Menu

دروازه آتشکده هرسین

 

در پارک توحید شهرستان هرسین تاقی از سنگ یکپارچه به شکل ذوزنقه موجود است که از مکانی نا معلوم به پارک منتقل شده است.
ضلع راست این دورازه که به تاق سنگی معروف است شکسته است .عرض تاق ۱/۴۵ متر و ارتفاع آن ۲/۴۵ متر است عرض ضلع سمت راست ۵۳ سانتی متر وعرض ضلع سمت چپ ۶۳ سانتی متر است ضخامت آن نیز ۵۳ سانتی متر می باشد.

به احتمال زیاد این تاق در ارتباط با قلعه هرسین و به عنوان مدخل ورودی قلعه بوده است. قدمت دروازه را مربوط به دوره ساسانی تخمین می زنند.

این تاق یا دروازه سنگی در مجموعه تاریخی قرار دارد که شامل دیواره تراشیده(فرهاد تراش کوچک) و ساعت سنگی(آبی) هم قراردارد که در کنار این آثار تاریخی سراب هرسین قراردارد.

شهرستان هرسین یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران و جهان است و یکی از اولین سکونت‎گاه‎های انسانی بصورت یکجانشینی بوده که گنج دره گواهی بر این موضوع است. این شهرستان شامل آثار تاریخی دیگری هم هست که می‎توان به مجموعه بیستون و گور دخمه های اسحاق وند و خود گنج دره، تخت شیرین و قلعه هرسین اشاره کرد.
در مورد تاق سنگی یا همان دروازه سنگی دو نظریه وجود دارد.عده ای براین باورند که این دروازه شهر هرسین بوده است. دیگران معتقدند ممکن است شاید هم دروازه قلعه تاریخی که در نزدیکی این مکان واقع است بوده که به این مکان انتقال داده شده است. البته به این نظریه اعتماد فراوانی نیست زیرا که این دروازه عرض کمی دارد و اسب به همراه گاری نمی تواند از آن عبور کند. نظریه بعدی این است که میگویند این دروازه آتشکده هرسین بوده است که احتمالا به واقعیت نزدیک تر است.
این دروازه سالیان سال است که بصورت افتاده قرار دارد و تا ۵ سال پیش به عنوان باغچه استفاده میشد و درون آن انباشته از خاک بود که خوشبختانه خاک درون آن اکنون خالی شده است.

پیشنهاد مدیر سایت :   قصر قباد کوار

Categories:   پژوهش های ایران ساسانی

Comments

 • Posted: آبان ۲۴, ۱۳۹۳ ۱۳:۵۳

  ناشناس

  شهرستان هرسین در کدام استان واقع شده و مسیر دسترسی به این شهرستان کجاست؟
  • Posted: آبان ۲۴, ۱۳۹۳ ۱۶:۴۰

   ساسانیان

   هرسین از شهرستان‌های استان کرمانشاه است.این شهر در ۴۴ کیلومتری شرق کرمانشاه قرار دارد و نیز فاصلهٔ آن از تهران ۵۶۶ کیلومتر است.
 • Posted: آبان ۲۵, ۱۳۹۳ ۲۱:۵۳

  ناشناس

  سلام یه پیشنهاد داشتم اگر امکان داره یه توضیحی درباره هر کدام از موزه های ایران و بخش مرتبط با دوره ساسانی در هر موزه بدید ممنون از مطالب مفیدتون
  • Posted: آبان ۲۶, ۱۳۹۳ ۱۱:۰۰

   ساسانیان

   سلام بله حتما پیشنهاد بسیار خوبیه بزودی انجام می دهیم
 • Posted: آذر ۹, ۱۳۹۳ ۱۴:۵۴

  م

  تشکر