Menu

مرمت و حفاظت بنای ایوان خسرو در آتشکده آذرگشسب یا تخت سلیمان

 

فرآیند مطالعاتی مرمت و حفاظت بنای ایوان خسرو در آتشکده آذرگشسب یا تخت سلیمان در شهرستان تکاب، بر اساس تفاهم نامه‌ای که بین سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و دانشگاه درسدن آلمان به امضاء رسیده، آغاز خواهد شد.
طی دو هفته آینده نخستین تیم مطالعاتی مرمت این بنای باستانی شامل متخصصان باستان شناسی، زمین شناسی، سازه و مرمت کار دانشگاه درسدن آلمان در مجموعه تخت سلیمان حضور یافته و به مدت سه هفته به کار مطالعاتی برای مرمت این بنا می‌پردازند.
پس از انجام مطالعات اولیه و ارزیابی طرح‌های پیشنهادی و برگزاری سمینارهای تخصصی، مراحل تصویب طرح نهایی مرمت ایوان خسرو در کمیته فنی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به تصویب خواهد رسید و سپس فاز نخست مرحله اجرایی مرمت و حفاظت بنای ایوان خسرو از تابستان امسال آغاز خواهد شد.
عملیات مرمت و حفاظت ایوان خسرو تخت سلیمان تکاب طی مدت دو سال با همکاری دانشگاه درسدن آلمان انجام خواهد شد.
گفتنی است آخرین عملیات مرمت و حفاظت این بنای باستانی دوره فرمانروایی ساسانیان، به پنجاه سال قبل باز می‌گردد که منحصر به نصب داربست‌های فلزی بوده و پس از آن اقدام حفاظتی دیگری در خصوص این بنا انجام نشده است.
به گفته مدیر مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان، طی سال‌های اخیر بنای تاریخی ایوان خسرو از وضعیت ایستایی مناسبی برخوردار نبوده و ترک های بزرگ و جدی در آن ایجاد شده است. حرکت نشانه‌گذاری‌های گچی انجام شده در محل ترک‌های ایجاد شده در پنج سال قبل نیز هم اکنون در حال جدا شدن است که این امر نشانه‌ای از وضعیت خطرناک ترک‌های این بناست. او معتقد است عملیات مرمت و حفاظت بنای ایوان خسرو مجموعه تخت سلیمان باید به سرعت اجرا شود زیرا داربست‌های فعلی این بنا به تنهایی نگهدارنده ایستایی آن نیست.
ایوان خسرو مجموعه جهانی تخت سلیمان یکی از مهمترین ایوان های باقی مانده از دوران باستان ایران است که احداث بنای آن مربوط به بیش از ۱۵۰۰ سال قبل بوده و حتی احداث پایه‌های آن به روزگار فرمانروایی ساسانیان باز می‌گردد.
در سال جاری دو دروازه دوره ساسانی، یک دروازه دوره ایلخانی، آتشکده آذرگشسب و برج و باروهای این مجموعه باستانی نیز مرمت خواهند شد.
مجموعه باستانی آتشکده آذرگشسب یا تخت سلیمان در ۴۲ کیلومتری شمال شرقی شهرستان تکاب در جنوب استان آذربایجان غربی واقع شده و به عنوان چهارمین اثر ملی کشور در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسیده است.
آتشکده آذرگشسب یکی از آتشکده‌های اصلی و مهم دوره ساسانی است که در مجموعه تخت سلیمان قرار گرفته است. همچنین آثار و بقایایی از بناهای دوره‌های تاریخی مادها، اشکانیان، ساسانیان و ایلخانان نیز در این مجموعه وجود دارند.

پیشنهاد مدیر سایت :   دژ هزار پله ساسانی؛ قلعه رودخان

Categories:   پژوهش های ایران ساسانی

Comments

  • Posted: اردیبهشت ۵, ۱۳۹۵ ۰۶:۵۱

    ناشناس

    درود بر مسولاني كه به ميراث فرهنگي و تاريخمون توجه دارن
  • Posted: اردیبهشت ۵, ۱۳۹۵ ۰۷:۰۰

    ناشناس

    مرسي از ساسانيان كه اين بتاهاي تاريخي رو معرفي ميكنه