Notice: A non well formed numeric value encountered in /home/sassanid/public_html/wp-content/plugins/wp-statistics/includes/classes/statistics.class.php on line 64 Warning: A non-numeric value encountered in /home/sassanid/public_html/wp-content/plugins/wp-statistics/includes/classes/statistics.class.php on line 64 جشن نوروز در قرقيزستان - ساسانیان - پژوهشی در تاریخ ایران باستان
 
جشن نوروز در قرقیزستان تنها یک روز آن هم در روز اول یا دوم فروردین ماه برگزار می شود که به ۲۹ روز یا ۳۰ روز بودن اسفند بستگی دارد. اگر اسفند ۲۹ روز باشد اول فروردین و اگر ۳۰ روز باشد در روز دوم فروردین برگزار می‌شود.
نوروز در قرقیزستان2
تا قبل از فروپاشی شوروی سابق‌ این مراسم به دست فراموشی سپرده شده بود ولی پس از فروپاشی دوباره حیات یافت و هر ساله باشکوهتر از سال قبل برگزار می‌شود.
نوروز در قرقیزستان5
جشن نوروز در قرقیزستان را در شهرها دولت تدارک می‌بیند و در روستاها بزرگان و ریش‌سفیدان در برگزاری آن دخالت دارند. در شهرها در میادین بزرگ و در روستاها در بیابان‌های اطراف ‌این جشن برگزار می‌شود.
نوروز در قرقیزستان6
پختن غذاهای معروف قرقیزی مثل بش بارماق،  مانته برسک و کاتما در جشن نوروز در قرقیزستان مرسوم است و معمولا به صورت رایگان بین حاضران در جشن پخش می‌شود.
نوروز در قرقیزستان4
در جشن نوروز در قرقیزستان افزون بر آیین جشن، برگزاری یکسری مسابقات از قبیل سوارکاری و غیره نیز مرسوم است که دارای هیجان بوده و به گونه چشمگیری در‌ نوروز این مسابقات دنبال می‌شود و جوایز ارزنده‌ای به نفرات برتر داده می‌شود.
نوروز در قرقیزستان3

 

2 Replies to “جشن نوروز در قرقیزستان”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Notice: A non well formed numeric value encountered in /home/sassanid/public_html/wp-content/plugins/wp-statistics/includes/classes/statistics.class.php on line 64 Warning: A non-numeric value encountered in /home/sassanid/public_html/wp-content/plugins/wp-statistics/includes/classes/statistics.class.php on line 64