Menu

گردش مجازی سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا)

 

National Aeronautics and Space Administration

n00052472-b

ناسا، سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا است. در زمان جنگ سرد و پس از پرتاب ماهوارهٔ اسپوتنیک توسط اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی به فضا، آمریکا به فکر ایجاد سازمان فضایی ملی خود افتاد و  در ۲۹ ژوئیهٔ ۱۹۵۸ میلادی با امضای رئیس‌جمهور وقت دوایت آیزنهاور بنیادگذاری‌شد. توماس کیت گلنان به عنوان نخستین مدیر ناسا و هیو لاتیمر درایدن به عنوان معاون او برگزیده‌شد و فعالیت رسمی ناسا از ۱ اکتبر ۱۹۵۸ آغاز شد. نخستین ماهوارهٔ فضایی ناسا نیز اکسپلورر بود.

ناسا کار خود را با نورث امریکن ایکس-۱۵ آغاز کرد و هشت خلبان در این پروژه توانستند خود را به زیر مدار زمین برسانند. در ۱۲ آوریل ۱۹۶۲، یوری گاگارین اهل شوروی با فضاپیمای وستوک به فضا پرتاب‌شد و تبدیل به نخستین انسان فضانورد جهان شد. حدود یک ماه بعد در ۵ مه، آلن شپارد با مرکوری رادستون از پروژهٔ مرکوری به فضا پرتاب‌شد و تبدیل به نخستین فضانورد آمریکایی شد. در ۲۰ فوریهٔ ۱۹۶۲، جان گلن با مرکوری اطلس به فضا پرتاب‌شد و در کمتر از ۵ ساعت، ۳ بار پیرامون کرهٔ زمین گردید و تبدیل به نخستین آمریکایی شد که پیرامون زمین می‌گردد. پروژهٔ جمینای نیز دستاوردهایی مانند نخستین مانور مداری، اتصال و پهلوگیری فضاپیما و نخستین راهپیمایی فضایی آمریکا به همراه داشت.

پس از پروژهٔ جمینای، ناسا پروژهٔ آپولو را انجام داد که یکی از شناخته‌شده‌ترین پروژه‌های علمی تاریخ آمریکا و جهان بود. در ۲۱ ژوئیهٔ ۱۹۶۹، نیل آرمسترانگ و باز آلدرین در طول مأموریت آپولو بر کرهٔ ماه گام نهادند و تبدیل به نخستین انسان‌هایی شدند که بر ماه گام می‌نهند. طی پروژهٔ آپولو، ۱۲ مرد بر ماه گام نهادند. پس از مأموریت آپولو که بازپسین سفر بشر به ماه بود، دیگر پای هیچ انسانی به ماه نرسید. در سال ۱۹۷۵، ناسا و سازمان فضایی فدرال روسیه پروژه‌ای مشترک به نام پروژهٔ آزمایشی آپولو سایوز انجام‌دادند که  نخستین مأموریت فضایی بین‌المللی بود. از سال ۱۹۸۱ تا ۲۰۱۱، ناسا پروژه‌ای به نام برنامه شاتل‌های فضایی را اجرا کرد که شامل ۱۳۵ پرواز فضایی بود و فاجعه‌های چلنجر و کلمبیا را به همراه داشت. علاوه بر فضاپیماهای سرنشین‌دار، ناسا فضاپیماهای بدون سرنشینی را نیز مانند نیوهورایزنز و مریخ‌نورد کنجکاوی به فضا پرتاب کرده‌است.

اکنون می توانید برای گردش مجازی وارد سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا) شوید،امیدواریم لذت ببرید.

پیشنهاد مدیر سایت :   جاذبه های تاریخی و گردشگری تهران

Categories:   گردشگری مجازی

Comments

 • Posted: اسفند ۱, ۱۳۹۳ ۰۸:۰۰

  ناشناس

  خيلي با كيفيت و جالب بود
 • Posted: اسفند ۲, ۱۳۹۳ ۰۹:۳۳

  ناشناس

  خوشم میاد متنوع کار میکنید و گردش مجازی های جذاب روی سایت قرار میدین.همینطوری ادامه بدید.
 • Posted: اسفند ۳, ۱۳۹۳ ۱۷:۵۱

  ناشناس

  ممنون خیلی جذاب بود. گردش مجازی ایستگاه فضایی بایکونور قزاقستان رو هم بزارید