پنجاهمین نشست انسان شناسی و فرهنگ با موضوع «فرهنگ و اسطوره» عصر روز یکشنبه هفدهم اسفندماه ۹۳ با سخنرانی دکتر ابوالقاسم اسماعیل پور و دکتر محمد شکری فومشی برگزار شد.

سخنرانی دکتر محمد شکری فومشی، استادیار دانشگاه ادیان و مذاهب،نویسنده و پژوهشگر با عنوان «آثار ادبی و هنری مانی» معطوف به بازتعریف آثار مکتوب برجای مانده از مانی و جانشینان پس از وی به زبان های باستانی رایج آن روزگار بود. در این سخنرانی تازه ترین یافته های مکشوفه از منطقۀ تورفان(جنوب چین امروزی) دربارۀ متون مانوی کشف شده و ریشه های زبان شناسی آن با توجه به آموزه های آیین مانوی و اسطوره های آن برای حاضرین تشریح شد.

IMG_2252

یکایک متون منصوب به مانی در سده های سوم تا نهم میلادی که یا بخش هایی از آنها در مناطقی چون تورفان چین و یا فیوم مصر یافته شده و اکنون در دست است و یا در کتاب های نویسندگان پس از آن نظیر نویسندگان عرب زبان نام آنها ذکر شده است، طی این سخنرانی از سوی آقای دکتر شکری فومشی معرفی گردید.

گفتنی است که متن کامل سخنرانی های انجام شده به زودی در وب سایت ساسانیان منتشر خواهد شد.

 

مطالب مرتبط

11 Replies to “مانی و آثار مانوی به روایت دکتر محمد شکری فومشی”

 1.  

  سپاس از انسانشناسی و فرهنگ به جهت برگزاری چنین نشست ها و دعوت از چنین اساتیدی. همچنین سپاس فراوان از دکتر شکری فومشی به جهت ارائه مطالب مفید. پاینده باشید.

  1.  

   البته همانطور که آقای فکوهی در انتهای برنامه گفتند سخنان دکتر اسماعیل پور و دکتر شکری در سایت انسان‌شناسی و فرهنگ به طور کامل منعکس خواهد شد.

 2.  

  درود برشما دوستان عزیز سایت ساسانیان.بنده علیرضاعمرانی شاعر و نویسنده بوشهری می باشم و نیز از دوستان پیشین دکترمحمدشکری من وایشون در اوایل دهه هفتاد در دانشگاه سیستان دوره کارشناسی می گذراندیم من ادبیات فارسی می خوندم و ایشون درتاریخ و بسیارفعال درحوزه تاریخ باستان و…بعد از سال هفتادوسه وهفتادوچهار متاسفانه از ایشون بی خبرماندم تا اینکه اینجا یافتمش ازشما عزیزان خواهشمندم به طریقی شماره یا ایمیل یا آدرسی ازایشون برام بفرستین بسیارازشماسپاسگزارخواهم شد.

 3.  

  دکتر محمد شکری از اساتید بزرگ کشور می باشد که در زمینه ترجمه متون مانی و باستانی بسیار فعال می باشد ولی متأسفانه کی هست که قدر ایشون رو بدونه، وافعاً برای این …… متأسفم.

 4.  

  دکتر شکری و خانم سونیا میرزایی دیروز ۱۶ بهمن نویافته های مانوی رو معرفی کردند. واقعا آثار منحصر به فردی بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.