Menu

کشف سازه‌ آبی تاریخی در تنگستان

 

بنایی تاریخی در شهرستان تنگستان بوشهر کشف شد. این بنای آجری در هنگام گودبرداری نخلداران در روستای باغک شمالی بدست آمده‌است.
ابتدا کارکرد این بنای آجری مشخص نبود ولی پس از مشاهده اشیای تاریخی از جمله آجرنبشه، سفال و نظیر این موارد در وسعت نیم هکتار، مشخص شد این سازه احتمال دارد سازه‌ آبی تاریخی یا آب‌انبار باشد.
کاوشهای باستان‌شناسی برای شناسایی کامل این سازه برای ثبت در فهرست آثار ملی در دست انجام است و با انجام این کاوش‌ها، گمانه‌زنی‌ها و مطالعات امکان شناخت سازه‌ای، معماری بیشتر و تعیین تاریخ نگاری بدست می‌آید.
براساس داده‌ها و بررسی‌های اولیه، این آب‌انبار که هنوز سرپا مانده، مربوط به سده‌های ششم و هفتم هجری است و حدود ۸۰۰ سال قدمت دارد. ولی باستان‌شناسان اعلام کرده‌اند؛ امکان دارد پس از انجام کاوشهای باستان‌شناسی، پیشینه این بنا به دوره پیش از اسلام نیز برسد.
گفتنی است که محیط پیرامونی این منطقه شامل روستاهای انبارکی و عالی حسینی از محوطه های مربوط به سده‌های نخستین اسلام و صفحه گل پختی در اهرم و صفحه قبرستان روستای گلنگون که به ترتیب مربوط به هزاره دوم و سوم پیش از میلاد هستند که بعنوان آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌اند.
اکنون مقدمات مطالعه و برداشت‌های لازم از این محوطه تاریخی برای قرارگیری در فرآیند ثبت آثار ملی آغاز شده است.
شهرستان تنگستان با مرکزیت شهر اهرم و بیش از ۷۰ هزار نفر جمعیت در جنوب بوشهر واقع است و هم‌اکنون ۲۸۹ اثر ملموس تاریخی شامل بناها و محوطه ها و ۴۳اثر ناملموس معنوی شامل آیین‌ها، بازی‌های بومی و محلی، غذاهای سنتی و صنایع دستی استان بوشهر در فهرست آثار ملی قراردارند.

برگرفته از خبرگزاری ایرنا
پیشنهاد مدیر سایت :   پرفسور خوزه ماریا بلازکز

Categories:   تازه ترین خبرها

Comments