روزنامۀ تلگراف برای مسافرت به ایران توری دوازده روزه ترتیب داده که قیمت آن نفری ۳۱۵۰ پوند است. به نظر می رسد توافق هسته ای و اجرایی شدن برجام بین ایران و  غرب، انگیزۀ سفر به ایران و تماشای دیدنی های تاریخی و گردشگری آن را دوچندان کرده است. در نگاه غربی ها و بویژه اروپاییان ایران سرزمین تمدن و فرهنگ کهن شرق و رمزآلود است. شاید همین ویژگی اسرارآمیز سبب اشتیاق بیشتر به سفر شده است.

روزنامۀ تلگراف در این باره نوشته است؛ پیشنهاد می کنیم از یکی از مرموزترین و فریبنده ترین کشور های دنیا، یعنی ایران بازدید کنید. پس از توافقات هسته ای، ایران درهای کشورش را برای بسیاری از توریست ها باز کرده است همچنین با لغو کردن هشدار سفر به ایران توسط وزارت امور خارجه، انگلیس به مخاطبان جدید این فرصت را می دهد که از کشوری که از لحاظ تاریخی و فرهنگی بسیار غنی است بازدید کنند. الان وقتش است که برویم !

 the telegraph

بخش های مهم سفر به ایران؛

معماری اصفهان؛ اصفهان یکی از قدیمی ترین شهرها و پایتخت ایران از سال ۱۵۹۸ تا سال ۱۷۲۲ بوده است. زمانی که به اصفهان «نصف جهان» گفته می شد، این شهر چهارراه تجارت و دیپلماسی بین المللی بود. این سفر شامل توری جدا به اصفهان برای دیدن معماری اسلامی و قهوه خانه ها نیز هست.

تاریخ در تخت جمشید؛ این مکان جزو میراث باستانی «یونسکو» قرار دارد و اگر یکی از قسمت های برجسته خاورمیانه نباشد، از مناطق برجسته ایران هست. این منطقه مظهر معماری اولین امپراتوری ایرانیان است در این سفر شما یک روز کامل فرصت دارید از  پایتخت امپراتوری هخامنشی بازدید کنید.

شعر در شیراز؛ شما زمانی را برای بازدید از مساجد، قلعه ها، باغ ها و قهوه خانه ها در شهر خیره کننده شیراز خواهید داشت. این شهر که به عنوان منطقه حیاتی فرهنگ ایران به شمار می رود، در قرن هجدهم و دوران زندیه پایتخت ایران بوده است. به لطف هنرمندان و دانشمندان ، شیراز شهر شعر، بلبل و گل های رز نام گرفته است.

333

روز  اول در تهران؛

وارد هتل شوید، کمی استراحت کنید و بعد از ناهار کاخ مجلل گلستان و بازار  تهران که نزدیک  آن قرار دارد را کشف کنید.

روز  دوم در تهران؛

از همه تهران از جمله کاخ های باستانی و جواهرات سلطنتی موجود در خزانه بانک مرکزی تهران بازدید کنید.

روز سوم در ابیانه؛

در این روز با اتومبیل به جنوب و قسمت های کویری و کوهستانی ایران سفر می کنید. قبل از رسیدن به ابیانه یکی از جذابترین روستا های ایران، برای ناهار در کاشان می ایستیم و از باغ فین و مسجد آقا بزرگ در کاشان بازدید خواهیم کرد.

روز چهارم در یزد؛

پس از بازدید از ابیانه از یک مسجد تاریخی بازدید می کنیم و برای ناهار به شهر تاریخی نایین می رویم. بعد از ظهر به رانندگی در کویر ادامه می دهیم و برای مشاهده غروب خورشید به برج سکوت در یزد می رویم، برج هایی که زرتشتی ها ساخته اند (منظور برج خاموش یا استودان است که در گذشته ایرانیان زردشتی اجساد مردگان خود را در آن قرار می دادند).

abyaneh.jpg7

برای بازدید از یزد از باغ های دولت آباد شروع می کنیم و قبل از اینکه به زورخانه برای دیدن ورزش و  موسیقی سنتی برویم به مسجد جامع و موزه آب خواهیم رفت.

روز پنجم در شیراز؛

امروز ما به جنوب غرب می رویم و قبل از رسیدن به شیراز از آرامگاه کوروش کبیر، سازنده امپرا توری ایران، بازدید خواهیم کرد. پس از آن به شهر فرهنگی ایران شیراز می رویم.

روز ششم در شیراز؛

صبح از ارگ کریم خان در مرکز شیراز بازدید خواهیم کرد. پس از آن به بازار و قهوه خانه های معروف شیراز می رویم و در آخر روز نیز از مقبره شاعر معروف ایرانی ها حافظ بازدید خواهیم کرد.

روز  هفتم  در تخت جمشید و نقش رستم؛

امروز ما از یکی از برجسته ترین مکان های ایران بازدید خواهم کرد: تخت جمشید داریوش کبیر و کتیبه نقش جهان که در صخره ها قرار دارد. پس از آن دوباره به شیراز برمیگردیم و از این شهر زیبا بازدید خواهیم کرد.

persepolis3

روز هشتم در اصفهان؛

امروز به پایتخت قدیمی ایران، یعنی شهر اصفهان می رویم، این شهر عاشقانه محل اقامت ما در روزهای آینده خواهد بود، پس از اینکه در هتل مستقر شدیم در این شهر خاطره برانگیز راه می رویم تا اندکی از آن را بشناسیم.

روز نهم در اصفهان؛

برنامه امروز ما این است که از چهل ستون میدان نقس جهان فوق العاده بازدید کینم. همچنین ما از بهترین مسجد های دنیا و کاخ عالی قاپو نیز در اصفهان بازدید خواهیم کرد.

روز دهم در اصفهان؛

در این روز  سفر در اصفهان از مسجد جامع اصفهان، جلفا و پل هایی که از زاینده رود عبور می کنند بازدید خواهیم کرد. وقت زیادی هم برای خرید و یا نگاه کردن مردم و  استراحت در بازار اصفهان وجود دارد.

روز یازدهم در اصفهان؛

قبل از اینکه آخرین شاممان را در ایران بخوریم از اصفهان هنگام صبح خارج می شویم و برای آخرین بار از تهران، پایتخت ایران، بازدید می کنیم.

تهران2

گفتنی است که روزنامۀ انگلیسی تلگراف سال گذشته در فصلنامۀ پاییزی خود که ویژه گردشگری است، ایران را در زمرۀ بیست مقصد مهم و بزرگ گردشگری خارجی در جهان دانست. این روزنامه ایران را متفاوت از عربستان و حتی هندوستان دانست و اروپاییان را تشویق به دیدن زیبایی های ایران نمود. این روزنامه نوشت، نکته شگفت آور در مورد ایران، عادی بودن این کشور است. گشتی در خیابانهای تهران حسی غریب از سنت و مدرنیته شرق و غرب را به ذهن هر مسافر خارجی القا می نماید.

مطالب مرتبط

10 Replies to “روزنامۀ تلگراف؛ وقتش است که به ایران برویم!”

 1.  

  رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم گفته در دوران پس از توافق هسته‌ای، ایران می‌تواند شاهد سونامی گردشگران خارجی باشد.

 2.  

  باید با جهان تعامل کنیم و از فرصتهای گردشگری مون استفاده کنیم تا هم عظمت تمدن و فرهنگمون رو به دنیا معرفی کنیم و هم برای جوانان شغل و درآمد ایجاد نماییم

 3.  

  مردم ایران فرهنگ تعامل با گردشگران خارجی را دارند و ملتی مهمان نواز هستند. ولی ریشه بعضی مشکلات در سابقه استعماری خارجی هاست. برای همین ذهنیت ما نسبت به خارجیان آغشته به تردید و سوء ظن می باشد.

 4.  

  آیا شاهد گذر از اقتصاد متکی به فروش نفت خام خواهبم بود؟
  افتخار کردن به فروش نفت خام مثل عربستان سعودی هیچ ارزشی ندارد باید اقتصاد تک محصولی را فراموش کنیم تا وارد مرحله توسعه یافتگی شویم. سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.