Menu

تپۀ ساسانی بردنکان شهرکرد همچنان غارت می شود!

 

بیش از چند ماه است که حفاران غیرمجاز به‌صورت کاملا مسلح درحال غارت تپه بردنکان شهرکرد هستند. موضوعی که هم باستان‌شناسان به تایید آن پرداخته‌اند هم فرمانده یگان حفاظت اداره میراث‌فرهنگی استان چهارمحال بختیاری.

در این مدت نیز گزارش‌های متعددی از وضعیت آشفته این محوطه باستانی منتشر شده و مسئولان استان را برای نجات این تپه به تکاپو انداخته اما با این وجود هنوز حفاران غیرمجاز بدون هیچ هراسی به غارت تپه بردنکان می‌پردازند!

به‌گزارش خبرگزاری میراث‌فرهنگی، جمعی از پژوهشگران، باستان‌شناسان، دانشجویان و اساتید دانشگاه درحالی برای بررسی و بازدید از وضعیت تپه بردنکان به شهرستان فارسان رفتند که حفاران غیرمجاز همچنان مشغول حفاری روی تپه بردنکان بودند. هرچند که کارشناسان به‌دلیل مسلح بودن حفاران از بازدید تپه صرفنظر کردند و این حفاران بودند که بدون هیچ ترس و هراسی دست از کار نکشیدند و به غارت‌ محوطه ادامه دادند.

فرمانده یگان حفاظت اداره میراث‌فرهنگی استان چهارمحال بختیاری می‌گوید، نیروی یگان حفاظت طی شب‌های گذشته در یک اقدام تاکتیکی تعدادی مدارک و یک تلفن همراه از حفاران ضبط کرده‌اند. شهرستان فارسان یک منطقه کوهستانی است و چندین ماه است که نیروی یگان حفاظت اداره میراث‌فرهنگی استان چهارمحال بختیاری، محوطه‌ای که حفاران غیرمجاز درحال کاوش هستند را تحت نظر قرار داده‌اند. وی می‌گوید، این افراد مسلح از یک باند قاچاق بزرگ هستند که هر زمان که نیروی یگان حفاظت به آن منطقه می‌رود به کوهستان فرار می‌کنند.

تپه باستانی بردنکان در فاصله ۴ کیلومتری شهرستان فارسان و در کنار رودخانه پیرغار یکی از محوطه‌های باستانی غنی و مربوط به دوره ساسانی به‌شمار می‌رود که در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. با این وجود، این محوطه ارزشمند در اثر بی‌توجهی متولیان میراث‌فرهنگی توسط حفاران غیرمجاز کاملا تخریب شده است. کارشناسان میراث‌فرهنگی شهرکرد درحالی معتقدند، حفاران غیرمجاز طی چندین ماه متوالی اقدام به حفر ۲۰ ترانشه ۳×۳ کرده‌اند که به گفته آنها، این کاوش غیرمجاز، یکی از بزرگترین حفاری‌های‌ غیرمجاز کشور به شمار می‌رود.

به نقل از خبرگزاری میراث‌فرهنگی

پیشنهاد مدیر سایت :   موزه‌ها؛ مأمن دیپلماسی فرهنگی

Categories:   تازه ترین خبرها

Comments