بنای ستون های بیشابور در مرکز شهر بیشاپور و تقاطع دو خیابان اصلی شهر واقع گردیده است. رومن گیرشمن باستان شناس فرانسوی این بنا را جایگاهی برای اهدای نذورات می داند. می توان تصور نمود  که بنای مذکور دارای اهمیت والایی بوده که سند تاریخی شهر سازی بیشاپور بر روی یکی از ستون ها و به خط پهلوی اشکانی و ساسانی حک گردیده است. متن نبشته بر روی ستون علاوه بر اینکه نمایشگر تاریخ شهرسازی بیشاپور است، ناظر و مجری طرح شهرسازی بیشاپور را نیز شخصی بنام «آپسای» از اهالی حران و سوریایی معرفی می نماید که مورد توجه شاهنشاه ساسانی قرار گرفته و به او جوایز و خلعت هایی اعطا شده است.

گفتنی است که شهر بیشاپور در سال ۲۶۶ میلادی و به فرمان شاپور اول ساخته شد.گفته می شود پس از پیروزی شاپور اول ساسانی بر والرین امپراتور روم، وی دستور داد در ناحیه‌ای خوش آب و هوا در مسیر تخت جمشید به تیسفون شهری بنا کنند.انتخاب مکان این شهر شاید به دلیل توجه و علاقه شاهان ساسانی به سلسله قدرتمند هخامنشی و به منظور متصل نمودن پیشینه خود به ایشان بوده است.این مسیر در زمان هخامنشیان،  تخت جمشید و استخر را به شهر مهم شوش وصل می‌کرد.

بیشاپور2
بیشاپور با دویست هکتار وسعت، از شهرهای مهم روزگار ساسانیان بوده‌ و اهمیت ارتباطی بسیاری نیز داشته‌است. این شهر از قدیمی ترین شهرهایی است که تاریخچه ساخت آن بصورت مکتوب در سنگ نوشته ای بر ستون های دوگانه یادبود نقر شده است.

شهر بیشاپور از دو بخش اصلی تشکیل شده‌است،ارگ سلطنتی شامل آثاری مانند معبد آناهیتا، تالار تشریفات شاپور، ایوان موزائیک، کاخ به والرین و منطقه عامه نشین شامل خانه‌های مسکونی، گرمابه، کاروانسرا و بازار.

همچنین شهر بیشاپور به گونه ای طراحی شده بود که توسط کوه، رودخانه، دیواره‌های قلعه و خندق محافظت شود.این شهر  با روش مهندسی یونانیان که توسط هیپوداموس ابداع شده بود در زمینی مستطیل به گونه‌ای طراحی شد که چهار دروازه و دو خیابان آن، یکدیگر را قطع می‌کردند. یکی از خیابا ن ها در جهت شمال به جنوب و دیگری شرق به غرب است و هر کدام در انتها به یکی از دروازه‌های شهر منتهی ‌شده‌اند.

 

مطالب مرتبط

3 Replies to “بیشابور،یادبود چیرگی ساسانیان بر امپراتوری روم”

  1.  

   سلام به همه دوستان
   بابت تآخیر در بارگذاری مطالب طی روزهای پیشین عذرخواهی میکنیم. سال نو میلادی و تغییر تاریخ اندکی مشکلات فنی پیش آورد که به همت کارشناس فنی سایت ساسانیان برطرف شد. از همراهیتان سپاسگزاریم و چشم به راه توجه تان هستیم.
   ساسانیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.