Menu

ریگ جن ، مثلث برمودای ایران

 

کویر ریگ جن از صعب العبورترین نواحی دنیا، منطقه کویری و پر از تپه های شنی و باتلاق های نمکی است. در حال حاضر در این منطقه هیچ علایمی از حیات دیده نمی شود. این کویر در جنوب غربی و غرب دشت کویر، جنوب سمنان، جنوب شرق گرمسار، شرق منطقه حفاظت شده کویر، شمال انارک و غرب جندق قرار گرفته است و وسعتی برابر با ۳۸۰۰ کیلومتر مربع دارد.

هیچ گونه چشمه یا چاه آبی در این منطقه وجود ندارد. در بیشتر نقشه ها نامی از این منطقه نبرده شده است. تنها دو کویر شناس اروپایی در گذشته در سفرنامه های خود به وجود چنین کویری در ایران اشاره ای کرده اند.
ریگ جن، شگفت‌انگیز‌ترین اسرار‌آمیز‌ترین و ترسناک‌ترین منطقه ایران است، با باتلاق‌های سهمگین که مرگ را برای هر موجودی زنده‌ای به ارمغان می‌آورد. اتفاقات بی‌پاسخ و توجیه نشده بسیاری در این منطقه روی داده است و نمک‌زار‌های این منطقه محل قتل و دفن موجوات زنده بسیاری بوده است.

زیر بنای ریگ جن یک دشت فرسایش یافته است که در حال حاضر تپه های ماسه ای برخان و تپه های ماسه ای هرمی آن را اشغال کرده است. تمام ریگ جن دارای رسوبات نمکی فراوان می باشد که عمده ی رسوبات و مواد فرسایشی آن از دامنه های فرسایش یافته البرز شکل گرفته است.

desert2

فرو رفتن در گل و لجن در «ریگ جن»، شاید یکی از خطرناک‌ترین اتفاقاتی باشد که ممکن است گریبانگیر مسافران ناوارد شود و آنها را به کام مرگ بکشاند. سال‌های متمادی، هیچکس جرات آنکه به«ریگ جن» سفر کند و راز این کویر اسرار‌آمیز را کشف کند، نداشت، یا اگر حتی جراتش را هم داشت،‌ به دلیل ناآشنایی با منطقه در راه می‌ماند.

سون‌هدین در سال ۱۹۰۰ ریگ‌جن را کشف کرد و بعد از آن هم آلفونز گابریل در سال ۱۹۳۰ از نزدیکی آن گذر کرد. اما هیچ کدام نتوانستند از این بخش از کویر عبور کنند و ناچار به سمت یزد برگشتند.بدین ترتیب عبور از آن همچنان برای کویرنوردان به صورت یک رویا باقی ماند تا اینکه بالاخره در سال ۱۹۹۷ طلسم ریگ‌جن توسط علی پارسا، کویرشناس مقیم آمریکا شکسته شد. او به همراه رئیس وقت پارک ملی کویر، با هواپیما بر افراز ریگ جن رفتند تا ثابت کنند که هیچ چیز شگفت‌انگیزی در ریگ جن وجود ندارد. علی پارسا، اما یک سال بعد، با ماشین وارد «ریگ جن» شد و بعد از آن بسیاری از کویرنوردان از «ریگ جن» گذشتند. البته با تجهیزات کامل، که نه گرفتار روح شدند و نه جن زده.

abejadesert
عدم وجود منابع آب در گستره وسیع ریگ جن به همراه وجود موانع طبیعی از جمله باتلاق های نمک و تپه های ماسه ای مرتفع، عواملی بودند که این منطقه را در طول قرن ها از دسترسی انسان دور نگهداشته اند. همین عوامل باعث شده این عرصه پهناور در طول تاریخ بر انسان پوشیده بماند و در نتیجه نام جن بر آن بگذارند. افسانه ها و داستان های فولکلور و پر ابهام در مورد ریگ جن، عموما نشات گرفته از عجز حاشیه نشینان و یا مسافران در عبور از این خطه بوده است. وجود گرمای بسیار زیاد در این منطقه با توجه به آن که در قرآن جنس جن از گرما و آتش است به احتمال زیاد در انتخاب این نام بی تاثیر نبوده است. همچنین پوشیده بودن قسمت های جنوبی ریگ جن از تپه های ماسه ای و صدایی که حرکت باد بر روی این تپه ها ایجاد می کرده قطعا از عوامل موثر بر باور عمومی وجود قدرت های متافیزیکی در این منطقه است. اختلاف زیاد دمای شب و روز و خرد شدن سنگها در اثر این اختلاف فاحش که به “گریه سنگ” شهرت دارد نیز به همین عوامل متافیزیکی منسوب می شده است
به صورت اجمالی مثلث برمودای ایران یا ریگ جن،در محدوده جغرافیایی مرکز ایران در قسمت غربی کویر مرکزی یا دشت کویر قرار گرفته است و از شمال به جاده نظامی سمنان به معلمان، ارتفاعات کوه گوگرد، شهرستان گرمسار، از غرب به پارک ملی کویر، ارتفاعات نخجیر، کوه طلحه، شیطان کوه، کوه دم و تنگ ظلمات، از شرق به محور ارتباطی جندق به معلمان و از جنوب به محور انارک به چوپانان و کوه ملاهادی (کوه بزرگی) محدود می گردد. گسترش ریگ جن از شمال غرب به جنوب شرق است و وسعتی در حدود ۹۰،۰۰۰ کیلومتر مربع دارد.

desert

حاشیه نشینان و محلی‌های این منطقه، چوپان‌ها و ساربان‌ها معتقدند که اگر کسی پایش به ریگ جن برسد، بلافاصله ناپدید و توسط ارواح و موجودات ماورایی به قلب ریگ‌جن فرستاده می‌شود!  یکی از کاوشگران می‌گوید که حتی شتر‌های اهالی کویر هم وقتی به این منطقه می‌رسند، می‌ایستند و به هیچ عنوان حرکت نمی‌کنند!همچنین حرکت تپه های ماسه ای و تغییر شکل آنها را بدلیل وجود قدرت های شیطانی در این منطقه میدانستند. آنچه مشخص است قسمت عمده ریگزارهای ریگ جن بدلیل عدم وجود پوشش گیاهی دایما تحت تاثیر نیروی باد در حال تغییر و حرکت هستند.

هدین در کتاب کویرهای ایران افسانه ای را از مردم آن زمان روایت می کند که در مرکز ریگ جن بهشت گمشده ای وجود دارد. در این بهشت دریاچه ای هست و در کنار آن جنگلهای انبوه قرار دارند. شیاطین پشم شترها را در آنجا رها کرده اند و هر کس به این منطقه دست یابد ثروتمند خواهد شد. مسلما در مرکز ریگ جن نه دریاچه ای هست و نه جنگلی. آنچه هست زمینهای پف کرده رسی است که از شدت تبخیر و شوری توانی برای رشد گیاه در خود ندارند.101315_725

آنچه در مورد ریگ جن بنظر واقعی می رسد ، بخل آسمان و قهر زمین است که آنرا تبدیل به سرزمین افسانه ها کرده است. آنچه که در سفر به مناطقی از این دست باید مورد توجه قرار گیرد توجه به نکات فنی، ایمنی و داشتن تجربه کافی است.

یادمان باشد ؛ کویر برخلاف ظاهر آرام و صبور دارای طبیعتی خشن و پرخطر است. سفر به چنین مناطقی تمهیدات خاص خود را طلب میکند و بدون انجام مطالعات لازم  عواقب ناگواری را به همراه خواهد داشت.

پیشنهاد مدیر سایت :   این هفته در تاریخ؛ کتابخانه هاروارد و تاریخ شفاهی ایران

Categories:   دسته‌بندی نشده

Comments

 • Posted: آذر ۴, ۱۳۹۳ ۲۱:۳۶

  saeed

  كوير ايران هم با همه دشواري و خشكسالي اش زيبا و رمزآلود است...
 • Posted: آذر ۵, ۱۳۹۳ ۰۶:۳۵

  ناشناس

  ازمطلب و عكسهاي زيباتون خيلي منشكرم
 • Posted: آذر ۵, ۱۳۹۳ ۱۱:۵۲

  ناشناس

  عالی بود... فقط لطفا عکس اخر رو حذف کنید
 • Posted: آذر ۵, ۱۳۹۳ ۲۳:۰۱

  ناشناس

  کامران نجف زاده هم یه گزارش از ریگ جن درست کرده بود ولی مطلب شما با اینکه فقط متن و عکسه خیلی گویاتره. ممنون از سایت مفیدتون
 • Posted: آذر ۵, ۱۳۹۳ ۲۳:۰۹

  ناشناس

  اگه امکان داره بهترین تورهای گردشگری کویر رو هم معرفی کنید که ما علاقه مندان بدونیم باکدوم تورها بهتره بریم. اگر خودتون هم تورهای تاریخی و طبیعی برگزار میکنید لطفا از طریق همین ایمیل که مطالب رو ارسال میکنید اطلاع رسانی کنید.
 • Posted: آذر ۹, ۱۳۹۳ ۰۸:۵۴

  الف-بختیاری

  مطلب جذابی بود، لذت بردم، به نظرم اگر از مجموعه تصاویر (مثل اسلاید شو) استفاده بشه در مجموع بخش ها رو جذاب تر هم میکنه.
  • Posted: آذر ۹, ۱۳۹۳ ۰۸:۵۹

   ساسانیان

   سلام نیازمند همراهیتون هستیم از پیشنهادتون ممنون بخش فنی سایت بررسی می کنه و در صورت امکان حتما انجام می دیم
 • Posted: آذر ۱۲, ۱۳۹۳ ۱۷:۲۹

  ناشناس

  ازگزارش مستند خبر تلويزيون خيلي بهتره ادامه بدين
 • Posted: آذر ۱۴, ۱۳۹۳ ۰۸:۵۴

  احسان

  ميشه تور بازديد از اين كوير رو هم معرفي كنين
 • Posted: آذر ۱۵, ۱۳۹۳ ۰۶:۴۳

  ali

  عالی بود
 • Posted: فروردین ۲۸, ۱۳۹۵ ۱۲:۲۶

  parisa

  !