Notice: A non well formed numeric value encountered in /home/sassanid/public_html/wp-content/plugins/wp-statistics/includes/classes/statistics.class.php on line 64 Warning: A non-numeric value encountered in /home/sassanid/public_html/wp-content/plugins/wp-statistics/includes/classes/statistics.class.php on line 64 معدن سنگ ساسانی - ساسانیان - پژوهشی در تاریخ ایران باستان
 

محل استخراج سنگ‌ در دوره ساسانی شناسایی و ثبت شد. معدن سنگ پودنه متعلق به دوره ساسانیان است که در فیروزآباد فارس و در دره پودنه قرار گرفته است. آنگونه که باستان‌شناسان می‌گویند در دوره فرمانروایی ساسانیان، حجاران و سنگ‌تراشان در منطقه فیروزآباد فارس برای ساخت سازه بناهایی مانند شهر گور، بنای معروف شاه‌نشین و همچنین سازه‌های سنگی تربال از معدن مورد اشاره بهره‌برداری می‌کردند.

معدن پودنه به‌دلیل قرار گرفتن در ارتفاعاتی که گیاه پونه بر آن می‌روییده، به این نام خوانده می‌شود. معدن پودنه در انتهای تنگ معروف پودنه در کوهی به همین نام در شمال شرقی شهر فیروزآباد قرار دارد و شرایط زمین‌شناسی این کوه و وجود سنگ‌های مطبق و لایه‌ای با ترک‌های طبیعی تقریبا منظم در بسیاری از قسمت‌ها شرایط مناسبی را جهت برش و تراشکاری در دسترس حجاران دوره ساسانی قرار داده است؛ بگونه‌ای که با انتخاب بهترین قسمت از لحاظ نوع ترک سنگ‌، ابعاد و دسترسی، اقدام به بریدن آن با قلم و چکش نموده‌اند.

One Reply to “معدن سنگ ساسانی”

  1.  

    از کار خوبی که میکنین تشکر میکنم
    سوال اینه که در آن زمان از چه ابزارها و فنی برای استخراج و پرداخت سنگ استفاده میشده و آیا در محل این معدن سنگ ساسانی ابزارهای بکاررفته هم کشف شده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Notice: A non well formed numeric value encountered in /home/sassanid/public_html/wp-content/plugins/wp-statistics/includes/classes/statistics.class.php on line 64 Warning: A non-numeric value encountered in /home/sassanid/public_html/wp-content/plugins/wp-statistics/includes/classes/statistics.class.php on line 64