در فن نثر، اثر جاودانه سعدی «گلستان»، ‌که هیچ خزانی دست تطاول بر بهار دل انگیزش نگشوده و چهره دلارایش بسان نوعروسان بی‌خلل مانده، در دوره‌های مختلف مورد تقلید بوده و نویسندگان بسیاری طبع و ذ وق خویش را چون او آزموده و بر دفتر زرنگار ادب، اوراق زرّین بسیار افزوده‌اند. از جمله این آثار «انیس العاقلین» اثر ملامیر قاری گیلانی است.

ملامیر قاری گیلانی، ادیب، حکیم، منجّم، شاعر و نویسنده قرن‌های دهم و یازدهم هجری است. این حکیم دوره صفوی،‌ در بسیاری از علوم توانا و صاحب اثر بوده است.

وی «انیس العاقلین» را به تقلید از گلستان سعدی نگاشته و در سال ۱۰۰۵ ه. ق آن را به مولانا اسحاق تقدیم کرده است. کتاب شامل حکایت‌های اخلاقی به نثر و آمیخته به نظم، سروده‌ها از سعدی، خود او و دیگران است. نثر آن مسجع و آهنگین، اما به دور از دشواری‌های لفظی است. مصحح این کتاب را با مقابله سه نسخه خطی موجود از اثر، تصحیح و منقّح و آن را به خوانندگان پارسی زبان تقدیم کرده است.

مصحح در مقدمه ابتدا به زندگی و آثار ملامیر قاری گیلانی پرداخته، سپس با نگاهی گذرا به وضع ادبیات در دوره صفوی، از معاصران مورد توجه وی، مشخصات نسخ خطی موجود از اثر و ویژگی‌‌های آن‌ها می‌گوید. روش تصحیح کتاب، کیفیت تألیف و ویژگی‌های سبکی انیس العاقلین از دیگر مواردی است که مصحح بدان پرداخته است. مقایسه صورخیال در گلستان و انیس العاقلین بخش دیگری از مقدمه را شامل می‌شود. بعد از مقدمه، متن انیس‌العاقلین آمده و پس از آن تعلیقات شامل لغت‌نامه،‌ فهرست‌ها، منابع و تصاویر است.

این کتاب در سال ۹۳ به همت انتشارات سفیر اردهال (ناشر برگزیده بخش ویژه متون و نسخ خطی در سال ۱۳۹۲ در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران) چاپ شده و مصحح آن نازیلا ابویی‌مهریزی است.

پیشنهاد مدیر سایت :   ایران همان‌قدر اسرارآمیز است که در زمان مارکوپولو بود

8 Replies to “انیس العاقلین”

 1.  

  سلام و درود بر ساسانیان
  خوشحالم که بعد از مدتی باز هم مطلبی مفید از شما به دستم رسید
  با آرزوی موفقیت روز افزاون

 2.  

  سلام
  بجاست تا از خانم ابویی بخاطر تلاش زیادشان برای زنده نگهداشتن این اثر تشکر کنم. مشتاقم تا کتاب ایشان را تهیه و مطالعه کنم.
  به امید اثار بیشتر از این محقق

 3.  

  با سلام.با خواندن نوشته های پیشین شما سرکار خانم ابویی ارادت خاصی به قلم شما ومنش شما درخودیافته ام واطمینان دارم با مطالعه کتاب شما که الحق والانصاف بدون زحمات طاقت فرسا وشبانه روزی هرگز به این مرحله نمی رسید این ارادت در من افزون خواهد شد.با تشکر از شما وهمچنین سایت ساسانیان

 4.  

  با مهر و درود.
  سپاسگزارم از دوستان همراه که لطف و مهرشان مایه هستی و سرزندگی است و با سپاس از همکار بزرگوارم که معرفی کتاب در سایت وزین ساسانیان را مدیون التفات و دوراندیشی ایشانم.بهروز و پایدار باشید.

 5.  

  تصحیح نسخ خطی اساساً کار دشواری است؛ کار طاقت‌فرسایی که تا مرد راهش نباشی، به نتیجه نخواهی رسید.
  شادباش می‌گویم به همکار گرامی سرکار خانم نازیلا ابویی که با سعۀ صدر و کوشش بی‌دریغ خود خشت دیگری بر دیوار دانایی افزودند و یکی دیگر از آثار ارجمند پهنۀ ادبیات فارسی را در دسترس دوستداران نهادند.
  قلمشان روان و دَمشان گرم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.