Menu

اسرار هرم سنفرو یا هرم خمیده

 

با یافتن ذرات کیهانی در هرم سنفرو (SNEFERU) یا هرم خمیده در مصر بررسی چگونگی ساخت این سازه‌های اسرارآمیز که پیشینه‌ای ۴۶۰۰ ساله دارند، مورد بررسی قرار می‌گیرد.
با کمک ورقه‌های فلزی که از ماه گذشته درون هرم خمیده مصر نصب شده، اطلاعاتی از ذرات رادیوگرافی موسوم به نوآن گردآوری شده‌است که می‌توان گفت منشا آنها اتمسفر زمین است.
این ذرات کیهانی به راحتی از فضاهای خالی عبور می‌کنند، اما سطوح سخت‌تر می‌تواند آنها را جذب و یا منحرف کند و محققان امیدوارند با بررسی این ذرات بتوانند به اطلاعات جدیدی درباره ساخت اهرام دست یابند.
هرم خمیده یا هرم سنفرو سازه‌ای از دوران مصر باستان است که در منطقه دهشور (DAHSHUR) و در ۴۰ کیلومتری جنوب قاهره قرار دارد. هرم خمیده یکی از نخستین نمونه‌های پیشرفت در هنر هرم‌سازی در مصر باستان به‌شمار می‌رود.
هرم سنفرو به آن دلیل خمیده خوانده می‌شود که بخش زیرین و پایینی آن با زاویه‌ای ۵۴ درجه رو به بالا می‌رود، اما در میانه راه این زاویه ۱۱ درجه کم می‌شود و به ۴۳ می‌رسد. باستان‌شناسان دلیل این تغییر زاویه در هنگام ساخت را ترس سازندگان از نامتعادل شدن سازه در هنگام بالا بردن آن می‌دانند. به نظر می‌رسد که زاویه آغازین برای هرمی با آن زیربنا آنچنان زیاد بوده که در میانه‌های ساخت طراحان نظر خود را عوض کرده باشند و برای جلوگیری از فروریختن بنا دست به اصلاح زاویه بالا رفتن آن کرده باشند. این هرم در دوران فرمانروایی سنفرو در دودمان چهارم از پادشاهی کهن (۲۶۰۰ پ. م) ساخته شد.  مهمترین آثاری که از دوران فرمانروایی سنفرو بر جای مانده سه هرمی هستند که او در منطقه دهشور ساخت؛ هرم خمیده، هرم سرخ، و هرم میدوم. در دوران سنفرو پیشرفت بزرگی در زمینه چگونگی ساخت هرم‌ها به دست آمد و باعث شد که در هنگام فرمانروایی پسرش، خوفو، هرم بزرگ جیزه که نماد بزرگی و شکوه مصر باستان و یکی از عجایب هفتگانه جهان کهن بود، ساخته شود. هرم خمیده در جنوب دهشور قرار دارد و در میانه زاویه آن به یکباره تغییر می‌کند. هرم سرخ اما در شمال دهشور است و زاویه ساخت آن ثابت است. این هرم آغازگر ساخت هرم‌های با بدنه صاف شد. کار ساخت هرم میدوم نیز، که در هنگام هونی آغاز شده بود و با مرگش نیمه‌تمام ماند، توسط سنفرو پیگیری شد و در دوران او به پایان رسید.
پروژه «اسکن اهرام» که آغاز آن از ماه نوامبر ۲۰۱۵ اعلام شد، با نظارت وزارت آثار تاریخی مصر و توسط یک تیم باستان‌شناسی از دانشگاه مهندسی قاهره و موسسه فرانسوی میراث، نوآوری و حفظ آثار در حال انجام است. هدف از این پروژه اسکن بزرگترین اهرام مصر برای شناسایی حضور هر نوع ساختار درونی ناشناخته در آن است که به درک بهتر از ساختار اهرام و چگونگی ساخت آن‌ها کمک می‌کند.
در این پروژه از مجموعه‌ای از تکنولوژی‌ها شامل گرمانمایی فروسرخ، رادیوگرافی موآن و بازسازی سه‌بعدی برای بررسی ساختار درونی این اهرام۴۶۰۰ ساله استفاده می‌شود که شامل هرم خوفو،‌ خفرع، هرم خمیده و هرم سرخ می‌شود. مطالعه هرم «خوفو» یا «خئوپس» بزرگترین هرم از مجموعه اهرام مصر و تنها بازمانده از عجایب هفت‌گانه دنیای باستان در یک ماه آینده آغاز می‌شود.

The Great Pyramid (Pyramid of Khufu)هرم خوفو (pyramid of Khufu) که بزرگترین هرم از مجموعه اهرام دهشور است.

پیشنهاد مدیر سایت :   این هفته در تاریخ

Categories:   تازه ترین خبرها

Comments

 • Posted: بهمن ۶, ۱۳۹۴ ۲۲:۳۱

  ناشناس

  اين هرم جزو اهرام ثلاثه محسوب ميشه آيا؟
  • Posted: آذر ۱۸, ۱۳۹۸ ۱۴:۳۷

   جمشيد

   بله همان است
 • Posted: اسفند ۲۷, ۱۳۹۴ ۱۰:۲۵

  ناشناس

  كاربرد زيگورات ها مثل زيگورات چغازنبيل در خوزستان هم شبيه به هرم هاي مصر بوده و معماري ساختنشون
 • Posted: آبان ۲۵, ۱۴۰۰ ۱۶:۱۹

  ناشناس

  همه این تاریخ پرشیا به آدم‌های فضایی هم نشان شده