Menu

دکتر ابراهیم پورداوود

 

دکتر ابراهیم پورداوود بی گمان یکی از بزرگترین خدمتگزاران زبان و فرهنگ ایران است، او آنچنان به زبان فارسی و فرهنگ کهن ایران دلبسته بود که گهگاه این دلبستگی شدید در نظر برخی عوام به شکل یک تعصب جلوه میکرد.
پورداوود در سال ۱۲۶۴ خورشیدی در استان گیلان شهر رشت بدنیا آمد و پس از تحصیلات مقدماتی فارسی و عربی آهنگ تهران کرد و از تهران به بیروت و در سال ۱۹۱۰ برای فراگرفتن علم حقوق به پاریس رفت و در پاریس بود که برای اولین بار مطالب تازه ای درباره فرهنگ کهن ایران و اوستا شنید و اولین جرقه های عشق به فرهنگ باستانی ایران در قلبش درخشید.
استاد پورداود پس از تحصیلات فراگیر در فرانسه و آلمان،ادبیات اوستا و پهلوی و کهن ایران را زیر نظر دانشمندان بزرگ آموخت، پورداوود وقتی به ایران آمد کرسی ادبیات باستان و زبان اوستا برای اولین بار در دانشگاه تهران به او سپرده شد.
کتاب اوستا سنگر و تکیه گاه استاد پورداوود بود و تسلط و تبحر او در این زمینه مورد تصدیق همگان و گفته هایش در این زمینه سند و حجت به شمار میرفت.
ترجمه اوستا بزرگترین تالیف اوست، از استاد پورداوود گزارش اوستا در ده جلد ، ایرانشاه ، خرمشاه ، پوراندخت ، گفت و شنود پارسی ، فرهنگ ایران باستان، هرمزد نامه و بیش از پنجاه و یک مقاله به یادگار مانده است.

بی گمان استعداد ذاتی و تلاش فردی او در کنار استادان بزرگ و آشنایی با خاورشناسان برجسته و راه یابی به کتابخانه های بزرگ  بخصوص در آلمان و هند در پیشرفت و اعتبار علمی و پژوهشی ایشان حائز اهمیت زیاد است .
سرانجام استاد ابراهیم پورداوود در آبان ماه سال ۱۳۴۷ خورشیدی درگذشت. آرامگاه این پژوهشگر و دانشمند برجستۀ در سبزه میدان رشت واقع است.

پیشنهاد مدیر سایت :   نوروز و یاد دکتر عبدالحسین زرین‌کوب

Categories:   پژوهش های ایران باستان

Comments

 • Posted: فروردین ۲۷, ۱۳۹۴ ۰۸:۳۰

  امید

  درود بر روانش
 • Posted: اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۴ ۱۲:۳۰

  ناشناس

  درود بر روان همه ایرانیان فرهیخته که هویت و فرهنگمتن را مدیون تلاش و همت آنها هستیم درود بر دکتر پور داوود ، دکتر زرین کوب ، دکتر حسابی ، دکتر نفیسی و دکتر هشترودی به ایرانی بودنمان افتخار کنیم که از نسل کوروش کبیریم
 • Posted: خرداد ۲, ۱۳۹۴ ۰۹:۳۵

  ایرانی

  درود بر همه کسانی که برای پایداری و بزرگی ایرانمان تلاش می کنند
 • Posted: خرداد ۲۶, ۱۳۹۴ ۱۴:۰۲

  جواد گیلانی

  با سپاس از شما به خاطر مطلب مفید انگیزه بخش تون. اگه امکان داره از عکس های دیگر استاد استفاده کنید.
 • Posted: مهر ۳۰, ۱۳۹۶ ۱۱:۲۷

  ایرانی

  مینورسکی راست میگفت ... استان گیلان مهد ناسیونالیسم ایرانی است . درود بر پور داوود و هر ایرانی نژادی . از لر و پارس تا کورد و گیلک . همه شیر ژیان
 • Posted: بهمن ۲۹, ۱۳۹۶ ۲۱:۰۹

  صديقه خدري

  سلا م و سپاس بنده ارشد ادبيات در دانشگاه تهران هستم و قصد دارم پايان نامه خود را در ارتباط با مقالات و تحقيقات دکتر پور احمد ارائه دهم اگر امکان دارد براي همياري در اين امرچند مقاله در سايت بگذاريد که سر فصلي براي اغاز کارم شود بسيار سپاسگزار خواهم شد.به نوعي قصد دارم عقايد و نوشتارهاي ايشان را پاينده نگه دارم