Menu

چوب حراج بر میراث تاریخی تمدن بین النهرین

 

گروه تروریستی داعش اقدام به نابودی بناهای تاریخی کرده و برای تامین مالی هزینه‌های جنگی خود آثار باستانی عراق را به فروش می رساند.

به گزارش شبکه اسکای نیوز، سفیر فرانسه در یونسکو اعلام کرد: آثار باستانی عراق به شدت در معرض خطر قرار گرفته است.

وی با اشاره به اهمیت فرهنگ و میراث باستانی افزود: درست در همان وقتی که داعش بدترین جنایات را علیه بشریت انجام می‌دهد ما می‌توانیم جنایاتی را که علیه آثار باستانی صورت می‌گیرد را نیز محکوم کنیم.

گروه تروریستی داعش علاوه بر کلیساها تعدادی از اماکن تاریخی متعلق به میراث تاریخی مسلمانان ، مسیحیان و یهودیان را در عراق وسوریه نابود کرده است.

گفتنی است که عوامل این گروه تروریستی افراطی ، تعدادی از مجسمه‌های تاریخی در موصل و قصرهای متعلق به تمدن آشور را نیز ویران نموده اند.

مدیر موزه بغداد گفت: مافیاهای بین‌المللی در منطقه فعالیت دارد که تمام آثار باستانی را هدف خود قرار داده و به داعش این امکان را می‌دهند تا این آثار را برای فروش عرضه نماید. داعش با کمک برخی کشورهای منطقه این آثار را می‌فروشد و با پولی که از آن عایدش می‌شود  اقدامات تروریستی خود را اجرا می کند

مدیر موزه بغداد اعلام کرد: این آثار باستانی ارزش زیادی دارند تا جایی که نمی‌توان برای آنان مبلغی تعیین کرد. بعضی از آنان متعلق به حدود دو هزار سال پیش است و ارزش بسیار زیادی دارد که در واقع بازار واقعی برای آنان وجود ندارد.

مدیرکل یونسکو نیز تمامی کشورهای عضو یونسکو و مدیران موزه‌های بزرگ جهان را در جریان این اتفاق قرار داده است.

وی اظهار کرد: یونسکو از شورای امنیت خواسته تا به منظور جلوگیری از تجارت و فروش آثار باستانی عراق و سوریه و مبارزه با قاچاق آن که امری غیرقانونی است هرچه سریع‌تر قطعنامه‌ای را صادر کند.

این خبر به نقل از  خبرگزاری مهر منتشر شده است.

پیشنهاد مدیر سایت :   محوطۀباستانی تنگ چوگان در آستانۀتخریب

Categories:   تازه ترین خبرها

Comments

  • Posted: مهر ۹, ۱۳۹۳ ۱۹:۵۶

    ناشناس

    تور مجازي تون عالي بود ممنون