Menu

بازگشت اشیاء باستانی خوروین

 

۳۴۹ قطعه شی تاریخی متعلق به محوطه باستانی خوروین (khurvin) در منطقه ساوجبلاغ که بیش از ۳۰ سال پیش از کشور خارج شده بود، با یک پرواز چارتر از بلژیک به سوی ایران بازگشت و چهارم دی ماه ۹۳ در فرودگاه مهرآباد تهران تحویل مقامات ایرانی داده شد.

آثار باستانی مکشوفه از ناحیه «خوروین» حدود ۴ هزار سال قدمت دارند و در سال ۱۳۴۴ به تدریج از کشور خارج شده بوده اند.

حالا پس از ۳۳ سال و سال ها دعوای حقوقی و در نهایت پیروزی ایران، این اشیاء در ۱۳ کارتن تحویل ایران داده شد. گفته می‌‌شود که آثار باستانی خوروین بیشتر سفالی و فلزی هستند و پیشتر در موزه سن‌کانتز بلژیک نگهداری می‌شدند.

 محوطه باستانی خوروین شامل دو تپه به نام‌های گنج‌تپه با ۲۰ متر ارتفاع و سیاه تپه با ۷ متر ارتفاع در مو قعیت روستای خوروین از توابع شهرستان ساوجبلاغ استان تهران، بخش کوهسار واقع گردیده‌است.این محوطه باستانی به شماره۱۰۸۲۷ در فهرست آثار ملی قرار دارد.
محوطه باستانی خوروین در خرداد ۱۳۲۸ شمسی توسط علی حاکمی و محمود راد برای اولین بار مورد بررسی باستان شناختی و در سال ۱۳۳۳ شمسی نیز بار دیگر توسط واندنبرگ، باستان شناس بلژیکی مورد ارزیابی مجدد قرار گرفت که حاصل آن کشف گورستانهای قدیمی و کشف سفالینه‌های زیبا از ظروف و شکل حیوانات و پرندگان و اشیائی از جنس آهن و برنج که نشانگر ارتباط این مردمان با ساکنین خزر است را شامل می‌شد.

در گزارش‌های پرفسور رومن گیرشمن باستان شناس فقید فرانسوی آمده‌است ؛ در خوروین آهن بیشتر به کار می رفته  و بیشتر منحصر به زینت آلات بوده‌است. ظروف به شکل سر قوچ و لوله‌های طویل سفالی در مراسم تدفین کاربرد داشته‌است.

پیشنهاد مدیر سایت :   پل بند شادروان شوشتر

Categories:   تازه ترین خبرها

Comments

 • Posted: دی ۵, ۱۳۹۳ ۰۹:۳۷

  ناشناس

  كاش زير خاك باقي مي ماندند تا زماني كه ارزش واقعي انها براي ما مشخص ميشد، خاك حافظي امين تر از انسان است. سپاس
 • Posted: دی ۵, ۱۳۹۳ ۱۸:۲۱

  ناشناس

  این اشیاء در موزه کشورهای غربی خیلی خوب نگهداری می شوند امیدوارم این میراث در ایران نابود نشوند
 • Posted: دی ۶, ۱۳۹۳ ۰۹:۰۰

  نازيلا

  خدا كند حافظاني امين باشيم.درود بر شما .
 • Posted: دی ۲۰, ۱۳۹۳ ۰۶:۴۸

  مريم

  حالا اين اشياء تاريخي را كي وكجا براي بازديد مردم مي گذارند؟!