عملیات کاوش باستان‌شناسان در محوطه کرگه شهرستان نهبندان نتایج جالبی به همراه داشت. کشف آثار معماری مسکونی، تدفینی و سفالینه‌های متعلق به دوران اشکانی حاصل این کاوش که در ۳۴ گمانه انجام شد، بود. بدین ترتیب آثار مکشوفه و سفالینه‌های به‌دست آمده نشان می‌دهد، محوطه کرگه در روزگار فرمانروایی اشکانیان (پارتیان) بر ایران منطقه‌ای مسکونی بوده است.
براساس گزارش های گروه باستان‌شناسی در گمانه ۴ کاوش مذکور، در عمق ۱/۵ متری تکه‌هایی از یک کاسه سفالی منقوش دوره اشکانی در کنار استخوان‌های یک جسد شناسایی شد.

کرگه  2
گمانه شماره ۹ به کشف آثار یک سازه احتمالا مسکونی با تخته سنگ‌هایی به بزرگی ۱متر با جهت غربی و شرقی منجرشد و در گمانه ۲۲ که در محوطه شرقی حفر شد، سنگ‌های لحد یک گور پارتی شناسایی شد.

کرگه  1
باستان‌شناسان احتمال می‌دهند از این محوطه برای سکونت و تدفین استفاده می‌شده است. نکته جالب اینکه بررسی گورهای کشف‌شده نشان می‌دهد، شیوۀ تدفین در این محوطه به شکل تدفین گورخمره‌ای بوده است.
سرپرست گروه باستان‌شناسی می‌گوید؛ در سه گمانه‌ای که به معماری و تدفین برخورد کردیم، آثار متلاشی شده ظروف تدفینی به خوبی مشهود است.

کرگه   3
محوطه کرگه که در شمال روستای چهار فرسخ و در حد فاصل دو مسیل بزرگ و قدیمی شمال روستا واقع شده، در شهرستان نهبندان (جنوب استان خراسان جنوبی) قرار گرفته است.

پیشنهاد مدیر سایت :   سيمرغ و نقش آن در عرفان ايران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.