Menu

گنجینه شگفت شاهنشاهی کوشان

 

در نخستین روزهای سال۱۹۷۸میلادی ویکتورسریانیدی، باستان شناس شهیر اتحاد جماهیر شوروی برفراز تپه شهر شبرغان ایستاده بود و به دنبال یافتن محل اختفای گنج افسانه ای شاهنشاهی کوشان بود.وسرانجام تلاش های مستمر او و تیم باستان شناسی اش سبب شد که یکی از بزرگ ترین گنجینه های جهان پس از ۲۰۰۰ سال ابهام کشف شود .پیش از این بسیاری از جهان گشایان و شاهان و حتی بسیاری ازماجراجویان به دنبال این گنج در این بخش جهان می گشتند.

اما هیچ کس نمی دانست که گنجینه بزرگ باختر که میراث حاکمیت دوران یونان باختر که پس از تصرفات اسکندر است در کجا نهان شده است.

بسیاری در بلخ به دنبال این گنجینه می گشتند و بسیاری متقاعد شده بودند که وجود چنین گنجی افسانه ای بیش نیست.ویکتورسریانیدی به این نتیجه رسید که در کنار معبد۳۰۰۰ساله ای که در کنارتپه طلا است ، باید گورهای شاهان و شاهزادگان قرارداشته باشد.

در اوایل زمستان سال ۱۹۷۸میلادی افغانستان دریک حالت بحرانی قرار داشت.پس از کودتا و سقوط دولت محمد داوود خان در یک سال ، دو رهبر حکومت کشته شدند. گروه های چریکی برای مقابله باحکومت به میان آمده بودند و حکومت جدید از اتحاد شوروی تقاضای کمک کرده بود.یک روز قبل از آنکه ارتش سرخ  وارد افغانستان شود،سریانیدی  با یافتن یک قطعه طلا به ادامه کاوش خود امیدوار شد.ganje bakhtar

در این روز سریانیدی نخستین گور را پیدا کرد.در این گور  یک تابوت سرباز که با پوست حیوانات پوشیده شده بود قرارداشت و برفراز ان یک بام موقتی ساخته شده بود.

داخل تابوت یک شه بانوی پوشانی که سرتاپا با طلا مزین شده بود آرام گرفته بود.گروه مشترک افغانستان- شوروی به رهبری سریانیدی که ده سال رابه دنبال تپه های آی خانوم به دنبال بقایای تمدن پوشانی به کاوش مشغول بود باور نمی کرد که به گنجینه باختر دست یافته است.

گورها یکی پس از دیگری پیدا می شدند.گروه سریانیدی هفت گور را پیدا کرد که در آنها شش زن ۱۵ تا ۴۵ سال و یک شاهزاده پوشانی دفن بودند.گمان می رفت که همه شاهزادگان در یک زمان مرده باشند. آنان موقع رفتن به گورهایشان تحفه های شگفت انگیز طلایی با خود داشتند.نه یکی و دوتا بلکه ۲۰هزار و ۶۱۸ قطعه طلای ناب را با خود به گورهایشان برده بودند.

این آثار در شکلهای کوپیت ها یا خدایان عشق ماهیان و جانوران افسانه ای به گونه ای هنرمندانه طراحی و با سنگ های قیمتی گوهرنشانی شده بودند.اجساد زنان داخل این گورها طوری به نظر می آمدند، که هنگام مرگ تزیین شده بودند.در این قبرها صدها صفحه مختلف طلایی که بر روی لباسهای زنان مذکور به طورمحکم دوخته شده بودند به دست آمدند.

بر بنیاد یافته های تاریخ ،تمدن یونان باختری پس ازفتح باختر توسط اسکندر مقدونی در ۳۲۷پیش از میلاد بنا نهاده شد و رفته رفته این منطقه به یکی از مناطق تمدن خیز آن زمان مبدل شد.

پس از ان صحرا نشینان جلگه های آسیای میانه به طرف جنوب به حرکت درآمدند.آنان در قلمرو یونان باختری قدرت را به چنگ آوردند و شاهنشاهی بزرگ کوشانیان را بنیاد نهادند.

با گذشت زمان این صحرا نشینان آسوده حال شدند و با تاجرانی که از سوریه به چین سفر می کردند،مالیات بستند و با بازرگانانی که در جاده مشهور ابریشم می گذشتند به تجارت پرداختند.

پیشنهاد مدیر سایت :   اسطوره و مد

Categories:   پژوهش های ایران باستان

Comments

 • Posted: آذر ۶, ۱۳۹۳ ۱۶:۳۸

  nazila

  درود.بسیار جالب بود. این گنجینه در حال حاضر کجاست؟
  • Posted: آذر ۷, ۱۳۹۳ ۱۳:۱۹

   ساسانیان

   سلام آنچه که ما می دانیم تمامی ویا بخشی از گنجینه حکمرانی کوشان در موزه کابل نگه داری می شود.البته این نکته را هم می دانیم که کشور همسایه مان افغانستان از زمان کشف این گنجینه در دوران اتحاد جماهیر شوروی سابق(سال 1978 میلادی) تاکنون اتفاقات تلخ و دشواری را پشت سر گذاشته است.امیدواریم که هنوز این گنجینه در موزه کابل مانده باشد و نیازی به کشف مجدد آن از موزه های دیگر ویا کلکسیون های شخصی وجود نداشته باشد!
 • Posted: آذر ۶, ۱۳۹۳ ۱۶:۴۷

  nazila

  "نزدیک شاهراه جاده ابریشم شهری غنوده بود غبارآگین .با پلک های خسته سنگین نامش قرین نام خدایان .بشکوه چون پرستش یزدان مردانش کاوشگران چشمه پنهان زندگی در ژرفنای سینه خشکیده زمین............"
 • Posted: بهمن ۱۸, ۱۳۹۵ ۱۳:۱۵

  ناشناس

  شگفت آوره