Menu

آیا الماس کوه نور به ایران بازگردانده می شود؟شوخی سیزده با ملکه بریتانیا!

 

اراده ملکه بریتانیا بر این است که با حرکتی نمادین بخشی از لطماتی را که طی چند قرن اخیر به ملت و کشور ایران به خاطر برخی سیاست‌های دخالت جویانه بریتانیا وارد شد، جبران نماید.

دفتر مخصوص ملکه الیزابت دوم، به نقل از وی اعلام کرد که تصمیم ملکه برای بازپس فرستادن الماس کوه نور به ایران قطعی است و این گوهر گران‌بها به زودی طی مراسمی رسمی به ایران بازپس فرستاده خواهد شد تا به گنجینه جواهرات این کشور افزوده شود.

دفتر الیزابت دوم درباره علت این تصمیم ملکه بریتانیا اعلام کرد: «اراده ملکه بر این است که با این حرکت نمادین بخشی از لطماتی را که طی چند قرن اخیر به ملت و کشور ایران به خاطر برخی سیاست‌های دخالت جویانه بریتانیا وارد شد، جبران نماید».

الیزابت دوم درباره دیگر انگیزه‌های این تصمیم افزود: «البته بجز ابراز حُسن نیت و تلاش نمادین برای جبران گذشته، این تصمیم انگیزه های شخصی نیز دارد. در سال ۱۹۶۱ که به اتفاق همسرم پرنس فیلیپ سفری چند روزه به ایران داشتم و از شهرهای تاریخی شیراز و اصفهان بازدید کردم و دیداری از تخت جمشید و میدان نقش جهان داشتم، شیفته عظمت و شکوه تاریخ ایران شدم و از آن زمان تاکنون هر وقت که این گوهر گران‌بها را می‌بینم، احساس می‌کنم که شایسته است این امانت به ملت بزرگ ایران باز پس داده شود.

این تصمیم ملکه از سوی دفتر مخصوص او در حالی اعلام می شود که پیش از این، هند نیز ادعای مالکیت این گوهر تاریخی را داشته و برخی از چهره‌های برجسته هند ازجمله نوه ماهاتما گاندی از انگلستان خواسته بودند تا کوه نور را که در دوران استعماری از هند برده شد، بازگرداند. اما دیوید کامرون، نخست‌وزیر و رهبر حزب محافظه کار انگلستان، در سفری که به هند داشت به این درخواست ها پاسخ منفی داد.

پیشنهاد مدیر سایت :   بازگشت تعداد دیگری از گل‌نبشته‌های هخامنشی به ایران

الماس تاریخی کوه نور، در سال ۱۶۵۶ میلادی از قلعه باستانی “گلکنده” در نزدیکی “حیدرآباد” در ایالت “آندرا پرادش “هندوستان به دست آمد. کوه نور توسط یک ایرانی به نام “میرزا محمد میر جمله” وزیر ایرانی “عبدالله قطب شاه” به “شاه جهان” پادشاه گورکانی هند هدیه شد و در سال ۱۷۳۸ میلادی، پادشاه ایران “نادر شاه افشار” آن را بازپس گرفت و نام “کوه نور” را برای آن برگزید.

کوه نور پس از مرگ نادرشاه، توسط “احمدشاه درانی” به افغانستان منتقل و سپس به دست “شاه شجاع” افتاد. کوه نور، پس از شکست “شاه شجاع” از سردار هندی ملقب به “شیر پنجاب”، به هند برده شد و بعدها به دست “کمپانی هند شرقی” بریتانیا افتاد و در سال ۱۸۷۷ رسماً اعلام شد این الماس در اختیار ملکه ویکتوریا- امپراتور بریتانیا در دوران استعمار بریتانیا بر هند – است و اکنون زینت بخش تاج ملکه است.

الماس کوه نور پیش از تصمیم ملکه الیزابت دوم برای بازپس فرستادن آن به ایران، در برج لندن، قصری تاریخی در ساحل شمالی رود تیمز، نگهداری می‌شد.

خاستگاه کوه نور را خواه هندوستان و خواه ایران بدانیم، بی گمان این گوهر گران بها از دامان شرق ربوده شد و اکنون زینت بخش تاج ‘رئیس اتحادیه ۵۴ عضوی کشورهای همسود’ است و خبر بازپس فرستادن آن به ایران چیزی جز شوخی خبرگزاری میراث فرهنگی با ملکه انگلیس نبوده است.

به نقل از خبرگزاری میراث فرهنگی

Categories:   تازه ترین خبرها

Comments

 • Posted: فروردین ۱۴, ۱۳۹۴ ۲۲:۳۹

  ناشناس

  Az in ingilisiaye chesh chap Har chi begin bar miad
 • Posted: فروردین ۱۵, ۱۳۹۴ ۱۱:۰۸

  علی

  کار کار انگلیسیای چشم سفیده
 • Posted: فروردین ۱۶, ۱۳۹۴ ۱۸:۳۱

  امید

  شوخی با ملکه انگیلیسم شوخی؟
 • Posted: فروردین ۲۷, ۱۳۹۴ ۰۸:۳۹

  ناشناس

  سرکارمون گذاشتن انگلیسیا