آثار بی بدیل تمدن چند هزار ساله آشور و اکد منطقه بین النهرین زیر پتک جهالت داعش.

درپی تسلط شبه نظامیان داعش وپس از اقدام به تخریب‌ها و کتاب سوزی‌های گسترده درشهر موصل، این بار موزه مرکزی موصل را هدف قرار دادند که یادآور حملات طالبان در تخریب مجسمه غول پیکر بودا در شهر بامیان افغانستان است.
به گزارش گاردین شبه نظامیان داعش این بار با تخریب آثار تاریخی و هنری بسیار گرانبهایی با قدمت هزاران سال، نشان داده‌اند که خطری جدی برای تمدن‌ها و اقوامی هستند که هزاران سال به طور مسالمت آمیز درخاورمیانه درکنار هم می زیسته‌اند.

موزه موصل

تخریب یک تندیس و اثر هنری که تاریخ آن به تمدن آشور و امپراتوری اکد باز می‌گردد در گزارش‌های ویدئویی درسراسر جهان سبب خشم جامعه بین‌المللی و محکومیت این عمل از سوی فعالان و اقلیت‌های قومی شد که توسط این گروه شبه نظامی مورد حمله قرار گرفته‌اند.
درهمین راستا “ایرنا بوکووا” مدیر کل یونسکو نیزخواستار تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت ملل متحد درحفاظت از میراث فرهنگی عراق به عنوان عنصری جدایی ناپذیر از امنیت این کشور شده است.

موزه موصل1
شبه نظامیان داعش درحال حاضر تمام تندیس‌ها و آثار هنری درموزه موصل را با چکش به زمین انداخته و درفیلم نشان می‌دهند که چگونه به تکه‌های کوچک شکسته مبدل می‌شوند. فیلم همچنین عوامل داعش را نشان می دهد که در یک سایت باستان شناسی داخل شهر موصل مشغول تخریب و از بین بردن مجسمه گاونربالدار است. مجسمه گاو نر بالدار نماد ایزد محافظ در میان اقوام آشوری است که قدمت آن به قرن هفتم پیش از میلاد باز می‌گردد.

موزه موصل3
استاد کالج باستان شناسی موصل در گفتگو با آسوشیتدپرس تاکید کرد که دو سایت که در این فیلم به تصویر کشیده شده هردو شهر موزه ای در دروازه” نیرگال “هستند که یکی از چند دروازه در شهر تاریخی نینوا و پایتخت تمدن باستانی آشور درمنطقه بین‌النهرین یا میان رودان بوده است.

موزه موصل 4
در پی این رخداد، کمیته ملی موزه های ایران(ایکوم ) نیز سرقت و تخریب آثار فرهنگی تاریخی موزه موصل توسط داعش را محکوم کرد و از فعالیت‌هایی که به منظور حفظ تمدن و فرهنگ بشر صورت پذیرد حمایت نمود.

به نقل از خبرگزاری میراث فرهنگی CHN

10 Replies to “موزه موصل”

 1.  

  نادانی و جهالت دشمن دانایی و آگاهی است و اسلام دین دانایی و بصیرت است.رفتار داعش هیچ ارتباطی با اسلام ندارد.

 2.  

  داعشی ها قبلا اشیاء موزه های عراق رو به حراجی های اروپایی فروخته بودند تا هزینه های جنگی شونو تامین کنن.

 3.  

  این گروه وابسته به استعمار تلاش می کنه چهره خشن و زشتی از اسلام رو به دنیا معرفی کنه و به اسلام راستین ضربه بزنه.
  همه کارهای وحشیانه ای که انجام می دن هم برای همین منظوره.وگرنه برای چی مجسمه های تاریخی رو منهدم می کنن و فیلمشو میذارن تو اینترنت؟

 4.  

  توی فیلم این کار وحشیانه داعش فکر کنم بعضی از مجسمه ها بازسازی شده بودند یا ماکت مجسمه های اصلی بودند چون از داخل سنگ میله هایی رد شده بود که نمی تونه باستانی باشه! به هر حال هم کارشون و هم ابعاد تبلیغاتی اون خیلی مشکوکه

 5.  

  بیشتر آثار تاریخی که در فیلم منتشر شده تخریب می‌شود، در واقع مجسمه‌های گچی است و اصل نیستند و فقط دو اثر تاریخی واقعی این موزه در این تصاویر تخریب می‌شود.

 6.  

  سال ۲۰۰۳ بسیاری از آثار تاریخی از موزه موصل به موزه ملی در بغداد منتقل شد و به جای آثار تاریخی موجود در موزه موصل، مجسمه‌های ساخته شده از گچ قرار داده شد.

 7.  

  قبل از اینکه به موزه موصل حمله کنند، تعداد زیادی از آثار معماری منطقه، چه مقبره‌های انبیای بنی‌اسراییل یا بقاعی که از نظر مسلمین مورد توجه بودند را تخریب کردند و الان هم شاهد فاجعه موصل هستیم. احتمالا این جزو خصوصیات این گروهه که وحشی‌گری را برای تخریب نام اسلام و مسامانان دارند به نمایش درمی‌آورند.

 8.  

  این قوم که این داعیه دارند
  ددخومنشانند و ددی ماهیه دارند
  در ظاهر اگر صورت انسان
  باطن زنژاد دد این بادیه دارند
  اسلام کجا و منش پستی اینان
  آنان ز کجا راه بدین وادیه دارند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.