سرپرست هیئت کاوش تپه حسنلو در خصوص معماری عصر اهن در منطقه حسنلو نیز در زمره مقالات ارزشمندی است که در این باره نوشته شده است.

پیشنهاد مدیر سایت :   شب یلدا یا شب چلّه

Categories:   پژوهش های ایران باستان

Comments

 • Posted: بهمن ۱, ۱۳۹۳ ۱۹:۱۸

  ناشناس

  زيبايي فقط در زندگي كردن نيست مرگ هم ميتواند زيبا باشد حتي پس از قرن ها و در پس خاك!
 • Posted: بهمن ۴, ۱۳۹۳ ۰۹:۴۲

  ناشناس

  سلام.افسوس كه زندگان مهربانی را از ياد برده اند.درود.
 • Posted: بهمن ۵, ۱۳۹۳ ۲۲:۵۸

  ناشناس

  جالبه كه ما ايرانيان كمتر از تاريخ كشورمون خبر داريم و بيشتر بايد منتظر باشيم خارجيها برامون تعريف كنن كه درگذشته چه چيزهايي داشته ايم!!!