Menu

شهر تاریخی نمرود

 

شهر تاریخی نمرود در سده سیزدهم پیش از میلاد مسیح بنا شده است. نمرود یا نیمرود از شهرهای اصلی امپراطوری آشور و یکی از مشهورترین اماکن گردشگری عراق بود.
شهر تاریخی نمرود که نگین تمدن آشوری شناخته شده است در قرن ۱۳پیش از میلاد مسیح و در حاشیه رود دجله حدود ۳۰ کیلومتری جنوب شرق موصل بنیان گذاشته شد.
نیمرود یا شهر نمرود، یا کالح (به عربی) یک شهر آشوری باستانی در بین‌النهرین شمالی در ساحل رود دجله بوده است، آشوری‌ها آن را در زبان محلی “کلخو”(Kalxu, Kalhu) و در زبان عربی “کال” و “کالخ” و “کالخو” می‌نامیدند، بعدها باستان شناسان نام آن را از روی اسم نیمرود، نیمرود(Nimrud) گذاشتند. خرابه‌ها و بقایای شهر، امروزه در یک کیلومتری روستای Noomanea در استان نینوا و حدود ۳۰ کیلومتری جنوب شرق شهر موصل در شمال عراق کشف شده است. گفته می‌شود که شهر نیمرود با شهر توراتی کالاح (کالخ) منطبق می‌باشد. نیمرود مساحتی در حدود ۳۶۰ هکتار را دربرمی گرفته است.
شهر تاریخی نمرود را پادشاه آشور شلمنسر اول ساخت و  حدود هزار سال وجود داشت و در قرن سیزدهم قبل از میلاد پایتخت گردید، ولی بعد مدتی دچار رکود شد تا اینکه دوباره آشور-ناصیر-پال دوم پادشاه آشور به آن توجه نمود و آن را پایتخت خود قرار داد، به این ترتیب شهر مزبور شهرت و معروفیت فراوان پیدا کرد. آشورناصیرپال دوم با به کار گیری هزاران اسیر و برده، قصری بزرگ و معابد و ساختمان‌های بسیار بر ویرانه‌های شهر سابق ایجاد کرد و در شکوفایی شهر کوشید.

نمرود4

بناهایی که در دورهٔ شکوفایی در این شهر وجود داشت، مجموعه‌ای کم‌نظیر از هنر و فرهنگ متعالی باستانی محسوب می‌شد و دیواری طویل دور شهر را دربرمی گرفت. در سال ۸۷۹ پیش از میلاد  مراسم افتتاح مجلل و باشکوه آن به همراه ضیافتی شاهانه و محتشم برگزار گردید و ما اکنون از طریق لوح نوشته‌ای از چگونگی این مراسم اطلاع داریم. شهر دارای تعدادی باغ‌های گیاه‌شناسی و یک باغ ویژهٔ جانورشناسی بود. نیمرود تا سال ۷۰۶ ق. م. پایتخت آشور باقی ماند و در آن تاریخ، سارگون دوم پادشاه آشور پایتخت را به دور-شروکین انتقال داد.

داعش در تاریخ دوازدهم آوریل ۲۰۱۵ ویدئویی را منتشر کرد که اعضای این گروه را در حال تخریب این شهر باستانی نشان میدهد. تروریستهای داعش با بولدوزر و مواد منفجره به جان آثار باستانی افتادند و نمرود، یکی از گنجینه های باستانی عراق را عملا با خاک یکسان کردند. گروه تروریستی داعش هدف خود را از این کار بت شکنی اعلام کرد. سازمان یونسکو، باستان شناسان و تاریخ دانان، تخریب شهر نمرود را به مثابه زودن تاریخ عراق و جنایت جنگی می دانند. تخریب شهر تاریخی نمرود بیش از یک ماه پیش گزارش شده بود. اما کسی از وسعت اقدامات داعش خبر نداشت. سازمان یونسکو تخریب آثار باستانی عراق را به دست داعش جنایتی جنگی توصیف کرده است.
نمرود1

پیشنهاد مدیر سایت :   پنج شنبه این هفته به کتاب فروشی ها برویم

Categories:   تازه ترین خبرها

Comments

 • Posted: فروردین ۲۶, ۱۳۹۴ ۰۸:۲۶

  ناشناس

  به نظر تحجر داعش از اون سنگ تراش خورده هم کمتر هست. چراکه سنگ اجازه داد که هنزمند با تغییر دادنش اون رو متعالی کنه اما این انسان های از سنگ سخت تر نه حرف حساب به گوششان نفوذ دارد و نه حرفی حساب برای به زبان آوردن و به سان ملیجکان در حال بازی دیوانگی هستند. افسوس و صد افسوس که تاریخ در حال تکرار است و ما همه تنها نظاره گرانی بیش نیستیم.
 • Posted: فروردین ۲۶, ۱۳۹۴ ۱۷:۰۴

  ناشناس

  سئوال این است که چرا داعش و تفکر تحجر و واپسگرایی در منطقه با مظاهر تمدن کهن و باستانی دشمنی دارد و چرا این دشمنی را با صدای بلند فریاد می زند؟
 • Posted: بهمن ۱۹, ۱۳۹۹ ۱۳:۳۸

  ناشناس

  امان ازدشمنی غربیها باتمدن شرق ازغارت تا تخریب