Menu

انیس العاقلین

 

در فن نثر، اثر جاودانه سعدی «گلستان»، ‌که هیچ خزانی دست تطاول بر بهار دل انگیزش نگشوده و چهره دلارایش بسان نوعروسان بی‌خلل مانده، در دوره‌های مختلف مورد تقلید بوده و نویسندگان بسیاری طبع و ذ وق خویش را چون او آزموده و بر دفتر زرنگار ادب، اوراق زرّین بسیار افزوده‌اند. از جمله این آثار «انیس العاقلین» اثر ملامیر قاری گیلانی است.

ملامیر قاری گیلانی، ادیب، حکیم، منجّم، شاعر و نویسنده قرن‌های دهم و یازدهم هجری است. این حکیم دوره صفوی،‌ در بسیاری از علوم توانا و صاحب اثر بوده است.

وی «انیس العاقلین» را به تقلید از گلستان سعدی نگاشته و در سال ۱۰۰۵ ه. ق آن را به مولانا اسحاق تقدیم کرده است. کتاب شامل حکایت‌های اخلاقی به نثر و آمیخته به نظم، سروده‌ها از سعدی، خود او و دیگران است. نثر آن مسجع و آهنگین، اما به دور از دشواری‌های لفظی است. مصحح این کتاب را با مقابله سه نسخه خطی موجود از اثر، تصحیح و منقّح و آن را به خوانندگان پارسی زبان تقدیم کرده است.

مصحح در مقدمه ابتدا به زندگی و آثار ملامیر قاری گیلانی پرداخته، سپس با نگاهی گذرا به وضع ادبیات در دوره صفوی، از معاصران مورد توجه وی، مشخصات نسخ خطی موجود از اثر و ویژگی‌‌های آن‌ها می‌گوید. روش تصحیح کتاب، کیفیت تألیف و ویژگی‌های سبکی انیس العاقلین از دیگر مواردی است که مصحح بدان پرداخته است. مقایسه صورخیال در گلستان و انیس العاقلین بخش دیگری از مقدمه را شامل می‌شود. بعد از مقدمه، متن انیس‌العاقلین آمده و پس از آن تعلیقات شامل لغت‌نامه،‌ فهرست‌ها، منابع و تصاویر است.

این کتاب در سال ۹۳ به همت انتشارات سفیر اردهال (ناشر برگزیده بخش ویژه متون و نسخ خطی در سال ۱۳۹۲ در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران) چاپ شده و مصحح آن نازیلا ابویی‌مهریزی است.

پیشنهاد مدیر سایت :   دروازه تل آجری باستان‌شناسان را به تخت‌جمشید زمان کوروش و کمبوجیه هدایت کرد

Categories:   تازه ترین خبرها

Comments

 • Posted: بهمن ۱۱, ۱۳۹۳ ۰۹:۰۲

  ناشناس

  سلام و درود بر ساسانیان خوشحالم که بعد از مدتی باز هم مطلبی مفید از شما به دستم رسید با آرزوی موفقیت روز افزاون
 • Posted: بهمن ۱۲, ۱۳۹۳ ۱۱:۵۰

  صادق

  سلام بجاست تا از خانم ابویی بخاطر تلاش زیادشان برای زنده نگهداشتن این اثر تشکر کنم. مشتاقم تا کتاب ایشان را تهیه و مطالعه کنم. به امید اثار بیشتر از این محقق
 • Posted: بهمن ۱۲, ۱۳۹۳ ۲۰:۰۸

  سجاد

  با سلام.با خواندن نوشته های پیشین شما سرکار خانم ابویی ارادت خاصی به قلم شما ومنش شما درخودیافته ام واطمینان دارم با مطالعه کتاب شما که الحق والانصاف بدون زحمات طاقت فرسا وشبانه روزی هرگز به این مرحله نمی رسید این ارادت در من افزون خواهد شد.با تشکر از شما وهمچنین سایت ساسانیان
 • Posted: بهمن ۱۳, ۱۳۹۳ ۰۸:۴۱

  نازيلا

  با مهر و درود. سپاسگزارم از دوستان همراه كه لطف و مهرشان مايه هستي و سرزندگي است و با سپاس از همكار بزرگوارم كه معرفي كتاب در سايت وزين ساسانيان را مديون التفات و دورانديشي ايشانم.بهروز و پايدار باشيد.
 • Posted: بهمن ۱۵, ۱۳۹۳ ۰۷:۳۹

  عرفان

  عالی بود.
  • Posted: بهمن ۲۱, ۱۳۹۳ ۰۹:۵۳

   زهرا شیرزاده

   باسلام . خانم ابویی عزیز خسته نباشید . انشاالله همیشه موفق و پیروز باشید .
 • Posted: بهمن ۲۸, ۱۳۹۳ ۰۹:۰۱

  نازيلا ابويي

  سلام .از لطف كلام و مهر بي پايانتان سپاسگزارم.خورشيد عمرتان پر فروغ و هستي و مهرتان بر دوام.
 • Posted: اسفند ۵, ۱۳۹۳ ۱۲:۰۶

  علي‌اصغراسكندري

  تصحيح نسخ خطي اساساً كار دشواري است؛ كار طاقت‌فرسايي كه تا مرد راهش نباشي، به نتيجه نخواهي رسيد. شادباش مي‌گويم به همكار گرامي سركار خانم نازيلا ابويي كه با سعۀ صدر و كوشش بي‌دريغ خود خشت ديگري بر ديوار دانايي افزودند و يكي ديگر از آثار ارجمند پهنۀ ادبيات فارسي را در دسترس دوستداران نهادند. قلمشان روان و دَمشان گرم