Menu

فلزیاب یا گنج یاب ؟

 

تبلیغات برای فلزیاب‌ها در و دیوار شهر را پر کرده است. از پشت قوطی‌های کبریت گرفته تا دیوار خانه‌ها و پشت کامیون‌ها می‌توان تبلیغات فلزیاب‌ها را مشاهده کرد. دیدن این همه تبلیغات برای فلزیاب‌ها این سوال را در ذهن تداعی می‌کند که چه خبر است که این‌همه فلزیاب تبلیغ می‌شود؟ شاید بیننده‌ای که زیاد با اوضاع آشنا نباشد احساس کند که به یک سرزمین فلزی پا نهاده است. اما در حقیقت خیلی از افراد در پستوی ذهن خود جواب سوال را می‌دانند. کاربرد فلزیاب نه برای یافتن لوله یا فلز بلکه برای یافتن گنج‌های باستانی است. فلزیاب، نام قانونی و مستعار گنج‌یاب‌هاست. تبلیغات برای فلزیاب‌ها محدود به در و دیوارهای شهر نمانده بلکه این روزها در فضاهای مجازی هم این تبلیغات رونق زیادی پیدا کرده است. در این سایت‌های مجازی دیگر لاپوشانی‌های دنیای واقعی وجود ندارد و با صراحت از گنج‌یاب‌ها به‌جای فلزیاب سخن گفته می‌شود. قدم به یکی از این سایت‌های مجازی می‌گذاریم. سایت در یک قالب چند رسانه‌ای حرفه‌ای طراحی شده است که امکانات مختلفی برای بازدیدکننده وجود دارد. در این سایت انواع گنج‌یاب‌ها تبلیغ می‌شوند. مشخصات گنج‌یاب و مزایای آن شرح داده شده است. حتی برای اجناس گارانتی‌های یک یا دو ساله وجود دارد. از انواع تبلیغات برای جذب افراد استفاده شده است. فیلم‌های آموزشی هم برای افراد وجود دارد تا نحوه استفاده از گنج‌یاب را یاد بگیرند و خود بتوانند دست به حفاری بزنند. گذاشتن ایمیل و شماره ارتباط را با سازندگان سایت راحت کرده است. در معرفی سایت ذکر شده است که به شما انواع مشاوره‌ها را می‌دهیم فقط کافی است از ساعت سه بعد از ظهر تا ۱۲شب با ما تماس بگیرید. با شماره‌ای که در سایت گذاشته شده است تماس می‌گیریم. مرد میانسالی گوشی را برمی‌دارد. با نخستین سوال‌ها شروع به دادن اطلاعات درباره انواع گنج‌یاب‌ها می‌کند. او به آرمان می‌گوید: گنج‌یاب‌ با قیمت‌های متفاوتی داریم ولی هر چقدر بیشتر حاضر به هزینه کردن باشید گنج‌یاب بهتری را می‌خرید؛ از قیمت‌های خیلی پایین یکی دو میلیونی تا قیمت‌های متوسط سی چهل میلیونی و بهترین جنس‌هایی هم که می‌توان یافت قیمت‌های میلیاردی دارند. بسته به نوع حفاری و عمقی که می‌خواهید کاوش کنید نوع گنج‌یاب فرق می‌کند. او ادامه می‌دهد: ما هر نوع مشاوره دیگری هم در این زمینه می‌دهیم و اگر با سند به ما ثابت شود در منطقه‌ای گنج وجود دارد حاضر هستیم با شریک شدن در قیمت آن خودمان در آن منطقه دست به کاوش بزنیم. علاوه بر مشاوره در زمینه یافتن گنج می‌توانیم خریدار خوبی هم به آنها معرفی کنیم. شماره خریدار را نمی‌دهد. می‌گوید ما خودمان واسط فروشنده و خریدار هستیم. درباره غیرقانونی‌ بودن این عمل از او می‌پرسیم که می‌گوید: خریدن گنج‌یاب کاری غیرقانونی است و باید بااحتیاط در این زمینه عمل کرد وگرنه در صورتی که ثابت شود فرد گنج‌یاب دارد برایش مجازات قانونی تعیین می‌شود. در پایان هم آدرس ایمیلش را می‌دهد و می‌گوید اطلاعات تکمیلی را در این زمینه برایتان می‌فرستم.

روشن است که نوع استفاده‌ای که از فلزیاب‌ها صورت می‌گیرد تقریبا صددرصد برای حفاری غیرمجاز است. در موارد بسیار نادری پیش می‌آید که برای کارهای ساختمانی از آنها استفاده شود. این دستگاه‌ها را به محوطه بناهای تاریخی می‌برند و با شلختگی و بی‌دقتی زیادی در این مناطق شروع به حفاری می‌کنند. این حفاری‌های غیراصولی و نادرست تمام محوطه آثار باستانی را به‌هم می‌ریزد. این حفاری‌ها به حدی به محوطه آثار باستانی ضرر می‌زنند که حتی باستان‌شناسان هم دیگر نمی‌توانند در آن محیط دست به حفاری بزنند. شاید وقت آن رسیده باشد مسئولان میراث فرهنگی برای ماندگاری آثار باستانی بطور جدی وارد عمل شوند! فلزیاب یا گنج یاب هرچه که اسمش باشد بلای جان میراث تاریخی مان شده! از آن بدتر حرص و طمع مان که بدنبال گنجِ نابرده رنج هستیم!

بردنکان۱

بنظر می رسد هنگام آن رسیده باشد که مسئولان میراث فرهنگی با کمک قوۀ قانون گذار و قضایی برخورد جدی با این پدیدۀ مخرب میراث باستانی کشورمان داشته باشند. فراموش نکرده ایم که همین چند ماه پیش حفاران غیرمجاز چه بلایی بر سر تپه باستانی بردنکان در شهرستان فارسان  استان چهارمحال بختیاری آوردند! تپۀ ساسانی بردنکان یکی از مهمترین تپه‌های ساسانی شهرکرد که باستان‌شناسان از این تپه‌ به‌عنوان بقایای یک آتشکده یا معبد مهم دوره ساسانی نام می‌برند، متاسفانه طی چندین ماه‌ حفاری غیرمجاز تخریب شد. این درحالی است که  هیچ اقدامی برای جلوگیری از این حفاری بزرگ غیرمجاز صورت نگرفت.

 بردنکان ۴

پیشنهاد مدیر سایت :   قطار طلایی

Categories:   تازه ترین خبرها

Comments

  • Posted: خرداد ۹, ۱۳۹۴ ۲۲:۲۸

    ناشناس

    میراث فرهنگی کلا شو بزاره بالاتر!