چنانچه نگاهی به ریشه‌های آیین باستانی چهارشنبه آخر سال یا چهارشنبه سوری در حوزه فرهنگی ایران باستان داشته باشیم، یافته‌های جالبی خواهیم داشت. بطور مثال در باورهای کهن اقوام آذری، فصل زمستان به سه بخش تقسیم می‌شد: چله کوچک، چله بزرگ و بایرام آیی. همچنین هرکدام از چهارشنبه‌های اسفندماه  به یکی از عناصر چهارگانه مقدس شامل آب، باد، خاک و آتش اختصاص داشت که در آن روز جشن‌هایی برپا می‌شد. براین اساس چهارشنبه آب، چهارشنبه آتش، چهارشنبه باد و سرانجام در واپسین چهارشنبه سال، چهارشنبه خاک گرامی داشته می‌شد.

ایشان براین باور بودند که در آخرین روزهای فصل سرما، خاک از خواب زمستانی بیدار می‌شود و مهیای زایش دوباره و پرورش گیاهان و درختان در فصل بهار خواهد شد. به همین دلیل در آیینی نمادین در جشن چهارشنبه آخر سال که به چهارشنبه سوری یا چهارشنبه زمین موسوم است، بر روی زمین آتش روشن می‌کردند و از این طریق به خاک گرما می‌بخشیدند تا خاک آماده کشت مجدد در آغاز فصل جدید زراعی شود.

برپایی آیین کهن چهارشنبه سوری با کیفیتی که ذکر شد هم‌اکنون در میان مردم جمهوری‌های آذربایجان و نخجوان متداول است و با جشن‌های جذاب و دیدنی و تدارک غذاهای محلی همراه شده است. مردم این مناطق با برگزاری جشن چهارشنبه سوری به استقبال برپایی جشن بزرگ و باستانی نوروز می‌روند.

مطالب مرتبط

3 Replies to “چهارشنبه سوری”

  1.  

    ترقه بازی اصلن در لرهنگ ما جایگاهی نداره پول تو جیب چینی ها ریختن
    فرهنگ ایرانی ما روشن کردن آتش و قاشقزنی و آداب زیبایی مثل اینهاست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.