Menu

سنگ‌نبشته اورامان

 

سنگ‌نبشته اورامان بر روی صخره ای در بلندترین نقطه از کوه قرار دارد. این کوه در حدود ۵۰۰متری شمال غرب روستای تنگی ور و در ۴۵ کیلومتری شمال غربی کامیاران قرار دارد.ارتفاع کتیبه از سطح رودخانه تنگی ور که داخل این معبر جریان دارد به حدود ۵۰ متر می رسد.
نقش برجسته در یک تاق نما به ارتفاع ۱۷۰ و پهنای ۱۵۰ و عمق ۳۵ سانتی متر حجاری شده است. درون تاق نما نقش برجسته ای از یک انسان به چشم می خورد که ۱۵۰ سانتی متر طول و ۳۵ سانتی متر عرض دارد. این نقش را متعلق به سارگون دوم پادشاه آشور دانسته اند،این نقش پادشاه را به صورت نیم رخ در لباس شاهی نشان می دهد که کلاهی استوانه ای بر سر و شلاقی در دست دارد. پای راست این نقش در جلو و پای چپش در عقب قرار گرفته و دست راستش به طرف بالا بلند شده است. دست چپ نیز بر روی شکم قرار داده شده است.

اورامان2
سارگون دوم پادشاه معروف آشور بنیانگذار سلسله سارگون در سال ۷۰۵ پیش از میلاد است. بنای زیگورات مشهور دوشاروکین در زمان حکومت سارگون دوم بوده است.
کتیبه ای به خط میخی آشوری و در ابعاد ۱۲۰× ۱۲۰ سانتی متر شامل ۵۰ سطر در کنار نقش برجسته موجود است. در متن کتیبه، پس از ستایش خدایان آشوری مانند خدای آشور، مردوخ، نابو، سین، شمش و ایشتار به شرح پیروزی‌های آشوریان پرداخته شده و در ادامه به نقاط مختلف شهرها، روستاها و مناطقی که در این جنگ تصرف و ویران شده، اشاره می شود.

پیشنهاد مدیر سایت :   شهر ساسانی بیشاپور در آتش

Categories:   پژوهش های ایران باستان

Comments

  • Posted: بهمن ۱۹, ۱۳۹۳ ۰۹:۳۴

    ناشناس

    درود.مي شه لطف كنيد و نشوني دقيق تري بديد ،اين كه كامياران كجاي ايران عزيز ماست؟ممنون .
  • Posted: اسفند ۴, ۱۳۹۳ ۱۳:۳۹

    چیمن

    کامیاران از شهرستانهای سنندج و اورامان از شهرهای تاریخی مریوان است