Menu

کاخ ورسای ایران

 

کاخ ورسای ایران یا کاخ ثابت پاسال به عنوان بزرگترین خانه‌ی تهران در سه طبقه با متراژ ۱۱ هزار و ۸۴۷ متر در خیابان افریقا در دوره‌ی پهلوی دوم ساخته شده است.این کاخ پس از انقلاب تاکنون به عنوان یک بنای واجد ارزش یا ثبت شده در فهرست آثار ملی مورد توجه قرار نگرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران می گوید:با توجه به اینکه کاخ ثابت پاسال در فهرست بناهای واجد ارزش تهران یا لیست آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی نیست، باید نخست این بنا توسط کارشناسان میراث فرهنگی بررسی شود.

دکتر ایرج اعتصام یکی از استادان معماری معاصر ایران معتقد است؛معماری پهلوی اول و پهلوی دوم از اهمیت ویژه ای در ساختار شهرهای ایران برخوردارند چراکه معماری معاصر این شهرها را می سازد. در این دوره ها، وارطان، بهزاد و اردلان، فرمانفرمایان، دیبا و دیگران آثاری را خلق کرده اند که هویت شهرهای ما را شکل می دهند. بنابراین در مواجهه با هر ساختمان و بنایی که از این دوره است باید آن را به عنوان یک ارزش هنری در ساحت شهر دید.

برخی بر این عقیده اند که؛اگر چه این بنا معماری کپی شده از معماری غربی است اما حتی کپی آثار هنری نیز  می تواند اثر هنری قابل ملاحظه ای باشد و کاخ ورسای ایران یا کاخ ثابت پاسال این گونه است.در مقابل برخی نیز می گویند این خانه هیچ گونه ارزش هنری و معماری برای قرار گرفتن در مجموعه آثار  و ابنیه تاریخی را ندارد.

یک کارشناس میراث فرهنگی تهران معتقد است ساختمان هایی از این دست که در تهران کم هم نیستند به علت متراژ بالا و فضای سبزی که در خود داشته یا دارند، فرصت های کیفی شهر به شمار می روند.لذا باید از این کاخ و عمارت هایی شبیه به این به عنوان فرصتی در بخش های متراکم شهر استفاده می شد و چه بهانه ای بهتر از این برای حفظ اینگونه ساختمان ها وجود دارد.

 گفته می شود،معماری این خانه از قصر لو پتی تریانون در ورسای فرانسه الگو گرفته شده است.دکوراسیون این کاخ را همان دکوراتوری انجام داده بود که مسئول تدارکات چادرهای سلطنتی در تخت جمشید بود و پرده های آن را از بلژیک آورده بودند و درهای آن نیز متعلق به یک قصر فرانسوی بود. دستگیره ها را هم از روی یک مدل مربوط به یکصد سال پیش و به صورت اختصاصی برای این کاخ ساخته بودند.

گفتنی است که این خانه بر اساس طرح تفصیلی جدید شهر تهران،به پهنه‌ی کلان  پهنه  یعنی مختلط تجاری، اداری و خدمات مسکونی و با تراکم ساختمانی ۴۴۰ درصد و حداقل ضریب سکونت ۵۰ درصد و با حداکثر ۹ طبقه می‌تواند تغییر کاربری بگیرد.

174449_446

پیشنهاد مدیر سایت :   شهر سوخته حلقه اتصال تمدن‌های شرق و غرب

Categories:   تازه ترین خبرها

Comments

 • Posted: آذر ۱۹, ۱۳۹۳ ۱۱:۰۲

  علي‌اصغر اسكندري

  درود خدا رو شكر، بالأخره تونستم تمام مطالب رو بخونم و به‌روز بشم! خوشحالم كه نخستين «شست» رو در اين مطلب، من نشونت دادم!
 • Posted: آذر ۱۹, ۱۳۹۳ ۱۵:۱۷

  Sahand

  سلام ممنونم خيلي عالي بود
 • Posted: آذر ۲۳, ۱۳۹۳ ۰۹:۳۱

  نازيلا

  سلام.عالي بود.حيفه اگه همچين بنايي تغيير كاربري پيدا كنه.در حال حاضر ملك شخصيه؟