Menu

۲۰ میلیون گردشگر در راه ایران

 

پرسپولیس ، گوهر گرانبهای اولین امپراطوری ایرانی که ساخت آن در سال ۵۱۸ قبل از میلاد مسیح ، بیش از یکصد سال به طول انجامیده ، یکی از جاذبه های گردشگری ایران است.

فرانس پرس با اشاره به این که آب شدن نسبی یخ روابط ایران و غرب در حال جذب گردشگران خارجی به سمت جذابیت های افسانه ای ایران است به نقل از یک گردشگر آلمانی نوشت: «ایران امن است، شاید امن تر از برخی کشورهای اروپایی.»

به گزارش تسنیم، فرانس پرس طی گزارشی نوشت: هرچند دهه ها تحریم بدان معناست که هتل ها و زیرساخت های گردشگری ایران را نمی توان ۵ ستاره دانست، اما آب شدن نسبی یخ روابط ایران و غرب در حال جذب گردشگران خارجی به سمت جذابیت های افسانه ای این کشور است.

پیوتر چوالبا، گردشگر لهستانی که پس از سال ها فکر کردن بالاخره تصمیم گرفته به دیدن این بنای تاریخی بیاید می گوید: «قبل از اینکه به ایران بیایم، می دانستم که چشم انداز این کشور از بیرون بسیار تیره و تار است…جایی مثل ایران، دو چهره دارد. یکی چهره ای که توسط رسانه ها ساخته شده و دیگری چهره واقعی، یعنی جایی که وقتی به آن سفر می کنید همه به شما کمک می کنند و همه به شما لبخند می زنند. واقعا عالی است.»

انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته و تصمیم رئیس جمهور جدید ایران به از سر گیری مذاکرات با آمریکا و دیگر کشورهای غربی، نقش موثری در جذب گردشگران خارجی داشته است.
ابراهیم پورفرج، رئیس اتحادیه تورگردانان ایران، در این باره گفت: «رفتار آقای روحانی، لبخند وی، تعامل مثبت ایران با جهان موجب تسهیل فضا شده است.»

توماس، یک مهندس اهل اشتوتگارت آلمان که به ایران سفر کرده می گوید موضوع هسته ای تنها چیزی است که او از ایران در اخبار می شنود. وی افزود: «آنچه ما می بینیم کاملا با آنچه از بیرون درباره ایران می شنویم متفاوت است…ایرانی ها خیلی مهمان نواز و بسیار کنجکاو هستند.»
زائران شیعی از عراق، کویت، لبنان و پاکستان در حال حاضر ۶۰ درصد گردشگران خارجی عازم ایران را تشکیل می دهند. اما تلاش اصلی دولت معطوف جذب گردشگرانی از اروپا، آسیا و آمریکاست.

این گزارش افزود: شهرهای اصفهان، شیراز و یزد که از غنای فرهنگی خاصی برخوردارند جزو جاذبه های اصلی ایران محسوب می شوند، اما مناطقی همچون جزیره کیش با سواحلی زیبا در کناره خلیج فارس نیز قصد دارند مقصد گردشگری آرام تری را برای گردشگران فراهم سازند.

آمارهای رسمی نشان می دهد که در پایان ماه مارس، تعداد گردشگران خارجی مسافر ایران نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۵ درصد افزایش یافته و به ۴.۵ میلیون نفر رسیده است. این میزان گردشگر، ۶ میلیارد دلار عاید ایران کرده است. ایران ۱۷ اثر ثبت شده در میراث جهانی یونسکو دارد و قصد دارد در طی یک دهه آینده ۲۰ میلیون گردشگر جذب کند.

اما در حالی که امیدواری به انعقاد توافق هسته ای همچنان باقی است، سازمان دهندگان تورهای ایران می دانند که این خوش بینی می تواند به سرعت از بین برود. محسن حاجی سعید، که یک تور گردشگری از هنگ کنگ به ایران آورده می گوید: «این یک موج جدید است. ما بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصد رشد گردشگر داشته ایم… در برخی زبان ها ما راهنمای تور نداریم.»

بر اساس این گزارش کمبودهای واقعی ایران در بخش گردشگری محدود به مترجم نیست. هرچند بسیاری از هتل ها در شهرهای پرجاذبه ساخته شده اند، اما اکثر آنها برای گردشگران داخلی مناسب هستند. در بخش گردشگری ایران، نیاز ویژه ای به آموزش های مشتری محور و توسعه بیشتر وجود دارد.

مسعود سلطانی فر، معاون رئیس جمهور ایران و رئیس سازمان گردشگری در این باره گفت: «توانایی های ما در مقایسه با سیل حضور گردشگران محدود است.» بیش از ۹۰۰ پروژه گردشگری به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار در دست اجرا است، اما هنوز شکاف های بزرگی در این بخش احساس می شود.

برگرفته از وب سایت خبری الف ۱۱آبان ۹۳

uyuyuuy

پیشنهاد مدیر سایت :   موزه موصل

Categories:   تازه ترین خبرها

Comments

 • Posted: آبان ۱۱, ۱۳۹۳ ۱۵:۰۹

  ناشناس

  تور مجازی پرسپولیس تون خیلی خوب بود مچکریم
  • Posted: آبان ۱۱, ۱۳۹۳ ۱۵:۱۱

   admin

   سلام بر دوستان بزودی بازدید مجازی از دیگر نقاط تاریخی و موزه های حهان را در ساسانیان خواهید دید همراهی تون رو از ما دریغ نکنین
 • Posted: آبان ۱۱, ۱۳۹۳ ۱۷:۱۲

  Korosf Foroghan

  بسیار خوش بینانه هست.قبل از انقلاب با 35 میلیون جمعیت سالی دو میلیون گردشگر به ایران میامد.حال هشتاد میلیون هستیم.گردشگر به غیر از مکانهای تاریخی و دیدنی به چیزههای دیگری نیز احتیاج دارد.آیا توریستهای ایرانی که به کشورهای دیگر جهت گردشگری سفر می کنند تنها به بازدید از مکانهای دیدنی بسنده می کنند؟ بیش از اینها لازم است
 • Posted: آبان ۱۳, ۱۳۹۳ ۲۲:۵۳

  مریم

  من با نظر ایشون موافقم گردشگرای خارجی فقط به هتل احتیاج ندارن بلکه زمینه های فرهنگی پذیرش توریست باید به وجود بیاد
 • Posted: آبان ۱۵, ۱۳۹۳ ۲۲:۰۴

  ناشناس

  موافقم اول فرهنگ سازي بعد سرمايه گذاري
 • Posted: آبان ۱۶, ۱۳۹۳ ۲۲:۳۵

  ناشناس

  كشورهايي با سابقه تمدن و فرهنگ غيرقابل مقايسه با ايران درآمدهاي سرشار از توريسم دارند.درحالي ما هنوز داريم به الفباي اقتصاد گردشگري مي پردازيم!
 • Posted: آبان ۱۶, ۱۳۹۳ ۲۲:۴۰

  ناشناس

  تا وقتيكه دلارهاي نفتي به اقتصادمون سرازير ميشه ديگه جايي براي توريسم نمي مونه تحريم هاي سالهاي اخير بهتر فرصت و موهبت براي اقتصادايران مي تونست باشه براي وهاشدن از اقتصاد تك محصولي ولي متاسفانه...