Menu

کشف دومین اسکلت در کنار اسکلت زن ۷ هزار ساله تهرانی

 

ادامه کاوش های باستان شناسی در جنوب بازار تهران به کشف بقایای دومین اسکلت در کنار اسکلت زن ۷ هزار ساله تهران و همچنین مواد فرهنگی پیش از تاریخی و دوران اسلامی (صفوی – قاجار) منجر شد.

سرپرست گروه باستان شناسی در برنامه پژوهش باستان شناسی در جنوب بازار تهران امروز  ” شنبه ” این خبر را اعلام کرد و گفت: پس از شروع طرح لوله گذاری شرکت فاضلاب تهران در خیابان مولوی (حدفاصل میدان های محمدیه تا قیام ) و کشف آثار پرشمار و گوناگون زیر سطحی و همچنین نظارت برروند اجرای عملیات عمرانی و مستند سازی شواهد گذشته عملیات گمانه زنی باستان شناختی در کنار اسکلت هفت هزار ساله قبلی، بقایای دومین اسکلت انسانی که احتمالا مربوط به همان بازه ی زمانی است کشف شد.

وی افزود: براساس تصمیم پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، میراث فرهنگی استان تهران و تصویب پژوهشکده باستان شناسی و با هدف به دست آوردن آگاهیهای بیشتر و ایجاد سایت موزه در محل کاوش در ترانشه ای یکم و برای پاسخ به پرسش های پژوهشی از اواخر سال گذشته شروع و هم اکنون ادامه دارد.

اسماعیل جلودار تصریح کرد : نخستین دست آوردهای دور جدید کاوش مواد فرهنگی دوران اسلامی (صفوی-قاجار) و پیش از تاریخی است . به گفته این باستان شناس، کشف ابزار آلات سنگی شامل سنگ ساب، مشته و تراشه به همراه بقایایی از کف و سازه های حرارتی و در کنار آن تدفین انسان دوم تائیدی بر وجود محوطه ای باستانی مدفون در نزدیکی چهار راه مولوی تهران است. وی تاکید کرد در این دوره از کاوش راهروی انتقال آب قنات مربوط به دوران اسلامی در عمق شش و نیم متری از سطح خیابان کشف شد.

گفتنی است مشاهده تکه های سفال، تعدادی جوش کوره توسط خانم مهسا وهابی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته باستان شناسی در میان حفاریهای  فاضلاب میدان محمدیه در سال گذشته کاوش های باستان شناسی را به همراه داشت که به کشف اسکلت زن ۷ هزار ساله منجر شد. این اسکلت پس از شناسایی ژنتیک، مستند سازی، اسکن نوری و تحکیم سازی در یک محفظه شیشه ای قرار گرفت .

گفته می شود، قرار است این مکان با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و سازمان زیباسازی شهرداری به یک سایت موزه تبدیل شود.

پیشنهاد مدیر سایت :   همایش آرمان ایران: بزرگداشت پروفسور گراردو نیولی

Categories:   تازه ترین خبرها

Comments

  • Posted: فروردین ۳۰, ۱۳۹۴ ۱۴:۲۲

    ناشناس

    بچه تهرونای قدیمن
  • Posted: اردیبهشت ۱, ۱۳۹۴ ۰۸:۴۷

    مهشید

    نه من فکر میکنم قدیمی ترین زنهای تهرونن.ببین تهرون چقدر بوده که مولوی فبرستون بوده!!!!!!!