Menu

فرونشست زمین در اطراف مجموعه جهانی تخت جمشید

 

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت: فرونشست زمین در اطراف مجموعه جهانی تخت جمشید، نقش رستم و برخی روستاهای مجاور این یادمان های تاریخی، در وضعیتی بحرانی است. وی در همایش حرائم میراث فرهنگی که در تخت جمشید برگزار شد، بیان کرد: فرونشست زمین در اکثر نقاط ایران و از جمله دشت مرودشت، ناشی از وقوع خشکسالی های پی در پی و برداشت های بی رویه از منابع آب زیرزمینی است. متاسفانه شدت این بحران به حدی است که علاوه بر آسیب به طبیعت منطقه و اراضی بخش کشاورزی، امکان دارد این پدیده به زیرساخت ها و تاسیسات زیربنایی فارس نیز آسیب رساند.

persepolis2

گفتنی است که  یادمان بی نظیر تاریخی تخت جمشید که متعلق به دوره هخامنشیان است یکی از چهار اثر ثبت شده استان فارس در فهرست آثار جهانی است که در سال ۱۹۷۹ میلادی با شماره ۱۱۴ در سازمان جهانی علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) ثبت شد. مجموعه جهانی تخت جمشید در شهرستان مرودشت و در فاصله ۶۰ کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.

پیشنهاد مدیر سایت :   دژ هزار پله ساسانی؛ قلعه رودخان

Categories:   تازه ترین خبرها

Comments

 • Posted: خرداد ۷, ۱۳۹۴ ۰۶:۵۱

  نازیلا ابویی

  افسوس و صد افسوس اگر این گنج باستانی در زمین فرو رود!
 • Posted: خرداد ۸, ۱۳۹۴ ۱۰:۰۱

  ناشناس

  مشکل کم آبی و معضل خشکسالی رو جدی بگیریم این کشور از دوران باستان تاکنون همیشه با خشکسالی روبرو بوده و برای همین آب مقدس بوده ولی الان این اعتقادات به فراموشی سپرده شده است.
 • Posted: تیر ۹, ۱۳۹۴ ۲۳:۲۴

  ناشناس

  می بردن می فروختنش خیال همه راحت می شد