Menu

شهر اشکانی هترا در معرض تهدید داعش

 

محوطۀ باستانی شهر هترا واقع در استان نینوای عراق و در ۱۵۰ کیلومتری جنوب غرب موصل جایی است که اکنون توجه کارشناسان و علاقمندان به تاریخ و میراث فرهنگی را به خود جلب کرده است. این نگرانی زمانی افزون تر شده که نیروهای داعش دست به تخریب نمادین موزه شهر موصل زدند.

شهر باستانی «هترا» یا «الحضر» مربوط به دورۀ اشکانی تغییر مکرر مرزهای جغرافیایی از مشخصه‌های بارز تاریخ طولانی ایران است. در طول تاریخ این سرزمین کهن، مرز‌های سیاسی و فرهنگی بارها تغییر شکل داده‌اند، به دفعات پیشروی کرده و یا پس نشسته‌اند و در هر عقب نشینی بخشی از آثار و میراث ایران را در سرزمین‌های دور به یادگار گذاشته‌اند. هترا نیز از جمله همین میراث ایرانی است که اکنون کیلومترها دورتر از مرزهای سیاسی امروز ایران، داخل خاک عراق واقع شده است.

این شهر باستانی در مرکز استپ‌های خشک شمال الجزیره، واقع در منطقه بین رودهای دجله و فرات، واقع شده است. با توجه به معیارهای امروز، هترا در ۲۹۰ کیلومتری شمال غرب بغداد و ۱۰۵ کیلومتری جنوب غرب موصل قرار گرفته است، اما در دوران باستان این شهر در فاصله ۵۰ کیلومتری شمال غرب پایتخت آشور باستان واقع شده بود.
هترا از اوایل قرن اول میلادی قلمرو حکمرانی یک سلسله محلی بوده است. موقعیت جغرافیایی این محل که در مرز بین امپراتوری اشکانی و روم و در مسیر مهم کاروان‌هایی که از سمت شرق به سوی سوریه، پترا ( در رادن)، بعلبک (در لبنان) و آسیای صغیر می‌رفتند و همچنین اتصال این شهر به شبکه راه‌های روم، سلسله حاکم بر این شهر و البته خود این شهر را قدرتمند ساخته و موجب شده بود که روز به روز بر قدرت این شهر و حاکمانش افزوده شود.

hatra1

شهر هترا که در معماری و فرهنگ آن آمیزه‌ای از سه تمدن ایرانی، یونانی و رومی به چشم می‌خورد، مهم‌ترین محوطه باستانی به جا مانده از دوران اشکانیان است. اهمیت هترا وقتی آشکارتر می‌شود که بدانیم هیچ بنا یا محوطه‌ای با این درجه از اهمیت از دوران اشکانیان در داخل مرزهای ایران باقی نمانده است.

در نتیجه این تحولات هترا که در ابتدا یکی از هجده ایالت امپراتوری اشکانی بود تبدیل به قلمرو کوچک و نسبتاً مستقلی می‌شود که از شهر هترا و محیط پیرامونش تشکیل شده بوده است. در دوران اشکانیان که ایران به صورت ملوک الطوایفی اداره می‌شد، حکمرانان این شهر شاه خوانده می‌شدند و در سلسله مراتب پایین‌تر از شاه اشکانی که شاه شاهان خوانده می‌شد، جای می‌گرفتند.
شواهد باستان‌شناسی و ترجمه متن کتیبه‌های موجود در این شهر نشان می‌دهند که هترا در قرن دوم میلادی رونق گرفته و در همان دوران به میزان چشمگیری بر وسعت‌اش افزوده شده است. بر اساس همین شواهد، دوران رونق هترا بسیار کوتاه بوده و تنها اندکی بعد با سقوط این شهر و تصرف آن به دست ساسانیان، هترا برای همیشه خالی از سکنه مانده است.
نام این شهر آن طور که در متون کتیبه‌های هترایی آمده است در زبان آرامی به صورت «هُتَر» یا «هُآتَرا» است که به نظر می‌رسد بیشتر به معنای محیط بسته، حصار و یا پرچین باشد و نشانگر این مطلب است که این شهر در واقع محلی محصور و حفاظت شده بوده است.
در سال‌های اولیه حکومت ساسانیان، هترا در مقابله ایران و روم با رومیان متحد شد و ارتشیان امپراتور گردیانوس سوم حدود سال ۲۳۰ میلادی در این شهر مستقر شدند. همین مسئله پادشاهان ساسانی را به تسخیر هترا تحریک کرد.
اردشیر اول، شاهنشاه ساسانی نیز در اولین تلاش خود در حصر این شهر در حدود سال ۲۲۰ میلادی شکست خورد و به سرنوشت سایر محاصره کنندگان این شهر دچار شد. اما سرانجام در سال ۲۴۰ و یا ۲۴۱ میلادی این شهر به دست جانشین اردشیر، شاپور اول تسخیر شد. شاپور در اولین سال تاج گذاری‌اش به این پیروزی نایل آمد.

hatra4
بیشتر بناهای هترا از سنگ آهک و سنگ گچ ساخته شده‌اند و همگی آن‌ها تلفیقی از معماری آشوری، هلنیستی(یونانی)، اشکانی (پارتی) و رومی هستند. دیوارهای معبد اصلی از سنگ‌های کنده‌کاری شده با نقوش و تصاویر مرسوم دوران اشکانیان درست شده‌اند. این نقوش به خصوص در حاشیه قسمت ورودی و بالای تیرهای سقف چشمگیرتر هستند. در عین حال تاثیر معماری هلنیستی (یونانی) در نقش‌های حکاکی شده در سرستون‌ها، پایه ستون‌ها، قرنیزها و گچ‌بری‌های تزئینی کاملاً مشهود است. مجسمه‌ها و پیکره‌های بازمانده از این دوران نیز از ویژگی‌های بارزی برخوردارند. نمای روبروی مجسمه‌های هترا با مشخصه‌های مجسمه‌های اشکانی نوعی از هنر دوران پسا هلنیستی که با هنر شرقی ترکیب شده است را به نمایش می‌گذارد. مجسمه‌ها عموماً شمایل خدایان و یا افراد سلسه خاندان فرمانروایی این شهر هستند که بیشتر لباس‌های اشکانی به تن دارند، لباس‌هایی با آستین‌های بلند، شلوار و بالا‌پوش‌هایی که تا روی زانو می‌آیند.

hatra3

محمد بهشتی کارشناس نام آشنای موزه میراث فرهنگی می گوید؛ باید بپذیریم که عراق از زمان هخامنشیان تا دوره اسلامی، استان مرکزی ایران بوده، دوره هزار ساله‌ای که عراق، استان مرکزی ایران بود به نام قلب ایران شهر شناخته شده بود، ‌از آن به بعد هم در ارتباط تنگاتنگ فرهنگی بودیم، ‌ارتباطات فرهنگی ما با عراق آنقدر قوی است که می‌شود گفت میراث مشترک زیادی داریم، آثاری که هست این مساله را تایید می‌کند. نمونه‌اش همین شهر هترا، آثاری است که همه جای دنیا از آن به عنوان اثار ایرانی یاد می‌کنند. به احتمال زیاد، آثار زیادی که در موزه موصل هم خسارت دیدند، ‌آثاری است که به حوزه فرهگی ایرانی تعلق دارد، از این جهت افسوس و حساسیت‌مان بیشتر هم هست.

گفته می شود نیروهای داعش که با انگیزه ازبین بردن شرک و بت پرستی، ‌به موزه موصل حمله ور شدند، اطلاعی از ارزش مادی این آثار نداشتند، ‌شاید اگر به ذهن‌شان برسد که شهری به قدمت هترا، می‌تواند مقصد بعدی شان باشد، نگرانی جدیدی برای یونسکو و دیگر دل‌نگرانان میراث فرهنگی جهانی ایجاد کنند. ‌‌پیش از این، ‌همزمان با سقوط موصل توسط داعش، ‌نیروهای گارد و پلیسی که قرار بود از این شهر حفاظت کنند، پا به فرار گذاشتند، به گفته مقامات محلی هم‌اکنون این منطقه هدف هواپیماهای جنگی نیز است که با بمب‌افکن‌های خود به مهاجمانی که تنها در فاصله یک مایلی این معبد مستقر هستند، حمله می‌کنند. یونسکو نیز طی روزهای گذشته با انتشار بیانیه‌ای رسمی ابراز نگرانی کرده است که مبادا این آثار باستانی ارزشمند به سرنوشت تلخ مجسمه‌های بودا در بامیان افغانستان گرفتار شوند و از صحنه تاریخ محو شوند.
محوطه باستانی که از سال ۱۹۸۵ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده، اکنون در وضعیت اسفناکی به سر می‌برد.

 

پیشنهاد مدیر سایت :   ایران همان‌قدر اسرارآمیز است که در زمان مارکوپولو بود

Categories:   تازه ترین خبرها

Comments

 • Posted: اسفند ۱۰, ۱۳۹۳ ۱۲:۱۰

  ناشناس

  قبل از اينكه به موزه موصل حمله كنند، تعداد زيادي از آثار معماري منطقه، چه مقبره‌هاي انبياي بني‌اسراييل يا بقاعي كه از نظر مسلمين مورد توجه بودند، را تخريب كردند و الان هم شاهد فاجعه موصل هستيم.
 • Posted: اسفند ۱۰, ۱۳۹۳ ۱۲:۱۴

  احمد

  بد نیست بدونین شهر بغداد پایتخت امروز عراق، مربوط به ایران زمان ساسانی بوده و شهرتيسفون كه امروز در عراق واقع شد در دوره های مختلف پايتخت ايران بوده و شهر هترا یا همون الحِضر یکی از ایالت های امپراتوری اشکانیان یا پارتیان بوده است.
 • Posted: اسفند ۱۰, ۱۳۹۳ ۱۲:۱۵

  ناشناس

  داعش با از بين بردن آثار باستاني موزه موصل در واقع گور خود را كنده
 • Posted: اسفند ۱۰, ۱۳۹۳ ۱۲:۱۶

  mina

  عكس‌هاي حمله به مجسمه‌ها و آثار موزه موصل و نفرت و خشونتي كه در اين عكس‌ها به چشم مي‌آيد، ‌كمتر از زنده سوزاندن آدم‌هاي اسير شده به دست داعشي‌ها نيست.
 • Posted: اسفند ۱۶, ۱۳۹۳ ۰۶:۴۱

  ناشناس

  گروه داعش به شهر تاريخي نمرود هم حمله كرده و ميراث تمدن باستاني اون رو داره از بين ميبره
 • Posted: اسفند ۱۶, ۱۳۹۳ ۰۶:۴۳

  محمد

  راستي چرا داعش با موزه ها و مجسمه هاي تاريخي دشمنه؟؟
 • Posted: دی ۴, ۱۳۹۵ ۰۰:۲۱

  ناشناس

  این شهر در دوره آشوریان ساخته شده و ربطی به اشکانیان ندارد.
  • Posted: شهریور ۲۱, ۱۳۹۸ ۱۶:۴۳

   آرش

   درسته که در دوره آشوری شاحته شده اما در دوره های مختلف ، بناهای زیادی در اون درست شده که بسیاری از اونها از دوران اشکانی و ساسانی است.
 • Posted: تیر ۱۷, ۱۳۹۷ ۱۷:۳۲

  maxwell

  :|
 • Posted: اسفند ۲۷, ۱۴۰۰ ۱۷:۰۸

  جاوید درخشانی کارشناس ارشد تاریخ ایران باستان

  آنقدر غصه آثار و ابنیه تاریخی خارج از مرزهای کنونی ، که روزگاری متعلق به ایران باستان بوده را نخورید . ملت ما هیچگاه قدر همین آثار تاریخی را نمی دانند و من کمتر دانش آموزی را دیدم که به تاریخ علاقه داشته باشد. هرگاه به اماکن تاریخی سر می زنم متوجه می شوم بیشتر کسانی که آمده اند‌ ، اطلاعات مختصری از تاریخ ایران دارند. روح ریچارد فرای شاد باد که می گفت : تاریخ هر ملتی شناسنامه آن ملت است و اگر تاریخ خود را نشناسد آینده درخشانی نخواهد داشت .