Menu

مانی و آثار مانوی به روایت دکتر محمد شکری فومشی

 

پنجاهمین نشست انسان شناسی و فرهنگ با موضوع «فرهنگ و اسطوره» عصر روز یکشنبه هفدهم اسفندماه ۹۳ با سخنرانی دکتر ابوالقاسم اسماعیل پور و دکتر محمد شکری فومشی برگزار شد.

سخنرانی دکتر محمد شکری فومشی، استادیار دانشگاه ادیان و مذاهب،نویسنده و پژوهشگر با عنوان «آثار ادبی و هنری مانی» معطوف به بازتعریف آثار مکتوب برجای مانده از مانی و جانشینان پس از وی به زبان های باستانی رایج آن روزگار بود. در این سخنرانی تازه ترین یافته های مکشوفه از منطقۀ تورفان(جنوب چین امروزی) دربارۀ متون مانوی کشف شده و ریشه های زبان شناسی آن با توجه به آموزه های آیین مانوی و اسطوره های آن برای حاضرین تشریح شد.

IMG_2252

یکایک متون منصوب به مانی در سده های سوم تا نهم میلادی که یا بخش هایی از آنها در مناطقی چون تورفان چین و یا فیوم مصر یافته شده و اکنون در دست است و یا در کتاب های نویسندگان پس از آن نظیر نویسندگان عرب زبان نام آنها ذکر شده است، طی این سخنرانی از سوی آقای دکتر شکری فومشی معرفی گردید.

گفتنی است که متن کامل سخنرانی های انجام شده به زودی در وب سایت ساسانیان منتشر خواهد شد.

 

پیشنهاد مدیر سایت :   بشقاب‌های نقره ساسانی در موزه ارمیتاژ

Categories:   تازه ترین خبرها

Comments

 • Posted: اسفند ۲۱, ۱۳۹۳ ۱۹:۳۴

  بهناز ناصری

  سپاس از انسانشناسی و فرهنگ به جهت برگزاری چنین نشست ها و دعوت از چنین اساتیدی. همچنین سپاس فراوان از دکتر شکری فومشی به جهت ارائه مطالب مفید. پاینده باشید.
 • Posted: اسفند ۲۲, ۱۳۹۳ ۰۹:۲۴

  ناشناس

  چرا صحبت های کارشناسی و مهم آقای دکتر اسمعیل پور را منعکس نکرده اید؟
  • Posted: اسفند ۲۲, ۱۳۹۳ ۲۰:۲۱

   ناشناس

   البته همانطور که آقای فکوهی در انتهای برنامه گفتند سخنان دکتر اسماعیل پور و دکتر شکری در سایت انسان‌شناسی و فرهنگ به طور کامل منعکس خواهد شد.
 • Posted: اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۴ ۱۵:۵۰

  mohamadreza ghaderi

  ممنونم از استاد عزیزم جناب اقای محمد شکری
 • Posted: خرداد ۱۸, ۱۳۹۴ ۰۹:۳۰

  علیرضاعمرانی

  درود برشما دوستان عزیز سایت ساسانیان.بنده علیرضاعمرانی شاعر و نویسنده بوشهری می باشم و نیز از دوستان پیشین دکترمحمدشکری من وایشون در اوایل دهه هفتاد در دانشگاه سیستان دوره کارشناسی می گذراندیم من ادبیات فارسی می خوندم و ایشون درتاریخ و بسیارفعال درحوزه تاریخ باستان و...بعد از سال هفتادوسه وهفتادوچهار متاسفانه از ایشون بی خبرماندم تا اینکه اینجا یافتمش ازشما عزیزان خواهشمندم به طریقی شماره یا ایمیل یا آدرسی ازایشون برام بفرستین بسیارازشماسپاسگزارخواهم شد.
  • Posted: تیر ۱۱, ۱۳۹۴ ۰۸:۰۶

   ali

   Mohammad Shokri-Foumeshi
 • Posted: خرداد ۲۱, ۱۳۹۴ ۰۰:۰۶

  نسرین قلی خانی

  دکتر شکری یک انسان واقعی و یک استاد به تمام معناست.
 • Posted: تیر ۱۱, ۱۳۹۴ ۰۸:۱۴

  ahmad

  دکتر محمد شکری از اساتید بزرگ کشور می باشد که در زمینه ترجمه متون مانی و باستانی بسیار فعال می باشد ولی متأسفانه کی هست که قدر ایشون رو بدونه، وافعاً برای این ...... متأسفم.
 • Posted: آذر ۲, ۱۳۹۴ ۱۹:۳۶

  Pouy

  يه استاد كامل نباشه رودستش يه دونس
 • Posted: آذر ۲, ۱۳۹۴ ۱۹:۳۷

  Pouya maleki

  افتخار ايران
 • Posted: بهمن ۱۷, ۱۳۹۵ ۱۷:۱۸

  عطیه مرادی

  دکتر شکری و خانم سونیا میرزایی دیروز 16 بهمن نویافته های مانوی رو معرفی کردند. واقعا آثار منحصر به فردی بودند.