موزه مدرسه ، تجربه جالب و کارآمدی است که حدود نیم قرن پیش در مدرسه ای روستایی در اسپانیا متولد شده و اکنون می توان از آن در فرآیند دوستی بیشتر کودکان با میراث فرهنگی کشورمان استفاده کرد.

کارگاه آموزشی انتقال تجربه موزه های موفق دنیا توسط کمیته ملی موزه های ایران» ایکوم با همکاری دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد.

«لوییز مارتینر» مدیر اجرایی طرح موزه مدرسه سنتی و فرهنگی پزول درالچه اسپانیا با اشاره به تجربیات ایجاد موزه در مدارس اسپانیا گفت:«این طرح یکی از طرح های بومی بشمار می رود که از ۴۵ سال پیش شروع به شکل گیری کرده است».

او افزود:«این مدرسه یک بنای قدیمی با یک معلم و چند دانش آموز در فضایی روستایی شروع به کار کرد و در بخشی از مدرسه که فضای سکونت معلم مدرسه بوده تبدیل به موزه شده است» .

در این فضا کودکان افزون بر تجربه زندگی به روش بومی و قدیمی و استفاده از ابزار و آلات کشاورزی به روش گذشتگان، خودشان مدیریت موزه مدرسه را به عهده دارند و در هنگام بازدید مانند راهنمایان و مربیان حرفه ای توضیحاتی ارائه می‌دهند و رابطه بین کودکان فضای دوستی و تعامل است که با نظم جالبی توسط خود کودکان اداره می شود.

جالب آنکه ، در فضای این موزه مدرسه ، زنان و مردان سالمند هنر های بومی خود را که شامل پخت غذاهای سنتی، حصیر بافی با برگ خرما و ساخت ابزار کشاورزی است به کودکان آموزش می دهند و کودکان نیز با حضوردر فضاهای روستایی در مورد آداب و رسوم سنتی تحقیق و پژوهش می‌کنند.

برگرفته از خبرگزاری میراث فرهنگی ۲۷ مهرماه ۱۳۹۳

مطالب مرتبط

8 Replies to “موزه مدرسه”

 1.  

  سلام و مممنون از سایت مفیدتون
  اگه ممکنه یه بخشی برای معرفی موزه های دنیا و بخش ایرانی موجود در اون موزه ها به سایت اضافه کنید.
  از تور مجازیتون خیلی لذت بردم. اگر ممکنه تور مجازی موزه متروپولیتن نیویورک رو هم در سایت قرار بدین.

  1.  

   سلام به پارسای عزیز
   پیشنهاد خیلی خوبیه حتما سعی می کنیم انجام بدیم
   انشاالله بزودی بخش بازدید مجازی از کاخ موزه گلستان و چند بنای باستانی و تاریخی دیگر ایران را در سایت مشاهده خواهید کرد.
   از توجهتون سپاسگزاریم

 2.  

  با نظر پارسا موافقم و یه پیشنهادم خودم دارم.نمی دونم آیا میشه سئوال و جواب درباره تاریخ ایران هم داشته باشیم یا امکان گفتگوی آن لاین؟

  1.  

   بازم متشکریم از توجه و دقت نظرتون
   اینم ایده خیلی خوبیه . اگر از نظر فنی امکانش فراهم بشه چرا که نه ؟
   تلاش می کنیم.

 3.  

  من دانش آموخته تاریخ هستم اگر در زمان مناسب و مشخص امکان چت آن لاین درباره موضوعات تاریخی باشه خوبه

  1.  

   با تشکر از دوستان تلاش می کنیم امکان فنی برای این کار رو فراهم کنیم
   لطفا ما رو تنها نذارین و همچنان همراهمون بمونین

 4.  

  چرا چنین طرح هایی در مدارس کشور خودمون اجرا نمی شه نه احتیاج به بودجه و پول داره و نه امکانات خاصی میخواد ولی نتیجه خیلی خوبی داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.