کاخ ورسای ایران یا کاخ ثابت پاسال به عنوان بزرگترین خانه‌ی تهران در سه طبقه با متراژ ۱۱ هزار و ۸۴۷ متر در خیابان افریقا در دوره‌ی پهلوی دوم ساخته شده است.این کاخ پس از انقلاب تاکنون به عنوان یک بنای واجد ارزش یا ثبت شده در فهرست آثار ملی مورد توجه قرار نگرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران می گوید:با توجه به اینکه کاخ ثابت پاسال در فهرست بناهای واجد ارزش تهران یا لیست آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی نیست، باید نخست این بنا توسط کارشناسان میراث فرهنگی بررسی شود.

دکتر ایرج اعتصام یکی از استادان معماری معاصر ایران معتقد است؛معماری پهلوی اول و پهلوی دوم از اهمیت ویژه ای در ساختار شهرهای ایران برخوردارند چراکه معماری معاصر این شهرها را می سازد. در این دوره ها، وارطان، بهزاد و اردلان، فرمانفرمایان، دیبا و دیگران آثاری را خلق کرده اند که هویت شهرهای ما را شکل می دهند. بنابراین در مواجهه با هر ساختمان و بنایی که از این دوره است باید آن را به عنوان یک ارزش هنری در ساحت شهر دید.

برخی بر این عقیده اند که؛اگر چه این بنا معماری کپی شده از معماری غربی است اما حتی کپی آثار هنری نیز  می تواند اثر هنری قابل ملاحظه ای باشد و کاخ ورسای ایران یا کاخ ثابت پاسال این گونه است.در مقابل برخی نیز می گویند این خانه هیچ گونه ارزش هنری و معماری برای قرار گرفتن در مجموعه آثار  و ابنیه تاریخی را ندارد.

یک کارشناس میراث فرهنگی تهران معتقد است ساختمان هایی از این دست که در تهران کم هم نیستند به علت متراژ بالا و فضای سبزی که در خود داشته یا دارند، فرصت های کیفی شهر به شمار می روند.لذا باید از این کاخ و عمارت هایی شبیه به این به عنوان فرصتی در بخش های متراکم شهر استفاده می شد و چه بهانه ای بهتر از این برای حفظ اینگونه ساختمان ها وجود دارد.

 گفته می شود،معماری این خانه از قصر لو پتی تریانون در ورسای فرانسه الگو گرفته شده است.دکوراسیون این کاخ را همان دکوراتوری انجام داده بود که مسئول تدارکات چادرهای سلطنتی در تخت جمشید بود و پرده های آن را از بلژیک آورده بودند و درهای آن نیز متعلق به یک قصر فرانسوی بود. دستگیره ها را هم از روی یک مدل مربوط به یکصد سال پیش و به صورت اختصاصی برای این کاخ ساخته بودند.

گفتنی است که این خانه بر اساس طرح تفصیلی جدید شهر تهران،به پهنه‌ی کلان  پهنه  یعنی مختلط تجاری، اداری و خدمات مسکونی و با تراکم ساختمانی ۴۴۰ درصد و حداقل ضریب سکونت ۵۰ درصد و با حداکثر ۹ طبقه می‌تواند تغییر کاربری بگیرد.

174449_446

3 Replies to “کاخ ورسای ایران”

  1.  

    درود
    خدا رو شکر، بالأخره تونستم تمام مطالب رو بخونم و به‌روز بشم! خوشحالم که نخستین «شست» رو در این مطلب، من نشونت دادم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.